Гостува на учениците от ЧПГЧО
В актовата зала на училището в с. Челопеч на 28 април се състоя срещата между изпълнителния директор на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ и „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ д-р инж. Илия Гърков с колектива на Частна профилирана гимназия за чуждоезиково обучение „Челопеч“, чийто собственик е рудодобивната и преработвателна компания. Инициативата за проведения разговор възниква във връзка с реализацията на двата проекта, по които работи учебното заведение. Наскоро по Европейската програма „Еразъм +“ в ЧПГЧО гостували ученици от Турция, Полша, Словакия и Италия, а след това и група младежи от испанско училище. Като научили как функционира елитната чуждоезикова гимназия, ръководителите им проявили интерес към интеграцията на бизнеса и образованието в района. И особено към социалната програма на компанията, благодарение на спомоществователството на която вече 22 години успешно се развива единствената в страната фирмена гимназия, каза при откриване на срещата директорът Николай Кръстев. Така се зародила и идеята за откровен и делови разговор на възпитаниците на ЧПГЧО с д-р инж. Гърков.
В интересен и провокативен стил на комуникация, изпълнителният директор на двете компании предизвика младите си събеседници да го „атакуват“ с въпроси и те, след кратко колебание, се възползваха от възможността да подложат госта си на своеобразен изпит. Той отговори на всичките им питания, като задоволи в подробности техния интерес и любопитство към производствената дейност и развитие на предприятието в Челопеч, за изграждането на най-новия рудник в страната – в Крумовград и дали неговата позиция на изпълнителен директор му позволява да взима важни решения.
Д-р инж. Илия Гърков запозна в детайли учениците с хоризонталната и вертикална структура на Рудник „Челопеч“ и младежите с изненада научиха, че най-ниската точка на подземната част на предприятието е на… 76 м. над морското равнище, че миньорите работят до 700 м. под нивото на терена, а от най-близките върхове на Стара планина – на 1030 м. Общо дължината на рудника по посока Изток – Запад е 1200 м., а като изработки под земята постоянно се поддържат от 120 до 150 км. тунели, и има от 12 до 18 нива (хоризонти), каза той.
С фотоси и обяснения по тях гостът представи, по повод въпрос от ученици, как се изпълнява в момента проектът за изграждане на рудника в Крумовград. Като се спря и на интересните открития в областта на археологията, и на опазването на защитения вид костенурки в района на обекта.
Заедно с някои моменти от историята на зараждането и развитието на рудодобива в района, д-р инж. Гърков сподели пред младите хора, че днес мината в с. Челопеч е сред 20-те най-добри рудници в света, а в някои направления и на първо място. Като посочи въвеждането на интернет мрежата под земята, експлоатацията на най-новото поколение пробивна техника, постиженията в охраната на труда и безопасната работа на персонала и др.
Разговорът продължи повече от два часа и получилият се диалог и комуникация между двете страни бе изключително полезен и за учениците, и за техния гост. Във връзка с един от поставените му въпроси той разказа и как се стига от позицията на миньор до длъжността на изпълнителен директор на международна компания, а рецептата е „Работа – учене – работа – учене“. Накрая съвсем естествено бе и взаимното обещание да има още такива съвместни срещи и по други интересни теми. От своя страна д-р инж. Илия Гърков също отправи въпроси към домакините си, като заяви, че и той иска да научи нещо от тях за това, какво още може да бъде представено на съвместните срещи. В резултат получи отговор да се покаже производствената дейност на рудника. Изпълнителният директор на ДПМЧ реагира веднага и на учениците бе пуснат видеофилм за работата на миньорите под земята.