На тържествена церемония в Спортен комплекс „Мирково“ на 21 февруари, „Геотехмин“ ООД и „Елаците-Мед“ АД, наградиха 54-ма ученици от училищата в Средногорието, които представиха най-интересните приложни и изящни проекти, както и писмени творби в Петия регионален конкурс „Магията на производството. Рудодобивът – познание и бъдеще“ – 2019 г. Организаторите на конкурса връчиха 20 първи, 16 втори и 18 трети награди.
Официални гости на събитието бяха кметовете на Мирково Цветанка Йотина, Ангел Геров – Пирдоп, Григор Даулов – Чавдар, инж. Стоян Генов – на Златица, председателите на ОбС – Копривщица Борис Подгорски, Пирдоп – Васил Кафеджиев, Миркоов – Петър Грохчев и на Чавдар – Мария Томева, зам.-кметове, общински съветници и представители на местната интелигенция. На форум присъстваха и всички ученици, участници в конкурса, както и директорите и учители от училищата-партньори.
Конкурсът е част от програмата за корпоративна социална отговорност и инициативите на двете дружества, посветени на значимите годишнини, отбелязани през 2019 г. – 44 години от създаването на МОК „Елаците“ и 20 години от присъединяването на „Елаците-Мед“ към Група ГЕОТЕХМИН. Ръководството на „Елаците-Мед“ бе представено от инж. Стоил Димитров, зам.-генерален директор и инж. София Торолова, директор „Административни и социални дейности“.
Тази година темата бе ориентирана към основната икономическа дейност в Средногорието и Етрополе – рудодобивът. Близо 150 ученици от 5-ти до 12-ти клас, от 12 училища дадоха своите идеи за това как трябва да изглеждат и работят рудникът, заводът и пречиствателната станция на бъдещето.
Поздравления към учениците, техните ръководители и организаторите на конкурса отправи кметът на Община Мирково Цветанка Йотина. В приветствието си към участниците и присъстващите на церемонията инж. Стоил Димитров, зам.-генерален директор „Производство“ в „Елаците-Мед“ АД сподели, че двете компании са имали желанието да видят по какъв начин темата вълнува децата, как изглежда дейността им през техните очи, как си представят развитието на миннодобивната дейност в близкото бъдеще, как според тях рудодобивът се включва в Индустрия 4.0 и интелигентната минна индустрия, как високите технологии опазват и щадят природата. Друга, не по-малко важна цел, каза той, е да се възпитава у бъдещото поколение желание към познание и интерес към специалности като металургия, машиностроене, химическа промишленост, енергетика, строителство, електротехника, електроника, приборостроене и много други, които стоят в основата на всички индустрии.
От името на организаторите инж. Стоил Димитров изказа огромна благодарност за подкрепата за конкурса и активното участие на учителските колективи и учениците от училищата-партньори от Средногорието и Етрополе – ОУ „Георги Бенковски“, с. Мирково, СУ „Св. Паисий Хилендарски“ и Професионална гимназия „Златица“, от гр. Златица, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Чавдар, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Челопеч, Професионална гимназия по механоелектротехника, СУ „Саво Савов“, ПГТХТ „Никола Димов“ от гр. Пирдоп, СУ „Любен Каравелов”, гр. Копривщица, СУ „Христо Ясенов“, ОУ „Христо Ботев“ и Професионална гимназия „Тодор Пеев“, гр. Етрополе.
Той отбеляза, че резултатът от конкурса е надминал очакванията на инициаторите на конкурса. „Очаровани сме от визията на децата, възхитени сме от техните смели представи за дигиталното и „зеленото“ бъдеще на минната индустрия. Това ни задължава и ни дава заряд и на нас за още по-големи и смели иновативни разработки и решения!“ – каза той и пожела на всички участници здраве и успех.
„Геотехмин“ и „Елаците-Мед“ бяха подготвили изненада, както за гостите, така и за учениците – рецитал по извадки от писмените творби на участници в конкурса. Всички присъстващи на събитието получиха книжката „Магията на производството. Рудодобивът – познание и бъдеще“, включваща наградените творби, а техните автори и значки с логото на конкурса.
Ръководителят на отдел „Комуникации“ в „Елаците-Мед“ Тодор Иванов обяви носителите на наградите, с които се удостояват представилите най-добри авторски произведения по трите категории на конкурса в двете възрастови групи –телескоп за трето място, смарт-гривна – за второ и смарт телефон за победителя в съответната надпревара.
В категорията „Приложна творба“ първото място завоюваха Недялко Младенов (6 клас) от ОУ – Мирково, Владислава Стоянова (5 клас) от ОУ – Чавдар, Аделина Василева (6 клас) и Жаклин Василева (11 клас) от СУ – Златица, Диляна Дюлгерова и Полина Тороманова (5 клас) от СУ – Копривщица. За писмена творба наградата за първото място – смарт телефон, бе за Дарина Велчева (7 клас) от ОУ – Челопеч, Румяна Пенчева (10 клас) – ПГ „Златица“, Гергана Филипова (11 клас) – ПТМЕ и Павлинка Николова (11 клас) от ПГТХТ – Пирдоп, Николай Кесов (6 клас) и Петя Медарова (11 клас) от СУ – Пирдоп, Иван Цветков и Радка Боева (9 клас) на СУ – Копривщица.
В категорията „Изящна творба“ същата награда спечелиха Радостин Божков (6 клас) от ОУ – Мирково, Джина Илиева (7 клас) от ОУ – Челопеч, Любомир Божинов (6 клас) от СУ – Златица, Теодора Георгиева (11 клас) от ПГ „Златица“ и Даниела Венкова (7 клас) и Яна Ракова (10 клас) на СУ – Пирдоп.
На финала на събитието бяха отправени пожелания към учениците за нови творчески сполуки в следващи конкурси на двете компании и направени снимки за спомен от церемонията.