По повод 30-годишнината от падането на Берлинската стена, с подкрепата на „Аурубис България“, Българо-германското историческо дружество „Памет“, почетното консулство на Федерална република България в Пловдив и Фондация „Конрад Аденауер“ представиха на 13 ноември в ритуалната зала на Пирдоп изложбата „Желязната завеса“ и документални книги, посветени на променилото световната история събитие. В срещата взе участие и изпълнителният директор на компанията Тим Курт.
Пред ученици и преподаватели от средните учебни заведения в гр. Пирдоп и гр. Златица, и граждани, говориха авторите Стоян Райчевски и Фанна Коларова. Берлинската стена е част от историята и от нея е зависило нашето бъдеще и основното човешко право – свободата, се заяви по време на разговора на гостите с младите хора. Показани бяха свидетелства от отминалото време, които представят съдбата на немалко хора, позволили си да я преминат.
Стоян Райчевски и Фанна Коларова разказаха за работата си върху своите книги, създадени по документални свидетелства, събрани в архивите у нас и във ФРГ. Обстойно изложение за развитието на съвременна Германия след падането на Берлинската стена направи ръководителят на софийското бюро на Фондация „Конрад Аденауер“ Торстен Гайслер. Той сподели за себе си, че е роден в западната част на страната, и се спря на проблемите, които е трябвало да преодоляват хората от двете страни на Стената, вече живеещи в една обединена държава. За тридесет години, каза той, ФРГ е вложила над 1.5 трилиона евро за развитието на източногерманските провинции. В момента няма нито един представител на бившата ГДР на позиции, заемани от федерален съдия или генерал в страната, но това е поради краткото изминало време от разрушаването на „Желязната завеса“. Твърде малко са те и на високи мениджърски позиции, защото успелите хора в Германия са на около 48 години и не са имали достатъчно време за кариерно израстване. Разликата в брутният вътрешен продукт на западните и в източните провинции е значителна, в полза на бившата ФРГ, но и животът в тях е различен – разходите на жителите на някогашната ГДР са по-ниски от тези от другата страна на „Стената“, посочи г-н Гайслер. Източногерманците е трябвало да се променят след обединението, приемайки всичко от западната част на страната – конституция, право, ред. И даде пример, че икономическият ръст на ФРГ след тези процеси е 114.3 %, а на ГДР – над 200 %, като около 70 % от източногерманците смятат, че с промяната те са спечелили и само 17 % – че са загубили. Докато за хората от другата страна е обратното – 53 % смятат, че са загубили от обединението и 17 %, че положителните промени са успешни. Останалите не са могли да преценят тези процеси.
Обединението още не е завършило, каза той, защото, макар и да е паднала Берлинската стена, тя съществува все още в съзнанието ни, но заяви, че постигнатото е много и хората трябва да бъдат оптимисти.
В минутите за дискусия говори ВрИД „Директор“ на ПГТХТ Диана Луканова, която сподели, че професионалната гимназия вече за пети път печели проект за обучение на учениците в Португалия и Германия, но родителите им трудно се убеждават да подкрепят тази възможност за професионално развитие на своите деца. Общувайки с учениците, каза тя, се разбира, че темата за свободата е далеч от тях, но с малки стъпки и постепенно промяната ще бъде постигната.
Изложбата „Желязната завеса“ ще гостува в Пирдоп до 26 ноември, когато отново ще има дискусия по темата и концерт на един от символите на промените в България – Васко Кръпката.