В конферентната зала на общинския Жив музей от 22 до 24 юли се проведе Национална конференция „Бъди Розата. Катарзис и Сугестопедия“. Около 80 педагози от цялата страна бяха поздравени от ученичката Анастасия К. Иванова със съпровода на духовия оркестър към СУ „Любен Каравелов“ – Копривщица с Каравеловата песен „Хубава си, моя горо“ и бяха бурно аплодирани от участниците в конференцията.
Педагогът от копривщенската гимназия Марияна Цолова, която обучава своите ученици по метода на сугестопедията, представи историята на възрожденския град пред гостите, версиите за неговото името – Копривщица и началото на Априлската епопея през 1876 година. Г-жа Цолова поднесе историята на Копривщица, чийто автор е Светлана Мухова, чрез герои от съвременността, които попадат назад във времето и стават свидетели и съпреживяват моменти от миналото на възрожденския град.
Гостите бяха впечатлени от атрактивното представяне и поздравиха копривщенския педагог с аплодисменти. Ванина Бодурова – управител на Фондация „Проф. д-р Георги Лозанов и проф. д-р Евелина Гатева“, поздрави участниците в националната конференция. Тя сподели, че първият ден е посветен на проф. Лозанов и ще премине под надслов „Мъжка песен“, вторият – за проф. Гатева – „Бъди розата“, а третият – на България – „Майчице свята“.
Академик Цветан Гайд изнесе доклад „Сугестия, десугестия и катарзис в Тракийския орфизъм. Универсалният психичен език и деветте елемента на човешкото същество. Изворите на паметта в Питагорейската педагогика“. След обедната почивка друг от участниците в националната конференция – Виктор Киров, поднесе на участниците разказ за дейността на създателя на Отбор на Надеждата „Катарзис чрез добротворството“, Йордан Камджалов говори „За педагогиката, отговорността и катарзиса“, а на края на форума бе представен докладът „Законите на Сугестопедията – код на обществен напредък“.
Педагозите от училището-домакин СУ „Любен Каравелов“, преди започване на деловата работа конференцията, присъстваха на открит урок по математика, поднесен по методите на сугестопедията. Вторият ден от конференцията бе посветен на любовта и 90-годишнината на д-р Гатева, която иска да вдъхновява учителите да се стремят към това съвършенство, което е розата. „Не да бъдем като розата, а да бъдем розата!“, подчерта в първата лекция на втория работен ден Ванина Бодурова. Като дар за д-р Гатева последва прочитането от Марияна Цолова на затрогващ разказ за историята на ароматното цвете, посветена на вдъхновителката и спътника в живота на проф. Георги Лозанов.
За разкриване на резервите в новия сугестопедичен курс бе темата на Павлина Николова „Какво отключват 38-те ключа“. Ели Орчева сподели своите виждания по темата „Разкриване на потенциала и уникалността в човека чрез сугестопедичната методика“, а Милена Михайлова говори за „Катарзисът в семейството и рода“. След обяд Светлана Стоянова проведе занимания по начално ограмотяване в предучилищната форма на тема „Форма на поезия с ежедневно име“, а Дора Давидова поднесе доклад за приложение на сугестопедията при работа с деца със специални образователни потребности. Поднесен бе разказ за прилагането на сугестопедичния метод в училище, представен от началния учител Нина Стаматова. Работния ден на форума завърши с разказа за приложението на методиката в хоровата среда. Между кратките паузи участниците в него бяха поздравени с изпълненията на младата народна певица Мария Генова и ученичката Анастасия Иванова, на която акомпанира на пиано проф. Симеон Венков от Копривщица.
Третата работна сесия на конференцията започна с темата „Катарзисът при богомилите, катарите и какво обозначава това пречистване на тези духовни общности“, поднесена от Дамян Попхристов, а Виолета Калъпова говори за „Предизвикателствата и откривателствата в сугестопедичното преподаване на български език за чужденци“. За приложението на сугестопедичната методика в родовата динамика бе докладът на Милена Милева. По-късно в Галерия „Палавееви къщи“ към Дирекция на музеите, всички участници във форума бяха запознати от Светлана Мухова с живота и предприемаческия дух в търговската дейност на копривщенския благодетел хаджи Ненчо Палавеев. Своята беседа тя илюстрира с фотографии от фонда на Дирекцията.
Катя Стефанова прочете своята разработка като сценарий на постановка, в която главни герои бяха наследници на хаджията, умело вмъкнати във времето на Благодетеля и самият той. Участниците във националния форум посетиха сградата на копривщенската гимназия и разгледаха учебната база и останаха очаровани от уредените кабинети. В двора на училището гостите бяха поздравени с изпълненията на духовия оркестър.