С по-малко пожари през 2018 година и изпитания от природни катаклизми
По повод професионалния си празник – 14 септември, работещите в Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в гр. Пирдоп представиха в дните от вторник до петък на миналата седмица (11 – 14 септември), техниката, с която боравят и уменията си да преодоляват предизвикателствата в отговорната си борба с огъня, при инциденти и природни катаклизми. В общините Пирдоп, Антон, Златица, Челопеч, Чавдар и Мирково, най-впечатляващо бе тяхното присъствие за децата, които имаха възможност да се докоснат до автомобилите и оборудването на огнеборците.
През настоящата година на територията, обслужвана от РСПБЗН гр. Пирдоп, до този момент са регистрирани около 110 излизания на противопожарна техника по отработване на възникнали произшествия, съобщи инспектор инж. Ненко Миков – ръководител на службата. Около една трета от тях са пожари, а останалите – при възникнали пътнотранспортни произшествия,отводняване на наводнени приземни етажи,оказване помощ на съседни районни служби. Част от акциите на огнеборците са били посветени и на станалите особено популярни напоследък спасявания на домашни любимци от височини или попаднали в други бедствени ситуации.
2018-та година може да се характиризира като натоварена от гледна точка на възникнали произшествия най-вече от техногенен характер, посочва инспектор инж. Ненко Миков. В началото излизанията на техника и дежурни екипи са били предизвикани от силните ветрове, повалили дървета върху автомобили в гр. Пирдоп и гр. Златица, както и повредили част от изолацията на покрив на жилищен блок в Пирдоп. В последствие обилните валежи и бедствени ситуации в съседни общини са наложили оказване на помощ на колеги от Община Етрополе, изпомпване на води при авария на язовир на територията на Община Ихтиман и застрашаващ заливане на ниската част на града. Обилните валижи на територията на общините от Средногорието е наложило отработване на около 30 сигнала за наводнени къщи и спомагателни сгради в Пирдоп, Златица и Челопеч, заявява инж. Миков.
Основните усилия на РСПБЗН са били насочени към съвместни дейности с държавните и общински структури, за намаляване на риска чрез обследване на фирми, работещи с опасни вещества и материали, извършващи дейност в специфични условия, които са потенциално опасни за работниците, служителите, населението и околната среда. Районна служба за „Пожарна безопасност и защита на населението” – Пирдоп е пряко ангажирана в организацията и осъществяването на пожарогасителна и спасителна дейности. Службата разполага с 5 пожарни автомобили и 2 аварийно спасителни машини. За изпълнение на задачите по защитата при бедствия главната цел е повишаване готовността за действие на спасителните екипи при бедствия за осигуряване живота и здравето на населението, опазване на околната среда и имуществото на гражданите.
Служителите й се отзовават с готовност при спасителните акции за действие при бедствия, с висока ефективност и надеждна защита живота и здравето на населението и неговото имущество, на стопанските и културни ценности.
Ежедневно на оперативно дежурство са застъпвали 4 служители. През годината при пожари, в резултат на професионалните действия на екипите на службата, няма загинали граждани. Планът за защита на населението при бедствия на територията на общините е актуализиран във връзка с настъпилите промени в ГД ”ПБЗН” - МВР, МЗХ и МЗ. Извършена е актуализация на приложенията към плана.
На потенциално опасни обекти (ПОО), които произвеждат, преработват и/или съхраняват опасни химически вещества (токсични, пожароопасни и взривоопасни) и използващи и съхраняващи източници на йонизиращи лъчения, намиращи се на обслужваната от РСПБЗН – Пирдоп територия, са извършени три проверки, съгласно чл. 35 от Закона за защита при бедствия.
Друга дейността на РСПБЗН е по осъществяване на Държавен противопожарен контрол и защита на населението с насока към обектите с висока степен на пожарен риск, като е акцентирано върху обществените сгради и тези за масово събиране на хора, превенцията сред самотно живеещи стари хора, инвалидизирани граждани, обособените малцинствени групи и др. рискови сектори на населението. В изпълнение изискванията на Закона за МВР и Закона за защита при бедствия, от началото на годината до средата на месец септември са извършени 76 бр. проверки на учебни и детски заведения, физически и юридически лица, организиращи своята дейност в сгради с масово пребиваване на хора.