По инициатива на Фондация „Конрад Аденауер“, Почетното консулство на Федерална република Германия и Българо-германското историческо дружество „Памет“, в партньорство с „Аурубис България“, във вторник – 26 ноември, в гр. Пирдоп, се проведе заключителната дискусия – концерт на тема „След Стената. 30 години по-късно“. Гости на срещата с ученици от учебните заведения в Копривщица, Антон, Пирдоп и Златица,и жители на Средногорието, бяха Почетният консул на ГФР в гр. Пловдив Марияна Чолакова, представителите на Българо-Германското историческо дружество „Памет“ Улф и Румяна Георгиеви, авторът на документалната изложба Стоян Райчевски, както и малко познатият на младите хора днес певец и китарист Васко Кръпката.
Дискусията бе открита от г-жа Чолакова, която подчерта, че в основата на развитието на Света е Свободата. Тя насочи вниманието на присъстващите към темите: Защо е била построена Берлинската стена, кои са хората, които са я разрушили и защо тя промени Европа, България и живота на всеки от нашите съвременници и защо този въпрос трябва да вълнува младите и по-възрастните. Пред присъстващите говори Стоян Райчевски, а модератор на дискусията бе Улф Георгиев.
Председателят на Българо-Германското историческо дружество „Памет“ е израснал във ФРГ, син е на майка – германка и на баща – българин, жители на Лайпциг, ГДР, съпругата му е също българка. До 1996 г. е бил в Берлин. На много добър български език, той разказа за трите представяния на изложбата „След стената. 30 години по-късно“ в Германия, в гр. Мюнстер и в гр. Кьолн, а третото – в Пирдоп. С видеофилм г-н Георгиев показа една от емблематичните песни на група „Скорпионс“ – „Вятърът на промяната“, както и какво е станало на 9 ноември 1989 г. в Германия, на границата между Западен и Източен Берлин. Малко по-късно по време на събитието прозвуча и известната и много популярна в онова време песен на група „Пинк Флойд“ – „Стената“.
Дискусията между присъстващите и Улф Георгиев често бе прекъсвана от изпълненията на символа на промените в нашата страна отпреди три десетилетия – Васко Кръпката. В непринуден диалог с учениците, педагозите и гражданите, той разказа за пътя си от Група „Подуяне Блус Бенд“, до популярен и обичан изпълнител у нас. И представи с китара и хармоника някои от познатите на по-възрастните поколения, но неизвестни на младите днес свои балади – „Бюрократ“, „Виза БГ“, „Ден след ден“, популярната песен от 1968 г. на рок-легендата Георги Минчев – „Снегът на спомена“, и много други.
Песните му завладяха всички присъстващи в залата, които аплодираха изпълненията му в такт с мелодията. Концерта си той завърши с песента, станала част от учебниците по музика – „Нека бъде светлина“ и посъветва учителите да работят със своите възпитаници за повишаване на тяхната музикална култура, защото това е важно за младите хора.
Накрая на срещата Васко Кръпката бе буквално обсаден от своите стари и нови почитатели, раздаде десетки автографи и направи селфита с всички, които пожелаха да имат спомен от първото му, засега, посещение в Пирдоп. Отправени бяха благодарности към „Аурубис България“ и гостите за чудесната, завладяваща, емоционална и историческа среща с миналото, неговите послания към днешните поколения и бъдещето.