На 27 юли в двора на старото възрожденско училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Копривщица се състоя откриване на изложбата, посветена на 160-годишнина от рождението на хаджи Ненчо Палавеев. Събитието беше уважено от кмета и заместник-кмета на общината Генчо Герданов и инж. Тони Малинов, председателят на постоянната комисия по култура към местния Общински къвет Георги Доросиев, директорите на Дирекция на музеите, СУ „Любен Каравелов и ДГ „Евлампия Векилова – Кунка Неделева, Бойка Дюлгярова и Пенка Иванова, председателят на читалищното настоятелство Галитьон Кесяков, много копривщенци и гости на града, предимно от участниците в проекта „Светлините на хорото“.
Тържеството започна с концерта на талантливите музиканти на духовия оркестър към СУ „Любен Каравелов“. В словото си кметът Генчо Герданов отбеляза, че Копривщица е исторически град, свят център на образование и духовност, родно място на видни личности, написали историята и духовния напредък на българската нация. Г-н Герданов припомни биографията на големия благодетел и меценат хаджи Ненчо Палавеев.
Уредникът към Дирекция на музеите Светлана Мухова каза, че за първи път съкровището на хаджията се представа. Историята на това негово дарение е драматична, защото е преминала през политически превратности. Богатствата, завещани на Копривщица, са действително несметни, подчерта музейният специалист и очерта пътя на реликвите до родния град на техния притежател.
Светлана Мухова се спря на интересни факти от търговската дейност на Благодетеля, която е развивал на територията на 3 континента – Европа, Азия и Африка, стигайки до Япония. Той е бил притежател на акции в изграждането на Панамския и Суецки канал, но никога не е забравял корените си. Припомнени бяха негови дарения за родната Копривщица, Златица, Пирдоп и други селища от страната.
Кметът на Община Копривщица Генчо Герданов връчи на председателя на читалищното настоятелство Галитьон Кесяков портрет на хаджи Ненчо Палавеев и почетна грамота на един от организаторите на проекта „Светлината на хорото“ – Мария Лъджева.
В изложбата, подготвена и уредена от музейните служители от Копривщица, може да се види част от неговото наследство. Голям интерес от страна на жителите на възрожденския град и негови гости предизвикаха изложените лични вещи на копривщенския Благодетел – сребърни бижута, кесия за пари, кибритена кутия, лъжички, чаша и купичка, златни бижута, ордени, бастун на хаджи Ненчо Палавеев, метален печат, седефен и кехлибарен цигарлъци, кехлибарена броеница, златни монети. Сред експонатите бяха и част от духовите инструменти, дарени от него, на които има надпис: „На Копривщенската гимназия за веченъ споменъ отъ Благодетеля й Х. Ненчо Д. Палавеевъ 1933 год.“.
Посетителят на изложбата може да се запознае с биографията на хаджи Ненчо, негови снимки сред копривщенската общественост, на мавзолея-костница, параклиса и семейната гробница в църквата „Свето Успение Богородично“, читалището, камбанарията на църквата „Свети Никола, училищния пансион и чешми, изградени с негови средства, почетните грамоти и Указ-закон за приемане дарението от 6000 златни лири за копривщенската гимназия, както и завещанието му за дарение на всичкото му богатство на родната Копривщица.