На 23 февруари изпълнителният директор на „Дънди Прешъс Металс Челопеч д-р инж. Илия Гърков бе домакин на традиционната среща с представители на местните средства за информация. На нея от страна на компанията присъстваха още инж. Константина Градева-Василева – директор „Безопасност, здраве, околна среда и връзки с обществеността“, Гергана Тодорова и Радина Копринкова от отдел „Връзки с обществеността“ на дружеството.
С мултимедийна презентация д-р инж. Гърков разказа за изпълненото до момента и това, което предстои в следващите месеци за рудодобивното и преработвателно дружество и на територията на най-новия рудник, който се изгражда в момента у нас – „Ада тепе“ в Крумовград. В началото той се спря на развитието на минната индустрия в глобален аспект. На цената на металите оказват влияние задълбочаващото се геополитическо напрежение, липсата на визия за общото развитие на Европейския съюз, както и икономиката на Китай, каза изпълнителният директор на ДПМЧ. Китай продължава да бъде факторът, който движи процесите в света, което се отразява на цените на металите. Отчита се ръст на азиатските пазари, но те не са такива, каквито са били преди няколко години. Тези позитивни тенденции обаче, се съчетават с една негативна – обезценка на валутите, което има като резултат недоверие в световната икономика.
Към момента не се очаква увеличение на цената на медта в краткосрочен план, т. е. в границите до 12 – 18 месеца напред. При златото може да се говори за покачване над 1200 щатски долара за тройунция, но то ще е малко и няма да се отрази съществено на световния пазар на благородните метали.
В ДПМЧ през 2016 г. са добити и преработени 2 200 000 тона руда, от която са произведени 107 108 т. меден и 214 775 т. пиритен концентрат. Колективът на дружеството е постигнал всички заложени в производствената програма на компанията показатели. Д-р инж. Гърков изрази своята и на мениджърския състав на фирмата благодарност към всички служители за вложените усилия и работа, постигнали тези резултати и гарантирали устойчивото развитие на ДПМЧ през миналата година.
Извършени са били нови проучвателни дейности между 405 и 500 м. н. в., където е открита минерализация, по която ще се работи и в следващите шест месеца. Целта е да се провери дали ще бъде изгодно развитието на рудника в тази част. И при положителен резултат, ще се започне разработването на обекта. Д-р инж. Гърков сподели, че откритието е значимо, тъй като е по-близко до старите основни изработки и това ще позволи да се навлезе по-скоро и по-бързо в него.
В компанията в момента усилено се работи по два капитални проекта – пречиствателната станция за битово-фекалните води (ПСБФВ) на територията на предприятието, която ще бъде завършена до няколко месеца и надграждане на стената на хвостохранилището. Строителството на ПСБФВ върви по план и график, като съоръжението е единствено в страната от този тип. Предизвикателство е, каза г-н Гърков, защото преди започването на строителството имало множество запитвания от работещи в дружеството, като било обяснено, че то е резултат от отговорното отношение на компанията към опазването и защитата на околната среда и се съчетава с визията на мениджърския състав на ДПМЧ как трябва да се развива една минна фирма. То се вписва и в ценностите, които се спазват и развиват в компанията.
Разширението на хвостохранилището е в посока „нагоре“, т. е. във височина, за да стане по-устойчиво и да не влиза никога в критична фаза на работа. В момента се изготвят подробните устройствени планове и се закупуват земи от общините Челопеч и Чавдар, с което да се гарантира „вдигането“ до кота 630 на основните стени. Целта е да се осигури добива на руда и депонирането в съоръжението на отпадъчна маса в годините след 2020-та, каза д-р инж. Илия Гърков. Това означава, че животът на рудника ще бъде осигурен до сегашното познаване на находището. С надграждането на стената ще се даде възможност и за поемането на води, които са над средния за годината прилив, като се задържи водното огледало до минимум на 450 м. от основната стена, каквато е безопасната зона за експлоатация на подобни хидротехнически съоръжения.
За изграждания нов рудник – в Крумовград, д-р инж. Илия Гърков посочи, че е единствен у нас през последните 40 години. През месец август 2016 г. е започнала работа по проекта – освобождаване на терена от дървесната и храстовидна растителност. По-голямата част от тях, които не стават за преработка като дървесина, ще бъдат депонирани след съответното раздробяване и ползвани заедно със земната маса, при рекултивацията на терена след изчерпване на полезните компоненти от земните недра. Работи се и по прокарване на пътищата до обекта и оформяне на работните площадки, на които ще бъдат изградени рудникът и обогатителната фабрика. А самото развитието на рудника ще е такова, че от града той почти няма да се вижда, заяви г-н Гърков.
Със задоволство той отбеляза, че Европейската банка за възстановяване и развитие е станала акционер в „Дънди Прешъс Металс“, като е закупила акции от фондовата борса за 9.99 % или около 33 млн. долара. Тези средства ще се инвестират в изграждането на рудника в Крумовград.
По време на срещата стана въпрос и за проучванията на водата в района, за подпомагане на местната болница, обучение на 500 жители от общината по английски език и придобиване на компютърна грамотност, за подкрепата на учебните заведения в пет населени места, които са в близост до проекта. От страна на представителите на медиите в Пирдоп бе изразено желание да се посети рудник „Ада тепе“, за да се види на място и от близо какво се прави там. Изпълнителният директор на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ каза, че това е възможно и ще бъде осъществено в подходящо и за двете страни време. Той се спря и на отношенията на компанията - майка с ЧПГЧО, като каза, че те са на много добро ниво и дават отличен резултат. Ат учениците се проявява интерес към стажанстката програма да дружеството или за провеждане на учебни занимания в предприятието и това е полезно за тях и бъдещото им развитие и реализация.
ПОДКРЕПАТА ЗА МБАЛ – ПИРДОП
Продължава при ясни правила и единни цели
По време на разговора между изпълнителния директор на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ д-р инж. Илия Гърков и представителите на „Средногорие медия“, в. „Регион“, в. „Камбана“ и „Р – Нюз“, бе обсъден и проблемът със състоянието на МБАЛ – Пирдоп. През последните години се направи много за стабилизирането на лечебното заведение, но досегашният модел явно е бил неработещ, каза в отговор на питането д-р инж. Илия Гърков. Това е извод, който едва ли има някой, който да е изненадан от подобна констатация. Търсят се начини как да бъде подкрепено развитието на болницата и те да доведат до положителен резултат.
През последните години само ДПМЧ е дало като финансова подкрепа на стационара в периода от 2011 до 2016 г. на стойност 1 001 119 лв. Почти същото е изражението на помощта и от останалите две компании – „Елаците-Мед“ и „Аурубис България“, увери той. Положителното е, че има разбиране от страна на трите големи компании и представителите на собствениците – общините, че трябва да се направи нещо различно от досегашните стъпки. Така че, след дванадесет или осемнадесет месеца да има устойчив положителен резултат. Като въпросът не е само да се осигури необходимия финансов ресурс за МБАЛ, а формиране на модел, който е работещ и да води до намаляване на негативите в развитието на стационара. В момента се разработва такъв план, който е със срок до 2 години и се очаква, след като влезе в сила, ще бъде публичен. За да се знае какво се прави за оздравяването на болницата и дали тя върви по успешните стъпки, които да я изведат от кризата. МБАЛ ще успее тогава, когато от своите приходи има възможност да покрива всичките си разходи. А за инвестиции в други области да разчита на дарители, заяви д-р инж. Илия Гърков. А не, както бе досега – да разчиташ на дарители, за да се гарантират оперативните разходи. Подобен подход работи за много кратко време и в дългосрочен план е неефективен, сподели той. Компаниите ще подпомагат, но се съобразяват освен с българското и с друго законодателство и затова се търси най-добрия формат за сработване на набелязания план, уточни д-р инж. Гърков. Основното е да се постигне единство на целите и да посоката, по която да се върви.