„ДЪНДИ ПРЕШЪС МЕТАЛС ЧЕЛОПЕЧ“ Партньор на дуалното обучение

  • 0
  • 66 преглеждания

Гергана Янакиева – директор „Човешки ресурси и администрация“ на компанията

В периода 30 май – 7 юни „Дънди Прешъс Металс“ се включи в информационните срещи за предстоящия нов прием за дуално обучение в общините Златица, Пирдоп, Мирково, Чавдар, Челопеч и Антон, на които бяха поканени седмокласниците и техните родители.

-         Г-жо Янакиева, защо „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ реши да подкрепи стартирането на дуално обучение в района и как то допълва политиката на компанията за развитие на кадри?

-         За нас е удоволствие да съобщим, че „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД реши да се включи в проекта за дуално обучение с Аграрно-техническа професионална гимназия (АТПГ), гр. Златица по покана на „Аурубис България“ като инициатор на проекта. Той се осъществява и с подкрепата на община Златица и групата на инженеринговите партньори в района.

Нашата компания е заявила своята категорична позиция по отношение на многобройните ползи от провеждане на обучение чрез работа за млади хора. Началото поставихме още през 2007 г. със създаването на Програмата за практическо професионално обучение, по-известна като „Практикантската програма“. По това време, образователната ни система не предлагаше подобна възможност в етапа на средно образование и Програмата беше една добра алтернатива за провеждане на дуално обучение. Имайки вече 10-годишния си опит с практиканти на наша територия, се чувстваме още по-подготвени по отношение на изградени ментори и система да развиваме максимално потенциала на младежите.

-         Какви са ползите за желаещите да се включат в програмата за дуално обучение?

-         Учениците, които изберат да учат в паралелката по „Машини и системи с цифрово програмно управление“ и  „Машини и съоръжения за заваряване“, получават модерно образование, което осигурява баланс между теоретичното и практическото професионално обучение. Те ще имат възможност да учат на две места – в училище и на територията на компанията под ръководството на ментори. За да подкрепим учениците от самия им старт в АТПГ, всички партньори в проекта сме изразили готовност да осигурим стипендии на тези, които постигнат високи резултати в училището още в 8-ми клас. Това не ограничава възможностите на учениците да получават и стипендия от АТПГ, което означава, че едно дете може да получава две стипендии едновременно до 10-ти клас.

След като навършат 16 години, с изричното разрешение на родителите учениците сключват трудов договор, за да започнат своята практика и стипендията се заменя от заплата. Възнаграждението, което получават, е 90% от минималната работна заплата, пропорционално на отработените дни, които с всеки следващ гимназиален клас се увеличават. И въпреки, че това не е никак маловажно, ние в „Дънди“ вярваме, че най-ценното за тях е шансът да бъдат на практика в една от най-високотехнологичните компании в минния бранш в световен мащаб, която ще изгради в тях, освен чисто технически умения, така и правилна нагласа по отношение на безопасност, опазване на околната среда и толкова важните за успешна реализация социални умения.

От голямо значение е и фактът, че бъдещите практиканти получават сигурност, знаейки че при успешно завършване на училище, те имат запазено място в компанията. В европейските държави,  в които отдавна се прилага по тази система, често това, което се нарича просто „дуално обучение“, всъщност се превръща в престижна кариерна пътека.

-         Кой и как може да се включи в дуалното обучение?

-         За дуално обучение могат да се запишат всички ученици, завършили основно образование, като попълнят заявление за прием в гимназия в училището - гнездо за района или онлайн на сайта на МОН. В заявлението ученикът трябва да посочи АТПГ, гр.Златица като свое желание с кодовете на двете специалности от паралелката за дуално обучение в АТПГ, гр. Златица. Срокът за кандидатстване стартира на 16 юни.

-         Какво бихте посъветвали родителите на седмокласниците, на които им предстои избор на средно училище?

-          Моят съвет към родителите е, подкрепяйки децата си в този труден избор, да мислят в перспектива и не само за следващите 5 години, а най-малко за следващото десетилетие. Специалностите за дуално обучение в АТПГ, зад които заставаме всички партньори в проекта, са именно тези, които много трудно се намират на пазара на труда. Това означава, че учениците, които ще ги завършат, ще имат безпроблемна реализация и сериозни възможности за израстване по професионалния си път. Ние, като работодатели, ще се радваме да ги подкрепим и допринесем за техния успех.

ПЪТНА ПОЛИЦИЯ ПРИ РПУ – ПИРДОП  Оборудвана с нов автомобил с камери
Prev Post ПЪТНА ПОЛИЦИЯ ПРИ РПУ – ПИРДОП Оборудвана с нов автомобил с камери
НА СПОРТЕН КОМПЛЕКС „МИРКОВО“  Първи турнир по футбол за Купа „Средногорие“ за деца
Next Post НА СПОРТЕН КОМПЛЕКС „МИРКОВО“ Първи турнир по футбол за Купа „Средногорие“ за деца
Related Posts

Leave a Comment: