В ЧЕЛОПЕЧ Възстановка на освобождението на селото

  • 0
  • 97 преглеждания

Във всички селища от Средногорието с тържества, шествия и празнични спектакли бе отбелязан Денят на Освобождението на България от османско робство – 3 март. Паметниците на героите бяха отрупани с венци от свежи цветя, а фойерверки лумнаха в небесата в прослава на руските войни и българските опълченци, дарили ни правото да се наречем свободни.

Впечатляващо и вълнуващо бе честването на националния празник на Република България и 139-та годишнина от освобождението в село Челопеч. Стотици жители на общината и гости от съседни селища станаха свидетели на възстановка на събитията от месец декември 1877 г. по време на Руско-турската война и влизането на бойците на генерал Курнаков в селото.

Тя бе пресъздадена от членове на Национално дружество „Традиция“ от клубове в гр. Копривщица и София, и самодейци от читалище „Труд и постоянство“. Живата картина продължи повече от 40 минути. Гости на общинското ръководство, организирало тържеството, бяха областният управител инж. София Торолова, зам.-председателят на 43 Народно събрание Явор Нотев, бригаден генерал Явор Матеев – командир на 68-ма Парашутната бригада от гр. Пловдив и други. Сред официалните лица бяха още председателят на ОбС – Челопеч Николай Николов, общински съветници и представители на обществени организации.

На площад „Освобождение“ се разигра истинска битка между руските гренадири и войници от османската армия, които водеха както едно време сражение след сражение с променлив за двете страни успех. С изстрели от две истински планински оръдия, руси и османци се опитваха да надделеят над противника. Диана Петрова в това време разказваше за присъстващите на историческите събития и хода на бойните действия по документи от времето на епохата и изследвания на специалисти.

Първото влизане на руските войски в село Челопеч е още на 21 ноември – н. ст. 3 декември, за да се спаси от опожаряване и погром селището и спасят неговите жители, дали до този момент 35 жертви – деца, жени, мъже. Генерал Курнаков се настанява с щаба си челопешкото училище и в продължение на няколко дни руските войски успешно отбраняват селото от настъпленията на низамите. Преценено е обаче, че задържането на селището е опасен опорен пункт за руската армия и се нарежда жителите му да се изтеглят в Стара планина, а гренадирите и казаците се установяват на редути в подстъпите на Балкана. След около месец плановете на руското командване предвиждат освобождаване на Челопеч и бойците напускат окопите си и влизат отново в селото. Те са тържествено посрещнати от жителите му, които ги приветстват с пита хляб, чубрица и мед. На площада се изви народно хоро, на което се наловиха и бойци от редиците на освободителите и благодарните и признателни челопечани.

Минути по-късно пред паметника на загиналите жители на село Челопеч във войните за освобождение и отстояване на българската независимост и суверенитет, се строиха три роти от 68-ма Парашутната бригада в гр. Пловдив и един ученически отряд за тържествена проверка и заря в чест на националния празник. Празнично слово за националния празник произнесе кметът на общината инж. Алекси Кесяков. Авор Нотев също приветства челопечани и техните гости с 3 март и годишнината от Освобождението. Прочетен бе поздравителен адрес до жителите на селото от областния управител инж. София Торолова – доскоро общински съвет в Челопеч.

Над притихналото множество прозвучаха имената на герои от освободителната борба. Тържественият строй бе приет от бригаден генерал Явор Матеев, а на площад „Освобождение“ екна мощното „Ура!“. След рапорта на командирите на роти и ученическия отряд, на паметника на загиналите челопечани бяха поднесени венци от областния управител, от общината и общински съвет – Челопеч, от г-н Нотев и бригаден генерал Явор Матеев, дружеството на офицерите и сержантите от запаса и резерва в Челопеч, от обществени организации и институции и цветя от много жители на селото.

Кулминация на тържественото честване на националния празник за освобождението на България от османско робство, бе чудесната и продължителна заря. Хиляди разноцветни искри осветиха площад „Освобождение“ и предизвикаха искрената възхита на малките и по-възрастните жители и гости на Челопеч.

След края на фойерверките и оттеглянето на частите на 68-ма Парашутна бригада, в салона на читалище „Труд и постоянство“ имаше специален празничен концерт с водещото участие на народната певица Гуна Иванова.

В Копривщица празнуваха 6000
Prev Post В Копривщица празнуваха 6000
ПЛАНИНСКИ СПАСИТЕЛИ ОТ ПИРДОП Търсиха французи в Стара планина
Next Post ПЛАНИНСКИ СПАСИТЕЛИ ОТ ПИРДОП Търсиха французи в Стара планина
Related Posts

Leave a Comment: