ПРАВЯТ СКУЛПТУРНА КОМПОЗИЦИЯ В ПИРДОП НА РАЙКА И НЕНКО

  • 0
  • 147 преглеждания

За 130 години на повестта „Дядовата Славчова унука“ на Тодор Влайков

Във връзка с предложението на учителката по български език и литература Райна Тотева и Граждански инициативен комитет на нейни ученици за разполагане на площада в гр. Пирдоп на скулптурна композиция на емблематичните герои на писателя Тодор Влайков от повестта му „Дядовата Славчова унука“, издадена през 1889 г., на 12 февруари – само ден преди рождението на техния автор, се проведе обществено обсъждане на идеята. На проведената обстойна дискусия по темата присъстваха членове на авторския колектив, който ще изработи двете фигури от бронз – проф. Георги Чапкънов, синът му Константин Чапкънов и арх. Станислав Константинов, декларирали с писмо до общинското ръководство, че поемат ангажимент да изпълнят задачата.

Райна Тотева представи пред присъстващите пирдопчани – общински съветници, дейци на културата, учители, общественици и граждани, като прочете своето предложение, подкрепено и от инициативния комитет. По него се изказа и проф. Георги Чапкънов, който заяви, че първоначалната идея е била фигурите на Райка и Ненко да бъдат поставени в подножието на паметника на Тодор Влайков, но тя не е срещнала одобрение от страна на пирдопчани. Затова авторският колектив се е ориентирал скулптурната композиция да е в близост до него – пред стената до стълбището на читалището. Той насочи вниманието и към високата растителност около монумента на Дядо Влайков, изработен от скулптора Илия Василев преди повече от 30 години. Според него част от тях трябва да се отстранят, тъй като пречат на възприемането на фигурата на писателя. Проф. Чапкънов разказа и за своите творби, и пътя си на скулптор, за преподавателската си дейност в Художествената академия, като подчерта, че вече има идея как да изглеждат двамата Влайкови герои.

Първи от гражданите по темата се изказа инж. Стоян Алипиев, който изрази задоволството си от споделеното от проф. Чапкънов за високите дървета около паметника. За мястото на фигурите на Райка и Ненко той аргументира мнението си, че мястото им не е пред паметника, а в двора на училището, което носи името на техния автор.

Зам.-председателят на ОбС – Пирдоп Евгени Додов също аплодира идеята и препоръча Райка и Ненко да бъдат на площадката пред входа на читалището или в терена, който е източно от сградата, в непосредствена близост до подхода към библиотеката. Райна Алдева заяви, че мястото на героите на Тодор Влайков е при училището или на улицата пред него, но е добре всяко предложение къде да бъдат позиционирани, да се обсъди задълбочено и обстойно.

Изказвания по предложението направиха още Никола Берберов, председателят на ОбС инж. Мария Шентова, директорът на НУ „Тодор Влайков“ Евдокия Богданова и др. Изразено бе становището, че най-добре биха стояли фигурите на Влайковите герои в пространството на площадката пред сградата на читалището, а относно визията им, бе посочено, че трябва да бъдат в национални облекла, а не в градски, както първоначално ги е представил проф. Георги Чапкънов. И вместо венец – момъкът да държи в ръката си китка.

Изложение по темата направи и Станислав Готев, който, като се спря обстойно на живота и делото на Тодор Влайков. Той сподели, че има паметници в страната на литературни герои – като фигурата на Дядо Йоцо в Искърското дефиле, и те са разположени в средата, в която се развива художественото произведение. И предложи скулптурната група на Райка и Ненко да бъде позиционирана на любимото място за отдих на писателя – Поповото кладенче в Стара планина. И това да стане туристическа дестинация за пирдопчани и гости от страната, посещаващи града.

В хода на дискусията бе подчертано, че Тодор Влайков е бил политик, но не дипломат, а кметът Ангел Геров и проф. Георги Чапкънов, споделиха, че извън града бронзовите фигури биха били обект на постоянни посегателства и вандализъм. Арх. Константинов препоръча на пирдопчани да имат доверие на творческия колектив, а за мястото той каза, че е най-подходящо пред стената до читалището. Стоян Алипиев препоръча да се направи 3D модел на скулптурната композиция, за да се види най-добре как ще изглежда преди да бъде изпълнена. В отговор проф. Чапкънов обясни, че ще подготви восъчен макет на Влайковите герои, който ще покаже на пирдопчани преди да бъдат изработени в действителен размер.

Ръководещият обсъждането – кметът Ангел Геров, обобщи накрая, че по време на дискусията са изразени най-много предложения мястото на бронзовите Райка и Ненко да бъде пред читалището, три са идеите да е в началното училище или в близост до него, а една – до Поповото кладенче. Обсъждането завърши с уточнението, че изборът ще бъде направен от ОбС по най-правилното място, посочено от специалистите.

Търси се Супер Стем
Prev Post Търси се Супер Стем
ФОЛКЛОРЕН ЦЕНТЪР „ЧАВДАР”  С наградата на публиката в конкурс за сграда на годината
Next Post ФОЛКЛОРЕН ЦЕНТЪР „ЧАВДАР” С наградата на публиката в конкурс за сграда на годината
Related Posts

Leave a Comment: