Преди няколко месеца се навършиха 160 години от рождението на генерал-лейтенант Стефан Паприков (24 април 1858 г.). Народен учител, участник в Априлското въстание от 1876 г., строител на военните сили и на съвременна България след Освобождението, той остана в паметта на поколенията като един от радетелите, организаторите и защитниците на обявяването на Независимостта на Отечеството от османската империя през 1908 г.
На 1 ноември – Деня на будителите, пред дома в столицата, намиращ се на ул. „Мургаш“ № 6, в който той е живял със семейството си от 1917 г. до смъртта си на 30 май 1920 г,. представителна група на пирдопчани, водена от секретаря на общината Николина Божкова и членове на клуб „Сребърна есен“ – София, организиран от внучката на пирдопчанина Зоя Паприкова – Крутилин, проведоха скромно, но стилно и емоционално тържество. По инициатива на Община Пирдоп бе открита възпоменателна плоча, която да напомня на съвременниците за заслугите на генерала и министър на външните работи и вероизповеданията, в годината на скъсването на васалитета на страната ни от султана. На паметното събитие присъстваха родствениците на висшия български военен, държавник и политик семейство Величкови, известната певица Бони Милчева, Людмила Маркова – дъщеря на известния и уважаван в Пирдоп д-р Теодор Марков, родолюбци от благотворително дружество „Милосърдие“, създадено преди години от снахата на генерала Донка Паприкова.
За житейския път и заслугите на генерал-лейтенант Стефан Паприков припомниха Василена Петканска и Иван Тодоров от Пирдоп, в момента студенти в столицата. Секретарят на общината Николина Божкова поздрави присъстващите на откриването с уникалния български празник – Деня на народните будители. Тя изрази благодарност и признателност към Зоя Паприкова и всички, които не са забравили за човека, отдал своите сили за въздигането на България. Николина Божкова и домакинът г-жа Паприкова откриха възпоменателния знак, на който бяха поднесени свежи есенни цветя от присъстващите.
От името на наследниците на пирдопчанина, Зоя Паприкова Крутилин изрази своето възхищение от спомена, който пазят в сърцата си жителите на гр. Пирдоп към нейния дядо и за съхранените в рода уважение и почит към него. Тя заяви, че в навечерието на Деня на народните будители е предоставила на Националния военноисторически музей в София семейни реликви, които да бъдат достояние на повече наши съвременници, за да се знае и помни делото му за провъзгласяване на българската независимост.
На тържеството авторски стихове за България рецитираха членовете на клуб „Сребърна есен“. По-късно в салона на къщата, съхранил патриархалната и наситена с духовност атмосфера, в която е живяло семейството на генерал Паприков, домакините поздравиха представителите на община Пирдоп с класическа музика в изпълнение на студент от Музикална академия „Любомир Пипков“. Гостите бяха впечатлени от уюта и топлотата, която предава на посетителите си старата сграда.
След откриването на възпоменателния знак на генерал-лейтенант Стефан Паприков, със съдействието на кмета Ангел Геров, пирдопчани имаха възможност да посетят Боянската църква, запазила до наши дни едни от най-старите и автентични средновековни стенописи в България.