В Комплекс „20 Април“ в Копривщица на 28 февруари се състои премиера на книгата „България – началата на рударството, металургията и древните съкровища“. Културната проява бе уважена от представители на общински администрации, директори на училища, читалищни работници, музейни служители от Копривщица, Пирдоп, Златица, с. Каменица, с. Смолско, с. Карлиево, работници и служители на „Геотехмин“ и „Елаците-Мед“. Гости на събитието бяха проф. д-р Радослав Наков – директор на Геологическия институт, ръководството и членове на Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия, членът на Надзорния съвет на „Елаците-Мед“ инж. Добри Цветков.
Представителното и богато илюстрирано издание се появява на книжния пазар с подкрепата на „Геотехмин“ и „Елаците-Мед“ на български и английски език. Административният директор на рудодобивното и преработвателно дружество инж. София Торолова откри срещата, като приветства всички с „Добре дошли!“. Изпълнителният директор на „Елаците-Мед“ инж. Драгомир Драганов в приветственото си слово изрази благодарност към екипа, реализирал проекта – авторът д-р Атанас Орачев и издателите Вяра Канджева и Антоний Ханджийски за събирането и обработването на значителната по обем информация. „За нас беше привилегия и чест да подкрепим издаването на този труд, в който са събрани множество артефакти“, подчерта инж. Драганов. Той пожела на авторите непрекъсваща жажда за изследване на живота и още такива капитални изследвания, посветени на една от най-старите професии – рудодобива и металургията в историята на Човечеството.
Антоний Ханджийски представи издателството, чийто интереси са насочени към България и нейното културно историческо наследство. Той изрази признателността си към проф. д-р инж. Цоло Вутов за гласуваното доверие за реализиране на проекта. Авторът д-р Атанас Орачев разказа за металургията и рудодобива в началните стадии на развитието им. И отговори на въпросите на журналистите от в. „Регион“ и „Средногорие медия“.
На представянето на книгата „България – началата на рударството, металургията и древните съкровища“ говори и проф. д.гм.н. инж. Добринка Ставракева, която изрази надежда тя да бъде разпространявана из страната и най-вече в учебните заведения. Изследването на историка д-р Атанас Орачев и издателите Вяра Канджева и Антоний Ханджийски е посветено на малко познато наследство у нас, което е с огромно значение. Многобройните доказателства, събрани от екипа, работил по книгата, пропътувал хиляди километри из България, ни отвеждат в епохата преди Христа, когато се зараждат добивът и обработката на метали. Според автора българските земи съхраняват ранни следи от рударство и металургия, които заедно с животновъдството и земеделието, са играли същностна роля за развитието на човешката цивилизация през хилядолетията. Тази дейност продължава да играе важна роля и днес. Читателите имат възможност да се върнат в дълбока древност и да се докоснат чрез завладяващите разкази и прекрасните илюстрации до същината на металургията.
Книгата е подходяща както за специалисти – геолози и професионалисти, работещи в тази сфера, така и за учащи и любители, които биха искали да повишават нивото си на познания в областта на рударството и металургията. Написана е на достъпен и разбираем език, като за непрофесионалистите е включен речник на употребените в изданието термини.