На 5 юли площад „Тодор Влайков“ се превърна в киносалон на открито. Проектът „Пътуващото лятно кино на БНТ“ събра десетки пирдопчани и гости на града с прожекцията на филма „Каръци“ на режисьора Ивайло Христов. Специално за прожекцията в града пристигна екип на Националната телевизия, който засне кадри от забележителности и исторически места на Пирдоп и проведе интервюта с почитатели на седмото изкуство и работилите преди години в държавното кино кинооператорът Магдалена Герджилова и управителят Росица Михова.
Пред камерата на оператора Огнян Колчаков от БНТ и репортера Айше Сали кметът Ангел Геров заяви, че до края на лятото в Пирдоп ще има голяма видеостена. А идеята е с прожекции на пълнометражни филми и рекламни клипове за общината да се разнообрази културният живот в града. Репортажът бе излъчен в сутрешния блок на телевизията на следващия ден – 6 юли.
Преди началото на предложения на интереса на пирдопчани филм „Каръци“, включен в програмата на „Пътуващо лятно кино с БНТ“, за първи път пред тях бе показан създаденият по поръчка на общината видеофилм за миналото и настоящето на гр. Пирдоп и с. Душанци.
Малко по-късно в продължение на 90 минути зрителите се върнаха години назад, когато летните кина бяха обичайно и предпочитано от млади и по-възрастни занимание. След изминатите досега над 20 хиляди километра, 143 прожекции, 70 хиляди души и подкрепата на общините и, най-вече на зрителите, „Пътуващото лятно кино с БНТ“ отново е на път!
Целта на инициативата е съживяване на забравените от десетилетия кина и припомняне на удоволствието да се наблюдават филмите на голям екран, като акцентът е да се представят съвременни български заглавия. Зрителите на площад „Тодор Влайков“ споделиха, че „Пътуващото лятно кино“ и прожекцията на открито е приятна и достави удоволствие на мнозина, отделили от свободното си време за това забравено приятно занимание.
Филмът „Каръци“ на актьора и режисьора Ивайло Христов разказва за мечтите и желанията на младото поколение в един малък град и пречките, които трябва да преодоляват в ежедневието си. Наситен с колоритни изрази от речника на тийнейджърите, с хумор и философски размисли за смисъла на живота, посланията, които той отправя към съвременниците ни, че не всичко, което ни се иска е правилно и подходящо за тях, не се приеха от някои от зрителите. Болшинството от тях обаче остана до края и прие лентата като близко до истината отражение на родната действителност.