Проведоха поредица от срещи с кандидат-гимназисти за предимствата на дуалното обучение
В периода от 30 май до 7 юни, представители на “Аурубис България”, “Дънди Прешъс Металс Челопеч” и Аграрно-техническа професионална гимназия – Златица проведоха срещи в общините Златица, Мирково, Чавдар, Челопеч и Антон с родители и ученици, завършващи седми клас, за разясняване на предимствата на новата форма на обучение, която ще стартира от началото на новата учебна година – дуалното обучение на младежи. На 6 юни такава среща имаше и в информационния център на компанията в гр. Пирдоп.
На въпросите на интересуващите се ученици и техните родители разяснения дадоха Гергана Висариева – ръководител “Технически обучения” в Направление “Човешки ресурси” на “Аурубис България”, Николина Рашкова и Димитър Кръстев от “Дънди Прешъс Металс Челопеч”, кметът на община Златица инж. Магдалена Иванова, инж. Величка Баланова – директор на АТПГ и инж. Иван Георгиев Иванов – собственик и управител на фирма “МП Металпласт” – Пирдоп и представител на Инженеринговата група на четиринадесет местни фирми. Споделени бяха предимствата на съчетаването на общообразователното с професионалното обучение, което гарантира подготовка на младите хора на две места – в средното училище и във фирмата – партньор по проекта. Затова и формата се нарича “дуално” т. е. учене чрез работа.
Обучаващите се в осми и девети клас ще се подготвят в учебното заведение, а от следващия – десети, и в единадесети и дванадесети клас, ще се подготвят по избраната специалност на територията на Аурубис България или друга компания партньор на проекта, съответно по един, по два и през последната година – по три дни от седмицата. През останалото време ще продължават изучаването на теорията и общообразователните дисциплини, с усилена подготовка по чужд език – английски и немски, в гимназията. В предприятията младежите ще бъдат подготвяни от ментори, които също ще преминават съответната подготовка – как най-добре и успешно да предават на учениците своите знания и професионален опит. Ще бъдат обособени и специални специфични работни места за гимназистите. Двете специалности, по които ще бъдат приети ученици са “Машини и съоръжения за заваряване” и “Машини и системи с цифрово-програмно управление”. В момента по двете професионални направления има недостиг на кадри в предприятията от региона.
Освен това, всеки от учениците, който се представи отлично по време на подготовката си, ще има възможност да получава по две стипендии – от учебното заведение и от компанията, партньор по проекта, както и заплащане за дните, в които работи в предприятието, в рамките на 90 % от минималната работна заплата за страната. А с това да се чувстват финансово осигурени, независими и спокойни за бъдещото си развитие като личности, като бъдещи специалисти от компаниите в района, с постоянен трудов договор след завършване на курса на обучение.
Споделено бе на срещата, че възможностите, които предоставя на младите хора дуалното обучение, са позитивни и важни. Тази форма на завършване на средно образование и придобиване на определена професия гарантира запазване на младежкия потенциал в района. Позволява и кандидатстване и завършване на висше образование.
Дуалното обучение се осъществява от няколко години на територията на България чрез партньорството на Министерство на образованието и науката и бизнеса по програма “Домино”, подкрепена от посолството на Швейцария у нас. В момента е в ход процесът по набиране на кандидати за обучение по двете специалности и когато той приключи и се формират съответните паралелки, ще се кандидатства за включване в тази програма, обясни Гергана Висариева.