Д-Р ИНЖ. ИЛИЯ ГЪРКОВ, ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ НА „ДЪНДИ ПРЕШЪС МЕТАЛС” И ГЕНЕРАЛЕН МЕНИДЖЪР ЗА КРУМОВГРАД“:

  • 0
  • 119 преглеждания

В рудник „Ада тепе“ вложихме 164 млн. долара и открихме 279 нови работни места

„За нас рудник „Ада тепе“ и обогатителният комплекс са едно огромно постижение не само за фирмата или като фирмен инженеринг, а за цялата минна общност, за хората в региона. Защото това е първият рудник в последните 40 години, който се открива у нас“ – каза пред журналистите на специалния брифинг за тях преди официалното откриване на новото минно предприятие у нас „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ д-р инж. Илия Гърков.

И най-важното е, че това се направи заедно със заинтересованите страни, с местната общност, с неправителствените организации, и този обект е най-добрият в света, подчерта той.

Инвестицията е в рамките на 164 млн. долара или около 280 млн. лв. В момента във фирмата са наети 279 човека, от които 270 са местни. Само 9 човека са т. нар. „външни“, но д-р инж. Илия Гърков смята себе си за местен, тъй като голяма част от времето си прекарва тук. Компанията продължава да инвестира в местната общност. Помага се на общината за изграждането на инфраструктурни обекти, здравеопазването, образованието, детските градини, местният бизнес. Разработен е фонд от 5 млн. долара да стимулиране създаването на малки е средни предприятия, така че да има независим поминък за хората извън рудодобива.

Средната работна заплата в новата компания е над 2100 лв. в изпълнителските дейности, а най-ниската – около 1600 лв., без данъците. На година тук ще добива около 800 – 850 000 т. руда, от която след преработката ще се произвежда концентрат. В него съдържанието на годишна база на благородния метал е около 80 – 85 000 тройунции, заяви д-р инж. Гърков. На територията на предприятието се проверяват всички. Няма разлика между миньор или директор. Обогатителната фабрика и интегрираното съоръжение работят на непрекъснат цикъл, рудникът е на две смени от понеделник до петък.

Предвижда се предприятието да бъде в експлоатация около 8 години. В границите на радиус от 45 – 50 км. около „Ада тепе“ се извършват проучвателни дейности в 6 – 7 площи, с надеждата да се открият залежи и да се продължи работата. Ако не се открият такива, ще се пристъпи към закриване и рекултивация на рудника. Между временно, такива стъпки вече се изпълняват в тези участъци, в които е приключила строителната или добивната дейност. На тези терени  има засадени над 20 000 фиданки, а общо рекултивираните площи са над 46 хектара.

Компанията провежда мониторинг на терена още преди началото на строителните дейности – следят се всички параметри на околната среда – вода, въздух, биоразнообразие. Това се извършва он-лайн и е напълно достъпно на сайта на общината, откъдето и дружеството черпи информация, подчерта д-р инж. Илия Гърков. Най-важният фактор на контрола и сигурността, са местните хора. Една част са наети три години преди добивните дейност и са преминали съответната подготовка. Други са наети впоследствие, в зависимост какво и колко време е било необходимо за тяхното обучение. И те вече са доказали какво могат при строителните и пусково-наладъчни операции. „Новата технология не е толкова ефективна и с въвеждането й ние намалихме печалбите, които паднаха с 10 – 15 %, но това бе осъзнато решение от наша страна, за да бъде приет проектът“, сподели той.

Към момента в няколко металургични комбината в България и извън страната са изпратени пробни количества концентрат. Тези количества се работят, за да се види какво се извлича от продукта и дали е икономически изгодно и за тези компании. От началото на пуска на фабриката са добити около 300 – 350 тона концентрат.

Най-напред – в края на миналата година, е въведен в експлоатация рудникът. След него е заработило интегрираното съоръжение за събиране на инертния отпадък, за да може при пусковите операции във фабриката, да има къде да се депонира този материал. Флотационните съоръжения са задействани през месец март т. г., като първоначално през тях се пуска само вода, след това – бедна руда, а накрая и нормалната руда за преработка. В началото на миналата седмица Компанията е получила всички разрешителни за производство и се започваме увеличаваме преработката до 100 %, като се предвижда това да се достигне през първата половина на месец септември.

Като минна индустрия предприятието е под много строг контрол. Затова тук и в Челопеч, се работи прецизно и отговорно. В Крумовград промишлените води са изцяло на затворен цикъл. В експлоатация е инсталация за пречистване на индустриалните води до качествата на питейни и във водосборниците на предприятието вече има риба, гарантира д-р инж. Илия Гърков.

„Дънди Прешъс металс Крумовград“ предвижда до една година да бъде изграден и Музей по археология. Проектът се разработва съвместно с общината и Националния археологически институт и музей към БАН. Преди около 4 години „Ада тепе“ е бил най-големият археологически обект у нас, с вложени над 4 млн. лв. Само разкритата керамика от няколко културни хоризонта, е около 18 т. Част от находките ще се представят в този музей, а някои от тях и в София.

Тарифи  за публикуване на материали, обяви и съобщения във в. „Регион“ за изборите за кметове и общински съветници  27 октомври 2019 г.
Prev Post Тарифи за публикуване на материали, обяви и съобщения във в. „Регион“ за изборите за кметове и общински съветници 27 октомври 2019 г.
ПРЕМИЕРЪТ БОЙКО БОРИСОВ  Откри златния рудник „Ада тепе“
Next Post ПРЕМИЕРЪТ БОЙКО БОРИСОВ Откри златния рудник „Ада тепе“
Related Posts

Leave a Comment: