ГАЗТРЕЙД
Гореща новина
За 160 години от рождението на Хаджи Ненчо Палавеев и 150 години от основаването на местното читалище   По повод 160-годишнина от рождението на хаджи Ненчо Палавеев и 150 години от основаването на читалището в Копривщица, което носи името на благодетеля, в салона на културната институция, настоятелството организира юбилеен концерт под надслов „Не се гаси туй, що не гасне“. Читалищният салон бе изпълнен до край, след като дълго време не бе отварян за прояви, поради ремонт. Събитието бе уважено от министъра на културата Боил Банов и неговото семейство, кмета и административния секретар на община Копривщица Генчо Герданов и Николай Карагьозов,  председателя на културната комисия към Общински съвет Георги Доросиев, ръководители на институции, почетния гражданин Райна Каблешкова, Кирил Ф. Палавеев – почетен член и дарител на читалището,  поета Иван Пехливанов, общественици, представители на читалище „Христо Смирненски“ от гр. Златица, копривщенци.   Духовият оркестър на СУ „Любен Каравелов“ от възрожденския град със своите прекрасни изпълнения откри концертя и завърши с „Хубава си, моя горо“ – химн  на Копривщица. Председателят на читалищното настоятелство Галитьон Кесяков приветства всички с „Добре дошли!“. Той подчерта, че в тежките години на турско робство читалищата са предвестниците на свободата. Отбеляза, че по примера на българите от Свищов, Шумен и Лом, копривщенци основават своето читалище. В една от класните стаи на училището, основано от Найден Геров през 1846 година, през 1860 година е съществувала обществена библиотека. Духовните интереси на копривщенци нараствали и мнозина от тях са спомоществователи за закупуване на новоизлязлата българска литература. Нуждата от просвета и знания довела до идеята за основаване на читалище, но точната дата не е установена. За такава е приета краят на 1869, по една публикация във възрожденската преса от 1870 г. и публикуването на първият му Устав. Прочети още...
   |

Отминалият уикенд – 28 и 29 октомври, бе наситен със спортни прояви. Малко след края на Националното първенство по крос „Кънтри“, което премина в местността „Света Петка“ в землището на Пирдоп в Средна гора, на стадиона в града се проведе двубой между ФК „Пирдоп“ и гостите от „Мътивир“ – Ихтиман от Областната футболна група Зона „Изток“. В хладното време двата тима предложиха доста емоции и обрати на малкото зрители, които наблюдаваха срещата.

Първото полувреме завърши без да е отбелязан гол една от двете врати. През втората част на мача гостите от Ихтиман получиха право да изпълнят единадесетметров наказателен удар, след който поведоха в резултата – 0 : 1. Малко след това постигнаха и второ попадение във вратата на Теодор Михов. Футболистите на „Пирдоп“ обаче успяха да стигнат до пълен обрат, като до края на двубоя вкараха три гола във вратата на „Мътивир“ и така спечелиха важна домакинска победа. Най-напред се разписа Тошко Александров, изравнителният гол вкара Мариан Герасимов, а победното трето попадение във вратата на гостите бе дело на Стоян Стоянов, каза за в. „Регион“ треньорът и капитан на тима Красимир Пастушки. Така ФК „Пирдоп“ се изкачи на второ място във временното класиране в групата.

В неделя – 29 октомври, на терена с изкуствена тревна настилка в Спортен комплекс „Пирдоп“ продължи първенството по минифутбол на Лига „Средногорие“, в което бяха изиграни четири мача. Срещите започнаха с един час закъснение, поради по-късното пристигане на съдията и статистика на БАМФ, определени за ръководене на двубоите. Първи един срещу друг се изправиха отборите на ФК „Пирдоп“ и ФК „Булгари“ – София, които изиграха един стойностен и оспорван мач от Шампионска лига „България“.

Още в третата минута от мача пирдопчани успяха да поведат в резултата, но настойчивостта на гостите скоро даде резултат и те върнаха попадението, като първото полувреме завърши с равенството 1 : 1. През втората част от мача, гостите доминираха в срещата, която спечелиха с 4 : 2. В следващия си мач от този турнир ФК „Пирдоп“ спечели със 7 : 3 срещу тима на „Файтърс“ и приключи участието си в този етап на Шампионската лига по мини футбол.

В местната лига „Средногорие“ „Мирково“ – ветерани победиха ФК „Миро“ с % : 0. ФК „Орлин“ спечели срещу ФК „Църквище“ с 11 : 1, а ФК „Каталунците“ отстъпиха от „Смяна А“ – Челопеч със 1 : 7. Първа победа постигна МФК „Средногорец“ – Златица, който спечели двубоя си срещу „Мирково“ – ветерани с 5 : 2. Победата на предпоследните във временното класиране се прие като изненада от зрителите и привържениците на двата тима.