В ДЕНЯ ЗА ПАМЕТ КЪМ АПОСТОЛА Пирдопчани се докоснаха до осмата снимка на Васил Левски

  • 0
  • 125 преглеждания

По инициатива на Нона Маринова – председател на БАС – Пирдоп, със съдействието на общинското ръководство на 19 февруари в читалище “Напредък” в града се проведе паметна вечер, посветена на безсмъртния син на България Васил Левски. Гости на пирдопчани бяха директорът на Национален музей “Васил Левски” – Карлово Дора Чаушева и уредникът Виктор Комбов. Малката зала на културната институция се оказа тясна, за да побере жителите и гостите на Пирдоп, дошли да уважат паметта на Дякона и 146-годишнината от неговата гибел. Портретът му, както и този на неговия изповедник – иконом поп Тодор Митов от Пирдоп, бяха окичени с букети от кокичета.

Срещта с двамата съграждани на Апостола продължи повече от 90 минути и бе посветена на темата за истините и неистините, които се тиражират в публичното пространство за най-великия българин и неговите близки. В началото уредникът в музея на Апостола в Карлово Виктор Комбов говори за злоупотребата с думи и изрази, приписвани на Левски като част от негови писма, и използвани от политици и общественици в техни изказвания, печатани по тениски и билбордове, без да имат нещо общо с документалното наследство на Карловския Дякон. И досега продължават да се издават книги и да се споделят в Интернет несъществуващи страници от биографията или митове за Левски, като т. нар. негово “предсмъртно” писмо от тъмницата, каквото не съществува, а някои от тези митове се използват и за комерсиална цел, каза той. И посочи спекулации на писатели и журналисти за живота на майката Гина Кунчева и братът на Левски – Петър, чиято съдба е трудна, но не и такава, каквато се тиражира в интернет пространството и други публикации.

Г-н Комбов подкрепи думите си с мултимедийна презентация, в която фрапиращите илюстрации на неистини, отнасящи се до Апостола и близките му, предизвикват възмущение от некоректното представяне на историческите факти и истина. Много подробно той разказа за посещението си в Държавния архив на Истанбул, Турция от преди няколко месеца и откриването на оригинал на фотография на своя съгражданин, по която турската полиция го е търсила през месеците ноември и декември 1872 г.

Директорът на Национален музей “Васил Левски” – Карлово Дора Чаушева сподели, че едва ли ще се изчистят напълно неистините за личността на Левски, въпреки опроверженията на историците и изследователите на неговия живот и дело. Тя изрази задоволството си, че такива срещи помагат на хората да научат истините и посочи, че вероятно има още немалко документи и факти, които се крият в архивите, включително и в южната ни съседка Турция, досега неизвестни на левсковедите. Записът на гърба на намерената през миналата година там фотография на Апостола, е много точно описание на Дякона, познато от разпитите на заловените участници в Арабаконашкото приключение. Дора Чаушева разказа за стъпките, които е предприела турската полиция, за залавянето на Левски и разпространението на неговата снимка.

Срещата продължи с въпроси от страна на присъстващите на паметната вечер, на които Виктор Комбов и Дора Чаушева отговориха. Стана дума и за изповедта на Дякон Игнатий от иконом поп Тодор Митов, имало ли е предателство на Апостола, дали е било възможно българите, членове на следствената комисия, да спасят Левски и др.

Кметът Ангел Геров благодари на Дора Чаушева и Виктор Комбов за полезната и интересна среща с Апостола и подари на двамата издания на общината. Г-жа Чаушева поднесе портрет на своя съгражданин на общинското ръководство на Пирдоп. Накрая присъстващите на паметната вечер “Истини и неистини за Васил Левски и близките му” получиха портрета на Апостола, намерен в Истанбулския архив и издаден като картичка.

КОНКУРС ЗА ПОЕЗИЯ И РИСУНКА В ЗЛАТИЦА  За 146 години от гибелта на Васил Левски
Prev Post КОНКУРС ЗА ПОЕЗИЯ И РИСУНКА В ЗЛАТИЦА За 146 години от гибелта на Васил Левски
В ОБЩИНА ЧАВДАР  Признателност към безсмъртието на Левски
Next Post В ОБЩИНА ЧАВДАР Признателност към безсмъртието на Левски
Related Posts

Leave a Comment: