РУДОДОБИВЪТ И ИНТЕЛИГЕНТНАТА ИНДУСТРИЯ Във фокуса на нов ученически конкурс на „Елаците-Мед“ и „Геотехмин“

  • 0
  • 140 преглеждания

„Елаците-Мед” АД и „Геотехмин” ООД за пета поредна година организират регионални ученически конкурси в общините, в които дружествата развиват дейност. Участниците  от училищата-партньори  се състезават по интересни теми, в различни категории и в две възрастови групи.

Темата на конкурса тази година е „Магията на производството. Рудодобивът – познание и бъдеще”. Той е част от корпоративната социална отговорност на дружествата и от инициативите, посветени на двете значими годишнини – 44 години от създаването на МОК „Елаците” и 20 години от присъединяването на дружеството към Група ГЕОТЕХМИН.

За да подпомогнат работата на децата, под формата на лекции организаторите на конкурса предоставят на участниците информация за съвременния рудодобив и предизвикателствата, които открива пред миньорите и обогатителите невероятното богатство на полезни изкопаеми по нашите земи. Срещите на двете компании започнаха на 1 октомври в основните училища в Челопеч, Мирково и Чавдар. Д-р Живко Илиев, главен асистент в Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, запозна учениците от трите учебни заведения с презентация, подпомагаща тяхната работа по темата на конкурса. Той  ги запозна с основните понятия в геологията, обясни им различните геоложки процеси, видовете скални образувания и начините за извличане на полезните компоненти в рудите.  Гл. ас. д-р Илиев направи исторически преглед на развитието на подземния и открит рудодобив, който в наши дни е коренно различен от този в миналото. Чрез мултимедийната презентация учениците имаха възможност да видят най-големия открит рудник в света и най-големия  автосамосвал за транспортиране на руди. Беше им показан  пътя, който изминава рудата от рудника, през обогатителния комплекс до получаването на метала в  металургичния цех. Децата разбраха, че трябва да се извърши рекултивация на терените, използвани за тези производствени процеси, за да може природата да се възстанови в първоначалния си вид.

В лекцията бе обяснено приложението в промишлеността и бита на медта, златото и среброто, съдържащи се в добиваните руди в нашия регион.  Тодор Иванов, ръководител отдел „Комуникации” в „Елаците-Мед” АД, разясни на участниците в конкурса целта на поредния творчески проект на двете компании, насочен към стимулиране на творческата дейност познания на учениците, както и начините, сроковете и направленията в които те могат да се включат. Той отговори на техните въпроси, а всеки от учениците получи от организаторите брошура „Магията на рудодобива”. Тя ще им помогне по-добре да се ориентират в темите, които ще разработват.

Учениците, съобразно своите предпочитания, могат да се изявяват с изготвяне на приложни творби – изделие, макет, инсталация от всякакъв материал, есе, стихотворение, разказ или статия, както и с рисунка, графика или скулптура, по темите „Рудник на бъдещето“, „Интелигентна фабрика“, Пречиствателна станция на бъдещето“, „Машина на бъдещето“,  „Работник на бъдещето“, „Изкуственият интелект в минната индустрия“ и „Индустрия 4.0 и природа“.

Поради спецификата на темата, конкурсът е насочен към по-големите ученици, разделени на две възрастовите групи – от 5 до 7 клас, и от 8 до 12 клас. Срокът за предаване на творбите е 5 ноември.

Лекциите в учебните заведения в Средногорието продължават и през тази седмица. На 8 октомври гл. ас. д-р Живко Илиев ще гостува в СУ „Саво  Савов” в гр. Пирдоп и СУ „Любен Каравелов” в гр. Копривщица. На 9 октомври са лекциите в Професионална гимназия „Златица“, Професионална гимназия по механо-електротехника и ПГТХП „Никола Димов” в гр. Пирдоп. Последната лекция е в СУ „Св. Паисий Хилендарски” гр. Златица на 14 октомври.

ЛЕКОАТЛЕТИТЕ ЛЮБОМИР ДИШЛЯНОВ И АЛИПИЯ ЛУКАНОВ  С добри резултати на шампионата по планинско бягане
Prev Post ЛЕКОАТЛЕТИТЕ ЛЮБОМИР ДИШЛЯНОВ И АЛИПИЯ ЛУКАНОВ С добри резултати на шампионата по планинско бягане
Традиционен поетичен конкурс в Златица
Next Post Традиционен поетичен конкурс в Златица
Related Posts

Leave a Comment: