В ОБЩИНА ПИРДОП Припомниха за своите предци будители

  • 0
  • 107 преглеждания

Вълнуваща, емоционална и интересна по своя замисъл творческа вечер се проведе на 27 октомври в Пирдоп. Тя премина при много голям интерес от страна на жители на града и бе посветена на Деня на народните будители – 1 ноември. Организатори на събитието бяха общината, читалище „Напредък“, Музей „Луканова къща“ и Клуб „Съхрани българското“ при СУ „Саво Савов“, с ръководител Анета Венкова. А на срещата с пирдопските будители присъстваха кметът Ангел Геров, зам.-кметът Вера Бойчева, секретарят на общината Николина Божкова, членове на БАС, педагози и ученици от местната гимназия.

В малката зала на културната институция бяха показани ръкописни и старопечатни книги, собственост на храм „Свето Успение Богородично“ и от колекцията на читалищната библиотека. На табла се представяха факсимилета на страници от Пирдопския апостол от XIII в., от Протопопинския дамаскин от 1698 г., и преписа на Паисиевата история на даскал тодор Пирдопски, съхраняван днес в Ръкописно-документалния център на Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Портретите на Златан Груев Кинов, иконом поп Тодор Митов, Манол Иванов Лесев, Алипия Влайков, Никола Пушкаров и Методи Стоянов допълваха чудесно създадената творческа обстановка. В специален кът, наподобяващ монашеска килия, ставрофорен свещеноиконом отец хаджи Недко Бръмбаров показваше как са създавани някога ръкописни книги, пишейки с перо върху хартия и разноцветно мастило.

Членовете на Клуб „Съхрани българското“ Антония Нейкова, Ивелина Минчева, Цветелина Балабанова и Иван Тодоров от СУ „Саво Савов“ разказаха на притаилите дъх присъстващи на събитието, за пирдопските народни будители даскал Тодор, хаджи Иван и хаджи Богдан хаджи Димитрови, за писателя Тодор Влайков, старобългариста академик Манол Иванов Лесев – най-ранен изследовател на Пирдопския апостол, и за първия български есперантист академик Иван Харалампиев Кръстанов. Синхронизирано с техния текст чрез тематичната презентация „Пирдопските будители“ ръководителката на клуба – учителката по история Анета Венкова в същото време показваше на екран реликвите от града, за които говорят учениците. Отец хаджи Недко Бръмбаров прочете с артистизъм и завладяващ глас приписката от 1782 г. на монаха Антипа, от Рилския манастир, в която се споменава за първия даскал в село Протопопинци – предшественика на днешния Пирдоп, и рецепта на даскал Тодор Пирдопски как се прави мастило.

Припомнени бяха и думите на министъра на народното просвещение Стоян Омарчевски от 1922 г., по което време преди 95 години за първи път е отбелязан Денят на народните будители – „Да увековечи паметта на великаните на непобедимия български дух, на творците на родната реч, мисъл и историческа слава, на големите ни дейци за народното ни пробуждане, за да служат за пример на поколенията“.

Показани на гражданите бяха най-старата книга, съхранявана в пирдопската църква, старопечатни издания с автографите на братя хаджи Димитрови. Споменати бяха и имената на спомоществователи от града, притежаващи богати лични библиотеки през Възраждането.

В края на честването на Деня на народните будители на пирдопчани не им се тръгваше от творческата вечер. И мнозина изразиха желания да научат още и повече и за други местни радетели на духовността. Отец хаджи Недко Бръмбаров, не по-малко развълнуван от всички останали, сподели, че предците ни са продължители на делото на хилендарския монах Паисий, който със своята малка „История“, е дал тласък на пробуждането ни като народ. Кметът на общината Ангел Геров благодари на участниците във вечерта и подари саксия с красиви цветя на един от съвременните пирдопски будители – учителката Анета Венкова.

ОБЩИНА ЧАВДАР - С втори приз в конкурс на Кмета.бг
Prev Post ОБЩИНА ЧАВДАР - С втори приз в конкурс на Кмета.бг
ДВАМА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ИНДУСТРИЯТА В СРЕДНОГОРИЕТО
Next Post ДВАМА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ИНДУСТРИЯТА В СРЕДНОГОРИЕТО
Related Posts

Leave a Comment: