НА СЕСИЯТА В ПИРДОП Спорове и призиви за толерантност към МБАЛ

  • 0
  • 116 преглеждания

На проведената през миналата седмица – 27 април,         сесия на Общински съвет – Пирдоп, местните законодатели, в присъствието на много жители на града и кметовете на общините Златица – инж. Магдалена Иванова, Челопеч – инж. Алекси Кесяков, Чавдар – Пенчо Геров и Мирково – Цветанка Йотина, разгледаха годишните финансови отчети и баланс на МБАЛ и Медицинския център. По предложение на кмета Ангел Геров доклади по тях направиха д-р Маргарита Гетова, Снежана Янева и д-р Пламен Стоянов.

Д-р Гетова посочи, че през 2015 г. МБАЛ – Пирдоп е работила с 68 среден брой на легла за пациенти., което е с четири повече от предходната година. През лечебното заведение са преминали 2837 болни, или с 26 повече, отколкото през 2014 г. Проведени са 14 250 леглодни, като използваемостта на леглата е 210 %, при 226 за предишния отчетен период. Извършени са 1047 диализи на пациенти, при 945 за 2014 г. През тази година са били извършени 444 операции, а през 2015 -  366 бр.

Финансовите резултати на лечебното заведение представи пред съветниците и присъстващите на заседанието граждани зам.-председателят на Надзорния съвет Снежана Янева. Основният капитал на МБАЛ – Пирдоп е 2 229 000 лв., от които община Пирдоп притежава 148 975 акции на стойност по 10 лв., или 66.84 %. От останалите общини с по-голям дял от притежаваните акции са Челопеч – 16 % и Чавдар – 13 %. На лечебното заведение е извършена одиторска проверка и отчетът е заверен от лицензиран експерт-счетоводител, посочи г-жа Янева. През 2015 г. се отчита със загуба в размер на 238 000 лв., в резултат на което натрупаната обща загуба на стационара е достигнала до 5 659 000 лв. – твърде голяма за нормалното функциониране на болницата, посочи още тя. Общата сума на задълженията е 2 324 000 лв., като над една година от тях са в размер на 1 444 000 лв. Нетните приходи на стационара през 2015 г. са 1 663 000 лв.

След представянето на отчета за финансовите резултати на лечебното заведение, изпълнителният директор д-р Маргарита Гетова отново взе думата, като посочи, че през 2016 г. е поела управлението на стационара, при което се е сблъскала с множество проблеми – липса на лекари и специалисти, остаряла и амортизирана апаратура, материална база, която не отговаря на задължителните санитарни изисквания за провеждане на лечебна дейност, липса на храна за пациенти и др. Тя посочи и първите стъпки, които е провела след встъпването си в длъжност. Към момента се обслужват всички задължения към кредитори и се спазват сключените споразумения. А основната й цел е била запазване на лечебното заведени, във вид, който да отговаря на Закона за лечебните заведения у нас. При обсъждането на двата документа изказвания на сесията направиха бившият изпълнителен директор на МБАЛ д-р Десислава Толинова, Евгения Илиева, която отново обърна внимание, че е изпратила свое писмо до кмета с множество питания и настоява да получи по тях отговор, Станислав Готев, хирургът доц. д-р Андон Янев, Станислав Готев и др. На моменти емоциите и напрежението в залата нарастваха, като се поискаха и дадоха обяснения защо е бил уволнен д-р Иван Динев, колко операции са извършени след напускането на д-р Мечкаров и др. Както и на проведеното преди дни обществено обсъждане за състоянието на МБАЛ, граждани отново посочиха, че 70 % от пациентите се насочват към частната клиника „Скинс Системс“. Поставено бе и питането за съществуването занапред на болницата и нейната собственост, като присъстващи в залата заявиха, че тя трябва да остане общинска.

Във връзка с направените от гражданите заявления и отправени въпроси, говориха от страна на акционерите кметовете на Челопеч – инж. Алекси Кесяков и на Чавдар – Пенчо Геров. Инж. Кесяков посочи, че ситуацията в болницата е деликатна, но се забелязва и кампания, насочена срещу нейното ръководство и кметовете – акционери. Не трябва да има противопоставяне, а повечето от проблемите, които се дискутират, са натрупвани през последните 15 години. Инж. Кесяков заяви, че трябва нещо повече за МБАЛ и гарантира, че човекът, който може да укрепи болницата, е д-р Маргарита Гетова. И призова, да се загърбят личните интереси и да се направи това, което е най-добре за болницата.

Кметът на община Чавдар Пенчо Геров, посочи, че не е време да се спори кой е „за“ и кой „против“ МБАЛ – Пирдоп. И отправи апел към всички да се даде възможност на новото ръководство на лечебното заведение да докаже какво може в нейното управление.

След двете изказвания дебатите бяха прекратени и се премина към гласуване за приемане на отчета и финансовите резултати на болницата, което бе направено.

От доклада на управителя на Медицински център – Пирдоп д-р Пламен Стоянов стана ясно, че преминалите болни през неговите кабинети през годината са 12 000, която тенденция се е запазила през последните 10 години. Той обясни, че повече от 3000 души не могат да бъдат насочвани за лечение в стационара и че това е капацитетът на региона. Центърът работи с 10 лекари и е приключил 2015 г. със загуба от 1800 лв. И този отчет бе гласуван от съветниците, като кметът Ангел Геров препоръча да се направят стъпки за извършване на прегледи по трудова медицина на колективите на големите предприятия, за да се гарантира финансовата стабилност на центъра.        

В ПГТХТ - ПИРДОП Урок „Какво знаете за Пирдоп?“
Prev Post В ПГТХТ - ПИРДОП Урок „Какво знаете за Пирдоп?“
В СОУ - ПИРДОП  Проведоха хепънинг за Деня на патрона на училището
Next Post В СОУ - ПИРДОП Проведоха хепънинг за Деня на патрона на училището
Related Posts

Leave a Comment: