Национална конференция по сугестопедия в Копривщица

  • 0
  • 90 преглеждания

В конферентната зала на общинския Жив музей от 22 до 24 юли се проведе Национална конференция „Бъди Розата. Катарзис и Сугестопедия“. Около 80 педагози от цялата страна бяха поздравени от ученичката Анастасия К. Иванова със съпровода на духовия оркестър към СУ „Любен Каравелов“ – Копривщица с Каравеловата песен „Хубава си, моя горо“ и бяха бурно аплодирани от участниците в конференцията.

Педагогът от копривщенската гимназия Марияна Цолова, която обучава своите ученици по метода на сугестопедията, представи историята на възрожденския град пред гостите, версиите за неговото името –  Копривщица и началото на Априлската епопея през 1876 година. Г-жа Цолова поднесе историята на Копривщица, чийто автор е Светлана Мухова, чрез герои от съвременността, които попадат назад във времето и стават свидетели  и съпреживяват  моменти  от миналото на възрожденския град.

Гостите бяха впечатлени от атрактивното представяне и поздравиха копривщенския педагог с аплодисменти. Ванина Бодурова – управител на Фондация „Проф. д-р Георги Лозанов и проф. д-р Евелина Гатева“, поздрави участниците в националната конференция. Тя сподели, че първият ден е посветен на проф. Лозанов и ще премине под надслов „Мъжка песен“, вторият – за проф. Гатева – „Бъди розата“, а третият – на България – „Майчице свята“.

Академик Цветан Гайд изнесе доклад „Сугестия, десугестия и катарзис в Тракийския орфизъм. Универсалният психичен език и деветте елемента на човешкото същество. Изворите на паметта в Питагорейската педагогика“. След обедната почивка друг от участниците в националната конференция – Виктор Киров, поднесе на участниците разказ за дейността на създателя на Отбор на Надеждата „Катарзис чрез добротворството“, Йордан Камджалов говори „За педагогиката, отговорността и катарзиса“, а на края на форума бе представен докладът „Законите на Сугестопедията – код на обществен напредък“.

Педагозите от училището-домакин СУ „Любен Каравелов“, преди започване на деловата работа конференцията, присъстваха на открит урок по математика, поднесен по методите на сугестопедията. Вторият ден от конференцията бе посветен на любовта и 90-годишнината на д-р Гатева, която иска да вдъхновява учителите да се стремят към това съвършенство, което е розата. „Не да бъдем като розата, а да бъдем розата!“, подчерта в първата лекция на втория работен ден Ванина Бодурова. Като дар за д-р Гатева последва прочитането от Марияна Цолова на  затрогващ разказ за историята на ароматното цвете, посветена на вдъхновителката и спътника в живота на проф. Георги Лозанов.

За разкриване на резервите в новия сугестопедичен курс бе темата на Павлина Николова „Какво отключват 38-те ключа“. Ели Орчева сподели своите виждания по темата „Разкриване на потенциала и уникалността в човека чрез сугестопедичната методика“, а Милена Михайлова говори за „Катарзисът в семейството и рода“. След обяд Светлана Стоянова проведе занимания по начално ограмотяване в предучилищната форма на тема „Форма на поезия с ежедневно име“, а Дора Давидова поднесе доклад за приложение на сугестопедията при работа с деца със специални образователни потребности. Поднесен бе разказ за прилагането на сугестопедичния метод в училище, представен от началния учител Нина Стаматова. Работния ден на форума завърши с разказа за приложението на методиката в хоровата среда. Между кратките паузи участниците в него бяха поздравени с изпълненията на младата народна певица Мария Генова и ученичката Анастасия Иванова, на която акомпанира на пиано проф. Симеон Венков от Копривщица.

Третата работна сесия на конференцията започна с темата „Катарзисът при богомилите, катарите и какво обозначава това пречистване на тези духовни общности“, поднесена от Дамян Попхристов, а Виолета Калъпова говори за „Предизвикателствата и откривателствата в сугестопедичното преподаване на български език за чужденци“. За приложението на сугестопедичната методика в родовата динамика бе докладът на Милена Милева. По-късно в Галерия „Палавееви къщи“ към Дирекция на музеите, всички участници във форума бяха запознати от Светлана Мухова с живота и предприемаческия дух в търговската дейност на копривщенския благодетел хаджи Ненчо Палавеев. Своята беседа тя илюстрира с фотографии от фонда на Дирекцията.

Катя Стефанова прочете своята разработка като сценарий на постановка, в която главни герои бяха наследници на хаджията, умело вмъкнати във времето на Благодетеля и самият той. Участниците във националния форум посетиха сградата на копривщенската гимназия и разгледаха учебната база и останаха очаровани от уредените кабинети. В двора на училището гостите бяха поздравени с изпълненията на духовия оркестър.

ВЪВ ВЪЗРОЖДЕНСКИЯ ГРАД  Приеха строителните работи от третия етап на водопровода от „Въртопа“ до Копривщица
Prev Post ВЪВ ВЪЗРОЖДЕНСКИЯ ГРАД Приеха строителните работи от третия етап на водопровода от „Въртопа“ до Копривщица
НА МОРЕ И ПЛАНИНА  Малко летуващи българи
Next Post НА МОРЕ И ПЛАНИНА Малко летуващи българи
Related Posts

Leave a Comment: