“ГЕОТЕХМИН” И “ЕЛАЦИТЕ-МЕД” Стартираха инициативата “Мечта за свобода”

  • 0
  • 153 преглеждания


 

През отминалата седмица в общините, където развиват дейност – Мирково, Чавдар, Челопеч, Златица, Етрополе и Копривщица, Диана Марини, Аделина Божичкова и Мариаана Иванова от “Геотехмин” и “Елаците-Мед” проведоха поредица срещи с ученици за представяне на своя нов проект от Програмата за корпоративна социална отговорност на Групата “Мечта за свобода”.

Преди пет години компаниите дадоха начало на инициативи, насочени към духовното израстване и съхраняване на националното самосъзнание и за привличане на интереса на младите към нашето величаво минало и традиции. По време на организираните през годините прояви учащите вече имаха възможност да се срещнат с изявени историци, художници – творци на картини върху епизоди и личности от българската история, сами да сътворяват такива, да пишат литературни произведения и проучват родовата си принадлежност.

 

Новият конкурс е насочен към подрастващите, които чрез написване на стихотворение, есе или да нарисуват своя живописна или графична творба, посветени на голямата тема за свободата. Целта е учащите още от ранна възраст да осъзнаят в личен и национален аспект значението на понятието в миналото и съвремието на нашия народ. В тази инициатива се включват седем училища - от Етрополе „Христо Ботев“ и „Христо Ясенов“, СОУ „Паисий Хилендарски“ – Златица, ОУ „Георги Бенковски“ – Мирково, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Челопеч, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ –  Чавдар и СОУ „Любен Каравелов“ в гр.Копривщица.

В подкрепа на каузата на водещите български дружества в минната индустрия за срещите с възпитаниците на образователните институции се отзоваха колективите на Дирекция на музеите – Копривщица и на Национален музей “Христо Ботев” – Калофер. Като истински будители те посещаваха населените места и запознаваха учениците с живота, делото и творчеството на Димчо Дебелянов и Христо Ботев. Ася Николова – директор на музея в родния град на революционера и екскурзоводът Тоня Мичева, Мария Караниколова и Кунка Неделева от Копривщица на 29 и 31 март бяха в Етрополе и Златица, а Делка Гугова и Пенка Кунчева от възрожденския град изнасяха беседи за нежния поет на 30 март в Мирково, Чавдар и Челопеч. На 31 март  в  СОУ „Л. Каравелов“ – Копривщица музейните работници Делка Гугова и Пенка Кунчева, заедно с колегите си от националния музей „Христо Ботев“ – гр. Карлово Ася Николова и Тоня Мичева, изнесоха пред копривщенските ученици от 1 до 7 клас беседи. В презентациите си историците разказаха интересни и непознати на децата страници от живота на войводата Христо Ботев и поета Димчо Дебелянов. Показани бяха издания на произведения на двамата творци, преводи на Димчо Дебелянов, както и неговото военно куфарче и манерка. От Калоферския музей на училището в Мирково бяха подарени информационни материали за тримата Ботеви четници от селото, с които да се направи исторически кът. А на всички присъствали на срещите ученици книжка с информация за проекта „Мечта за свобода“ и материали, посветени на 140-годишнината от гибелта на Христо Ботев.

Специална изненада за учениците бяха подготвили от националния музей в гр. Калофер. Екскурзоводът Тоня Мичева показа копие на знамето на Червеноводската чета, под чийто дипли са водили сраженията с поробителя предвожданите от войводата Христо Ботев герои. Знамето се съхранява във витрина в музея и за първи път се представя пред младата публика със своя блясък и значение на историческа реликва. Г-жа Мичева разказа историята на знамето и как то става символът, пред който се заклеват членовете на Ботевата чета. Ученици от всяко учебно заведение, облечени в четническа униформа, същата, като тази, която са носили бойците, асистираха по време на представянето на зеленото копринено знаме с надписи “Свобода или смърт 1875” и „Каран“. А след беседите имаше и снимки за спомен с него.   

Първи откриха поредицата от занимания, посветени на темата на конкурса, учениците от ОУ “Георги Бенковски” – Мирково, а след това специалистите по родна история гостуваха в ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” в с. Чавдар, после в с. Челопеч, в СОУ “Паисий Хилендарски” – Златица, Етрополе и Копривщица.

Конкурсите за литературна творба и рисунка се организират в три категории – за ученици от първи до четвърти клас, за учащи в пети и шести и за седми и осми клас. Като всеки от участник има право да се включи в творческото състезание с по една творба, по избор – рисунка, съчинение (есе) или стихотворение. Историческата епоха, за която ще работят учениците, също е по техен избор, като задължително в произведението си всеки автор трябва да покаже своята идея или мечта за лична и народна свобода.

Жури от специалисти ще оценява творбите и през месец май авторите на най-добрите ще бъдат отличени за първо, второ и трето място с грамоти и предметни награди. По време на всички срещи организаторите пожелаваха успех и творческо дръзновение на своите млади приятели.

Мирковчани отстъпиха на лидера с минимален резултат
Prev Post Мирковчани отстъпиха на лидера с минимален резултат
СЪСТЕЗАТЕЛИ НА ЗЛАТИЦА  Печелят злато и бронз в два турнира
Next Post СЪСТЕЗАТЕЛИ НА ЗЛАТИЦА Печелят злато и бронз в два турнира

Leave a Comment: