140 ГОДИНИ ОТ ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ

  • 0
  • 122 преглеждания

И днес йощ Балканът помни тоз ден бурен!

На Трети март – националният празник на Република България, във всички селища от Средногорието се проведоха тържества и поклонения пред паметниците на признателност, издигнати през годините в знак на почит към героите освободители – руски войни и опълченци, възродили българската държава из пепелищата на петвековното робство. Деца и възрастни, млади и стари, ръководители на общини и граждани, положиха цветя и венци на благодарност пред светите места, за да се помни и знае навеки за техния подвиг и защо я има България!

В ПИРДОП

Спазиха традицията с поклонение пред светите места в града

На 3 март, в Деня на националния празник и 140-годишинна от Освобождението на България от османско робство, жители на Пирдоп спазиха традицията, завещана им от предците, да изразят преклонението си пред светите места в града и паметта на героите, дали живота си за бъдещето на своя народ.

Празничните прояви, както всяка година, започнаха пред паметника на опълченците от Пирдоп в двора на НУ „Тодор Влайков“, издигнат на мястото, къде през 1878 г. пирдопчани са посрещнали руските войски. По инициатива на Станислав Готев и негови съмишленици и приятели, от центъра на града до святото място се проведе тържествено шествие с националния флаг, носен от деца и възрастни.

Преди началото на юбилейното честване на участници в него бяха раздадени 140 национални знамена. Пространството около монумента с имената на пирдопските опълченци и Ботевия четник Димитър Ночев се изпълни с много хора, сред които бяха кметът на общината Ангел Геров, председателят на ОбС инж. Мария Шентова, председатели и представители на политически партии, организации и сдружения, деца и граждани, носещи трикольори.

След слова на признателност и за малко познати на съвременниците участници в Освободителната война от Пирдоп, тригодишната Нелина Кесова рецитира стихотворението „Аз съм българче“ на Иван Вазов, а малко по-голямата от нея Димана Павлова – стих за Райна Княгиня.

На паметника на опълченците венци на признателност бяха положени от кмета Ангел Геров, инж. Мария Шентова, признателните жители на града, от представители на политически партии и сдружения, от много граждани и деца. С падане на колене и свеждане на знамената присъстващите изразиха своята признателност към българските и руските войни, извоювали преди 140 години нашето освобождение.

Шествието след това продължи към двора на храм „Свето Успение Богородично“, където предстоятелят на църквата отец хаджи Недко Бръмбаров с признателност говори за жертвоготовността на руските войни, донесли възраждането на България. Един от тях е капитан Михаил Баторски, починал в Пирдоп и положен в съседство на пирдопската черква. На паметника на офицера от Лейбгвардейския гренадирски полк бяха поднесени венци и цветя и след трикратен тържествен камбанен звън, множеството се отправи към монумента на Почетния гражданин на Пирдоп Тодор Влайков в центъра на града.

Наташа Динекова от читалищната библиотека припомни за творчеството на писателя, описал с най-съкровени и топли слова спомените си от посрещането на руските войски, на което е бил съвременник. Ръководителите на общината и представители на политически партии и граждани положиха венци и цветя пред паметника на учителя и народоведа, символ на Пирдоп.

„ГЕОТЕХМИН“ И „ЕЛАЦИТЕ-МЕД“  Подкрепиха капитален труд за рударството и металургия у нас в древността
Prev Post „ГЕОТЕХМИН“ И „ЕЛАЦИТЕ-МЕД“ Подкрепиха капитален труд за рударството и металургия у нас в древността
В Копривщица презентация на юбилейна книга за Освобождението
Next Post В Копривщица презентация на юбилейна книга за Освобождението
Related Posts

Leave a Comment: