Кметът на Община Челопеч инж. Алекси Кесяков получи специален знак от ръководството на читалище „Труд и постоянство“ и Клуб „Златните кукери“ в селото. Той е удостоен с приза, централно място в който заемаше един бронзов чан, за неговата и на общинската администрация организационна и финансова подкрепа при подготовката и провеждането на традиционния народен празник „Сирни Заговезни 2019“, обяви председателят на настоятелството на културната институция Радка Костова.
Денят на прошката е един от най-зрелищните в страната и бе отразяван от екипи на БНР и национална телевизия. Традиционният ден за прогонване на злите сили и лошотията от селото, и от душите и сърцата на челопечани и техните гости на празника, бе открит от Радка Костова и водещите на празника Невелина Сараджова и Жанна Центовская. Приветствие към самодейците, местните и гостуващите кукерски групи и стотиците зрители, дошли да наблюдават спектакъла и да се насладят на мелодичния звън на чановете и хлопките, поднесе инж. Алекси Кесяков. Той поиска прошка и даде такава на жителите на Челопеч, и в атрактивен дух пожела от „утрешния ден да започнем на чисто“.
Самодейци от читалище „Труд и постоянство“ и членове на Кукерски клуб „Златните кукери“ представиха обредните практики на Сирни Заговезни със оригинален спектакъл, реализиран под ръководството на хореографа Станислав Стойков и ръководителя на кукерите Делян Джунев „Баба“ разказа за присъстващите деца и многото зрители как се е отбелязвал в миналото този ден, а фолклористите представиха обичая с „ламкането“ на халва, въртенето на „гурелешките“ и искането на прошка. На площада, заоран с ритуален танц от кукери, бе внесена на ръце Пролетта, която дарува всички тях с цветя. Изпълнено бе характерното за обряда „прескачане“ на огън, завършило с народно хоро.
За представилите се в кукерския карнавал „Сирница 2019“ в Челопеч участници с костюми и маски, имаше конкурсен характер в две възрастови групи и две категории – до 12 години и над 12 години, индивидуално и групово. При най-малките индивидуално имаше седем костюмирани, а групови изяви нямаше, както и четири индивидуални кукера и две групи. В двете категории при по-големите се представиха няколко атрактивни персонажи от приказки и нашето съвремие, както и двадесет кукери, носещи страшни маски. С аплодисменти бяха приети местните жители „Лиляна“ и „Панчо“, които дефилираха пред множеството по стихотворение на Никола Берберов. Появиха се и български „баби“ с европейски пенсии, както и голяма група герои от детството на всички – Баба Яга, Ян Бибиян, Пинокио, Принцеса и Арабски шейх, Снежна кралица, Златно момиче, а при маските – Челопешка черноглава хала, Черноглав рогач, Индиански кукер, както и Кукер – трикольор, и много други. При груповите изяви чудесно се представиха възпитаниците от Трета група „Дивите лебеди“ на Детска градина „Ханс Кристиян Андерсен“, с ръководител Теодора Златанова, и членове на Кукерски клуб „Златните кукери“.
Журито, с председател Сашка Вътева – директор на Дирекция в ОбА – Челопеч, бе изключително затруднено при определянето на най-добрите карнавални персонажи и кукерските маски. В групата до 12 години първото място бе за Баба Марта – шестгодишната Мария Делчева. На второ място бе класиран Мартин Георгиев, представил се като главния герой от народната приказка „Момче и вятър“. Третото място спечели пиратът Джак Спароу – Иван Николов. Поощрителни награди имаше за останалите маскирани, които връчи на участниците в карнавала от инж. Алекси Кесяков. При групите първата награда завоюваха „Веселите мечета“ от Кукерски клуб „Златните кукери“, а втората бе за „Мечетата на Андерсен“ от детската градина в Челопеч.
В категорията над 12 години при приказните герои на първо място отново е Баба Яга, но вече представена от Кръстьо Делиев, следван от Рибаря Божидар Тодоров и Жабока Дейвид Ганчев. В тази възраст при груповите изяви журито определи за най-добри маски “Приказни герои” на ОУ – Челопеч, на второ място е “Български баби с европейски пенсии” – Христина Куртова и Невена Недкова. На трето е място са “Спомените от миналото на Лиляна и Панчо”, представени от Йоана Недкова и Стоян Вълков. В груповите изяви при кукерите имаше само два участващи състава, като на първо място журито определи Сурвакарската група от с. Мещица. Втори останаха “Танцуващите кукери” на шести клас от ОУ – Челопеч.
С представително участие на „Сирница 2019“ в селото бяха членовете на кукерската група в с. Крупник, сурвакарите от с. Мещица, с ръководител Николай Петров и групата от с. Батановци, и двете от Община Перник. Гостите, които са носители на множество награди и отличия от наши и международни фестивали на маскарадните игри, показаха ритуали и обредни практики за народния обичай от своя край.
Вечерта на пл. „Освобождение“ в с. Челопеч бе запален обредният огън, с пречистващата си сила съхранил в представите на народа ни през вековете очакванията и надеждите за здраве, просперитет и благоденствие през новата стопанска година.