ДВА ДНИ

  • 0
  • 101 преглеждания


Челопечани наричаха нишани

Пълно възпроизвеждане на традиционния за района народен обичай – „Пеене на пръстените”, изпълниха самодейци от читалище „Труд и постоянство” в с. Челопеч.

В следобедните часове на 31 декември и в сутрешните на първия ден от Новата година, водени от духова музика и празнично украсена дрянова пръчка, те се събраха в центъра на селото, за да спазят стародавната традиция. За съжаление, малко жители на селото станаха съпричастни към изявата на групата дами и деца, облечени в национални костюми.

Участващите в ритуала изпълниха характерните за ритуала песни и народни хора. В последния ден на старата година пуснаха в медното калайдисано котле, пълно с изворна вода и пшеница, своите пръстенчета и нишани. След това дряновата пръчката бе прибрана, за да бъде изнесена отново на площада на следващия ден. Отправени бяха пожелания за здрава и богата на плодородие Нова година.

На 1 януари тя бе пазена грижливо от малкия Николай Алексиев и неговия по-голям побратим Станислав Шутилов, и двамата пременени в народни носии. Пръстенчетата и пуснатите в котлето предмети на участващите в обичая бяха извадени от Силвия Николова, а наричанията бяха направени по сценарий на читалищните деятели. И понеже „нишаните” бяха повече от подготвените в хумористичен стил пожелания на техните притежатели, наложи се някои да бъдат повторени. Накрая водата и пшеницата от съдинката бяха плиснати на мегдана, за да донесат богата реколта на стопаните.

Обичаят завърши с народни хора, като мнозина от жителите на Челопеч, присъстващи на обичая, си взеха по малко от пшеницата и по клонче от дряновата пръчка за вкъщи. Според народните вярвания те се пазят цяла година и се съхраняват на специално място в дома до следващия празник.

Prev Post НА ПЛОЩАД „СКАЛАТА” В ПИРДОП
В МИРКОВО
Next Post В МИРКОВО
Related Posts

Leave a Comment: