В ОБЩИНА ЧАВДАР Отвори врати първият в страната интерактивен фолклорен център

  • 0
  • 79 преглеждания

На 22 септември, в село Чавдар беше открит интерактивен фолклорен център. Присъстващите на събитието имаха възможността да видят как старото и новото, миналото и настоящето, си подават ръка в единствения такъв център в България. На церемонията и на празника на Независимостта в общината присъстваха народните представители от Коалиция „БСП за България” Лало Кирилов и Иван Ченчев, кметът на Община Пирдоп Ангел Геров, инж. Георги Божилов – главен инженер „Преработка на руда” в рудодобивното и преработвателно дружество „Дънди Прешъс Металс Челопеч”, инж. Добри Цветков – зам.-председател на Надзорния съвет на „Елаците Мед” в село Мирково, ръководители на културни и образователни институции от района на Средногорието, Еленка Герова и инж. Никола Мутафчиев – почетни граждани на Община Чавдар, множество чавдарчани и жители на Средногорието.

По случай тържественото откриване на Фолклорин център „Чавдар“, до ръководството на Общинската администрация бяха изпратени поздравителни адреси от Анелия Гешева – зам.-министър на културата, ръководството на „Дънди Прешъс Металс Челопеч” и инж. Магдалена Иванова – кмет на Община Златица.

Трикольорната лента откриване новата културна придобивка на община Чавдар, беше прерязана от кмета Пенчо Геров, инж. Георги Божилов, строителя Захари Бабуров и архитектките Ирина Ангелова, и Кристина Стефанова. Г-н Геров приветства всички, дошли да разгледат Фолклорен център „Чавдар” в деня на неговото  откриване, с важния за България национален празник – Денят на Независимостта. Кметът изрази своето задоволство, че това е поредният обект, свързан с развитието на културата в село Чавдар, след големия ремонт на читалище „Надежда”.

С откриването на Фолклорния център, село Чавдар стана по-богато. Една рожба на творчеството и фолклора стана реалност, благодарение на съвместните усилия на много хора. В продължение на две години екип от специалисти и общественици успяха да доведат до завършване идеята за построяването на фолклорния център, каза г-н Геров. В интерактивния център, благодарение на дигитални технологии, емоциите ще завладяват, а желанието да се върнеш ще преследва неговите посетители. Много хора – творци, дарители, строители, колосален труд, идеи и средства, бяха вложени в реализацията на Фолклорен център „Чавдар”, подчерта той.

Идеята за създаването на такъв интерактивен фолклорен център се заражда през 2016 година. Амбициозната цел на кмета Пенчо Геров е да се създаде център, в който веднъж като влезне посетител, да поиска да се върне отново. Година по-късно, през 2017 година започва изпълнението на проекта „Ремонт на съществуваща сграда и изграждането на пристройка към нея за експозиционна зала”, за оформяне на първият фолклорен център в България. Проектът е реализиран с финансови средства на Община Чавдар и „Дънди Прешъс Металс Челопеч”. Негов автор е проектантски екип, ръководен от архитектите Ирина Ангелова и Кристина Стефанова, а изпълнител на строителните работи е фирма „Симстрой 2000”.

Старото срещано новото. Съществуващата сграда се реставрира и се запазва в автентичния си вид. Непосредствено до нея са разположени две експозиционни зали, свързани със старата къща и функционират заедно с дворното място пред нея. Новата постройка е високо енергийна и е оборудвана с модерна система за осветление на музейни и галериини площи. Проектът дава възможност за многофункционалност на обемите и поместване на различни експозиции и събития в сградата. Общата площ на двете сгради е приблизително 390 кв. м., от които 256 кв. м. е експозиционна.

На 22 септември беше открита първата експозиция на Фолклорен център „Чавдар”, по темата е „Колелото на живота”. Чрез нея посетителите имаха възможността да се запознаят с културното наследство на село Чавдар и региона на Средногорието. Самата изложба е разделена на три теми – „История на село Чавдар”, „Обредни празници” и „Бит и култура”. Богатата информация е представена чрез информационни табла, анимирани видеоклипове, компютърна игра, автентични експонати. Арт и интерактивни инсталации помагат на посетителя да се запознае с темата на изложбата.

Създаването на експозицията започва през 2016 година и се реализира от екипите на Общинската администрация и читалище „Надежда”, както и доброволци от селото. Дарителите са 31, а 93 участници се представят в пресъздаването на обичаите. Поставя се началото на архив на музея, който вече има 375 дигитализирани снимки. Фолклорен център „Чавдар” е не само туристически обект, но съхранява и местния бит и култура. Работата с читалището и доброволците ще бъде в основата на дейността на центъра при организирането на събития в бъдеще. За целта е създадена работилница за организиране на групови занимания в първата експозиционна зала. Осигурен е достъп до дворното пространство и платформа за работа на открито. По този начин ще има възможност целогодишно да се организират събития.

Съществена част на проекта е изграждането на образа на героя Радо и неговата любима Слава. Радо е виртуален водач за изложбата и разказва приказните легенди за селото. Заедно със своята спътница Слава разкриват старото име на село Чавдар – Радославово. Този образ, специално създаден за музея, е приятен на посетителя. Има разработени сувенири с героя, които туристите могат да си закупят.

Центърът е подкрепен и на национално ниво. По време на реализирането на проекта, за партньори са привлечени Институтът по етнология и фолклористика към Българската академия на науките, Етнографският музей, Институтът за изследване на изкуствата към БАН, Ботаническата градина в София и библиотеката на Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Това дава възможност за бъдещо реализиране на изложби във Фолклорен център „Чавдар”. Целта на центъра е да съхрани нематериалното културно наследство на района и да работи за неговото представяне пред света.

След като присъстващите на откриването имаха възможността да разгледат изложбата, по-възрастните си спомниха за стопаните на старата къща и двора, върху който е построена новата сграда. Хубави спомени изплуваха в съзнанието на чавдарчани за баба Пеша и Гичката. Снимките в експозицията припомниха за по-забравени хора и събития, състояли се в село Чавдар. Старите предмети навяха спомени за бита на чавдарчани, за техния усилен труд. Фолклорният център ще бъде отворен всеки ден от вторник до неделя с работно време от 10.00 ч. до 18.00 ч., съобщиха от ОбА.

ГРАДЪТ НА ПЪРВАТА ПУШКА  Домакин за девети път на „България през вековете“
Prev Post ГРАДЪТ НА ПЪРВАТА ПУШКА Домакин за девети път на „България през вековете“
В СЕЛО БУНОВО  Честваха Независимостта с родолюбиви песни и стихове
Next Post В СЕЛО БУНОВО Честваха Независимостта с родолюбиви песни и стихове
Related Posts

Leave a Comment: