На 15 януари в „Гранд Хотел София“ се проведе церемонията по награждаването на победителите в конкурса на Министерство на туризма по проект „Културно-туристически ЕДЕН дестинации в България“, финансиран по инициативата „Отлични европейски дестинации“ (EDEN- European Destinationsof Excellence) на Европейската комисия. Наградите бяха връчени в присъствието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева, съобщиха от ОбА - Чавдар.
ЕДЕН дестинациите са най-добрите туристически дестинации на Европа и осъществяват модел на устойчиво развитие, каза зам.-министър Георгиева. Тя поясни, че конкурсът е посветен на културно- историческите дестинации, които са по-малко известни и правят първи стъпки в утвърждаването си. Няма кътче от страната, което да не заслужава да бъде разкрито пред погледа на не само на чуждестранните туристи, но и пред българите, защото трябва да си признаем, че и ние не познаваме добре родината си и нейното богатство, заяви на церемонията тя.
Изследвания на Световния съвет за пътувания и туризъм показват, че на първо място в мотивацията за пътуване се поставя желанието за преживяване. „Твърди се, че 2018 г. ще е годината, в която водещо в тази мотивация ще бъде желанието да се запознаят с по-слабо известни места и дестинации, които да създадат тези емоции. В това е шансът на България“, посочи Ирена Георгиева. Страната ни е на трето място в Европа по културно-историческо наследство, след Италия и Гърция. И за да бъде популяризирано пред чуждестранните гости и хората у нас това богатство, освен помощта на Министерството на туризма е необходим и ентусиазмът на местните общности.
Победител в конкурса е Община Ямбол, а нейни подгласници са общините Чавдар, Ардино, Драгоман и Мездра. Кандидатури за участие са подали 31 общини. Целта на конкурса е да се промотират нововъзникващи български туристически дестинации, които предлагат специфична форма на туризъм, на база на техните местни материални и нематериални активи в културния туризъм.
Наградата на Община Чавдар бе връчена на кмета Пенчо Геров. На церемонията присъстваха и самодейците от Народно читалище „Надежда“, които пресъздадоха народния обичай „Вайдудула“ – една от емблемите на нематериалното културно наследство на село Чавдар.