Отмени решение, разбунило България
Общинският съвет на Копривщица на 31 март проведе заседание при засилен интерес от страна на национални медии и граждани, в голямата зала в сградата на общинска администрация. През изминалата седмица медиите проявиха голям интерес към възрожденския град. В Интернет тръгна новината, че местните законодатели на извънредно заседание са взели решение, в което се иска отпадането на понятието „архитектурен исторически резерват“ за възрожденския град и отпадане на охранителната зона около него. Това разбуни невероятно много духовете на държавни и общински институции и българските граждани.
Първият въпрос, който общинските съветници трябваше да разгледат бе отмяна на взетото решение на извънредната сесия, проведена на 17 март. т.г. Вторият въпрос бе да се дискутира докладът на кмета на общината, отнасящ се Общия устройствен план (ОУП).
След приемане на дневния ред общинският съветник Георги Доросиев, подкрепил решението от извънредната сесия, прочете размислите си като гражданин на Копривщица, в които изложи своите емоционални виждания, че градът е имал икономика, която днес не съществува, и копривщенци пътуват извън родното си място, за да работят. Той зададе въпроса защо държавата е абдикирала от задълженията си и не полага грижи за единствения град-музей в страната и защо тези копривщенци, живеещи извън възрожденския град, милеят за него, но не искат той да се развива.
Искра Шипева бе на противоположното мнение и каза, че взетото скандално решение не освобождава от отговорност. Изказвания направиха арх. Димитър Димитров и Борислав Виларов. Кметът на община Копривщица Генчо Герданов направи кратко изказване, в което заяви, единственото, което е искал, е Копривщица да остане лицето на България пред света със своята архитектура и история.
На сесията бе съобщена заповедта на областния управител на Софийска област, с която взетото на извънредната сесия решение се отменя, защото са „налице основания за незаконосъобразност на това прието решение“. Областният управител се основава на постановление на Министерски съвет № 28 от 26.09.1971, в което „градът със своите регулационни граници запазва статута си на архитектурен-исторически резерват и единствено Министерски съвет може да промени настоящия статут“. Промяната му „не е в кръга на правомощията на общинския съвет“. В резултат на това общинските съветници с гласуване отмениха своето решение на извънредното заседание, като само председателят на ОбС гласува „Въздържал се“.
На извънредното заседание, провело се на 17 март, бе обсъдена докладна записка на кмета на общината, отнасяща се до ОУП на града, предвид на това, че той трябва да бъде одобрен от местният законодателен орган. Планът трябва да регламентира бъдещото развитие на града, както и неговата визията. Според някои общински съветници ОУП ограничава развитието на града. Затова на извънредното заседание ОбС не прие доклада на кмета, в който бе направено предложение за внасяне за приемане на проекта на ОУП от Националния експертен съвет по устройство на територията и регионалната политика.
След продължително обсъждане общинския съвет тогава е гласувал решението, че не дава съгласие за внасяне за приемане на проект на ОУП на община Копривщица от Националния експертен съвет по устройство на територията и регионалната политика. Връща за преработка на ОУП и възлага на кмета да организира преработката на плана и отново да го внесе за даване на съгласие от ОбС.
Когато започна разглеждането на втория въпрос и цялото четене на доклада на кмета на община Копривщица, неприет на извънредната сесия, медиите започнаха да събират техниката и журналистите да излизат от залата, но след известно време да се връщат. Дълги бяха дебатите по този проблем. Въпреки че кметът Генчо Герданов бе внесъл официално докладна записка, той направи устно предложение, този въпрос да бъде отложен за обсъждане и това предложение бе прието от общинските съветници.
Общинските съветници бяха информирани, че във връзка с тяхното решение, взето на извънредното заседание и дало повод за толкова широк дебат в страната, е предприето набиране на подписи против него, а до момента на заседанието на местния законодателен орган на 31 март подписите са били 415. Дебатите продължиха и по другите точки от дневния ред.