Проект „Библиотеката в Златица във виртуалното пространство”

  • 0
  • 174 преглеждания

Този проект се реализира с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки – България” в рамките на конкурс „Библиотеката – активен участник в обществения живот”, в изпълнение на договор РД11-00-338/20.12.2017 г. с Министерство на културата.

Проектът е в рамките на  Тематична област 1: Развитие на местната общност. Библиотеката при Народно читалище „Христо Смирненски – 1889”, гр. Златица кандидатства и беше одобрена за финансиране.

Целта на проекта е улесняване ползването на библиотечно-библиографските услуги от потребителите на информация в града и района. Краеведската литература заема особено важно място във фонда на читалищната библиотека. Тя се ползва, както от специалисти, така и от любители на историята на града, а също до голяма степен от ученици и студенти. Чрез дигитализацията на местния периодичен печат и други библиотечни документи от краеведската колекция се запазват оригиналните материали, които са застрашени от физическо изхабяване. Решава се проблемът с ползването на краеведския фонд от много потребители едновременно, както и със съхранение на оригиналните библиотечни документи и материали. Обслужването на потребителите става бързо с релевантна и навреме поднесена информация, и по този начин се пести тяхното време.

Това стана възможно след закупуването на специализиран скенер и извършеното дигитализиране на документите с местно значение. До момента са дигитализирани 5800 страници краеведски материали. Дигитализираните документи са обработени и са предоставени за ползване от потребителите в библиотеката. Записани с във формат pdf searchable (пдф сърчибъл), който дава възможност за търсене под всяка дума или част от дума в документите.

Втората цел на проекта е създаване  страница в ИНТЕРНЕТ на електронния каталог на библиотеката. Електронният каталог вече е достъпен в Интернет, актуализира се периодично и във всеки един момент читателите могат да направят справка за наличието на търсен от тях библиотечен документ.

Голям е приносът на партньорите от Сдружението за младежка дейност, с управител Тодор Цачев, в което участват младежи, които са съпричастни към работата на библиотеката и се справят безпроблемно със съвременните информационни технологии. Техният принос е при извършване дигитализацията на документите с местно значение, както и при осъвременяването на записите с библиографски описания в електронния каталог.

ПО ПОКАНА НА РОТАРИ КЛУБ – ПИРДОП  Алпинистът Атанас Скатов разказа за трудния си път към върха
Prev Post ПО ПОКАНА НА РОТАРИ КЛУБ – ПИРДОП Алпинистът Атанас Скатов разказа за трудния си път към върха
РОДОЛЮБЦИ ОТ МИРКОВО  Участваха във възстановка на Илинденско-Преображенското въстание
Next Post РОДОЛЮБЦИ ОТ МИРКОВО Участваха във възстановка на Илинденско-Преображенското въстание
Related Posts

Leave a Comment: