РОДОЛЮБЦИ ОТ МИРКОВО Участваха във възстановка на Илинденско-Преображенското въстание

  • 0
  • 97 преглеждания

На 5 октомври деветима членове на Регионален клуб „Поп Недельо” в село  Мирково от Национално дружество „Традиция“, взеха участие в историческа възстановка в  Благоевград.  Честването се провежда за втора поредна година и е посветено на няколко събития едновременно. Първото  от тях е Илинденско-Преображенското въстание, на което през настоящата година се честват 115 години от неговото обявяване. То избухва през лятото, но в Благоевград (Горна Джумая тогава) това става на 14 септември, а бойните действия  продължават и през октомври.

Тази година се навършват 106 години от освобождението на Горна Джумая. На 5 октомври 1912 г. VII-ма Рилска дивизия успява да изтласка османските сили от района и така той се превръща в първия освободен български град в хода на Балканската война. През 2018 г. се навършват и 140 г. от  създаването на Българската армия, защитавала и отстоявала суверенитета на българската държава през годините.

Тези поводи и исторически събития се обединяват в една възстановка и парад, представени от 120 члена на НД „Традиция” от цялата страна. По време на парада са показани значителен брой бойни светини, събрани от клубовете през последната година, сред които четири от знамената на дружините от Македоно-одринското опълчение.

Самото шествие започва с издигането на националния флаг и е предвождано от духова музика, следвана от официални лица и ученици, а след тях и всички членове и знамена на НД ”Традиция”. На специална сцена всички оръжия, знамена и униформи са представени от диктор, който представя всяка една от групите на „Традиция” и разказва с какво се занимава тя.

След поднасянето на цветя пред паметника на Македоно-одринското опълчение, е направена и историческата възстановка „Илинденски камбани”. В нея е включено изпълнение на ансамбъл „Пирин”, което я  прави по-емоционална и художествено издържана. Историческата реконструкция разкрива, че това събитие е било много мащабно, интензивно, и в същото време драматично и трагично. Пред публиката се показва духът на събитията от 1903 г.  Денят завършва с тържествена заря-проверка и празничен концерт, посветени на празника на града. Председателите на регионалните клубове получават специални грамоти за своето представяне.

Проект „Библиотеката в Златица във виртуалното пространство”
Prev Post Проект „Библиотеката в Златица във виртуалното пространство”
„АУРУБИС БЪЛГАРИЯ“   С първа награда за дарителство от Националното сдружение на общините в Република България
Next Post „АУРУБИС БЪЛГАРИЯ“ С първа награда за дарителство от Националното сдружение на общините в Република България
Related Posts

Leave a Comment: