Хиляди звънци и чанове огласиха Международния кукерски фестивала „Сурва ‘2018” в гр. Перник, който се проведе от 26 януари до 28 януари. Състезателното участие в ХXVII Международен фестивал на маскарадните игри е в четири категории според възрастта на участниците. Класирането зависи от представените моменти от маскарадната традиция, предаването и поддържането на местната културна специфика и от артистичността на изпълнението.
Мечи, лисичи, сърнешки, овчи и кози кожи, преплетени с рога и зъби от различни животни, пера, опашки, пъстра палитра от цветове, звънци и чанове в различни размери и форми, са само част от маските и облеклото на кукерите. В зависимост от персонажа, който те представят, се различава и костюмът на всеки един от тях. Да прогонят злите духове, у нас дойдоха кукери и от чужбина. Тази година чуждестранното участие беше представено от групи от Гърция, Македония, Албания,Сърбия, Испания, Италия, Словения и други.
Пернишкият фестивал е сред най-авторитетните български изяви на традиционни народни игри и обичаи с маски. Той се организира от 1966 година, а от 1985 година става международен. През 1995 година град Перник е приет за член на Федерацията на европейските карнавални градове. Международният фестивал на маскарадните игри е наречен „Сурва”, защото винаги се провежда в края на месец януари и началото на месец февруари. Същността на древния обичай е прогонването на злите сили и пожелание за здраве и берекет през Новата година.
В тридневния фестивал тази година взеха участие три кукерски групи от района на Средногорието – Кукерски клуб от с. Мирково, „Хурса” към читалище „Светлина” в с. Буново и Кукерски клуб „Златното руно” от Община Челопеч. Регламентът предвижда десетминутно представяне на групата, което позволява участниците да покажат най-характерните персонажи и костюми, както и представянето на отделни елементи от местния обичай.
Първи по главната улица и площада дефилираха кукерите от Клуб „Хурса” с. Буново. Те изиграха елементи от сватбен обичай и заораване на мегдана, като пред журито и публиката бяха показани характерни маски на мечка и мечкар, камила и камилар, щъркел, младоженци и други персонажи. Малко след тях се изявиха членовете на кукерския клуб от с. Мирково. Те също показаха характерните за района персонажи – волски впряг, камила с камилар, мечка, циганини мечкар, свещеник, земеделци, пременени моми и булки, но преобладаваха предимно страшните кукерски маски, носени от мъже, жени и деца.
До втория ден от карнавала мирковския клуб заема временното второ място в състезателната програма. На третия ден от фестивала участие имаше и Кукерски клуб „Златното руно” от Община Челопеч, които до преди няколко години бяха единствените в района на този фестивал. След обяваването на наградените, на всички клубове предстои трескава подготовка за изявата им на предстоящия празник „Сирница”.