По покана на Община Челопеч и настоятелството на читалище “Труд и постоянство” на 10 ноември жители на селото, почитатели на интересните четива и красоти на България, имаха среща с журналиста Румен Стоичков от Българското национално радио. На слушателите му той е известен с предаването си “Нощен хоризонт”, в което гостуват много известни и популярни личности – певци, писатели, актьори, които са негови сладкодумни събеседници. Поводът за срещата бе излязлата наскоро четвърта книга на журналиста “Сърце на длан”, в която той е публикувал единадесет свои интервюта с наши съвременници.
Творческото събитие премина в непринуден разговор между госта и домакините му, и продължи почти два часа и като че и на двете страни не им се искаше да свършва. Румен Стоичков бе представен на присъстващите от секретаря на читалище “Труд и постоянство” Мария Луканова, която насочи вниманието и към останалите три книги на госта. След това г-н Стоичков разказа малко за себе си и своята работа като журналист в БНР и много повече за срещите си с неговите именити гости в “Нощен хоризонт” – актьорите Стоянка Мутафова, Борис Луканов, Цветана Манева, Елка Бакалова, Зорка Шишманова, както и за Лили Иванова, Любка Рондова, Мими Иванова и много други.
За челопечани бе интересно да научат неизвестни и любопитни истории и предания за изчезващи селища у нас, някои от които съвсем непознати на съвременниците ни. Румен Стоичков сподели, че той е бил единствената памет за над 200 населени места, чийто жители във всяко от тях се броят на пръсти. Но пък се радват на красива природа, невероятна патриархална атмосфера в тях и – по думите им в репортажите, - са щастливи хора. Журналистът е направил над 2000 записа на разговори с колоритни свои събеседници, които откровено, но и много мъдро му обясняват принципите на живота си в миналото си и днес и не се притесняват да изразят своите позиции и отношение към случващото се в страната.
Посетените от него селища и паметници в тях са “обикновено на баирче”, където рядко е стъпвал друг човек, освен техните жители, каза журналистът. И с помощта на десетки фотографии, които е заснел по време на репортажите си, показа битието и средата, в която живеят неговите герои, впечатляващите археологически, исторически и култови обекти, които съжителстват заедно с тях. В книгите му „Преди забравата“, „Из стръмнините на България“ и „Там някъде“, той разказва за селища като Голешово, където има музей, изграден в… плевня, укривала през 1903 г. поета Пейо Яворов, за с. Парил, с. Граматиково, Жеравна, Малко Търново, с. Илинден, с. Манастир, с. Мезек с тракийската куполна гробница, с. Стоилово, с. Сливарево, с. Маточина, с истинската Балдуинова кула от 1205 г., с. Никодин, за река Лебница, пещерата Магурата и много други.
Председателят на читалищното настоятелство Радка Костова благодари на Румен Стоичков за приятната вечер, в която челопечани са се докоснали до непознати за тях светове и региони на Българя. Тя поднесе скромен дар на журналиста – цветя и книгата с историята на село Челопеч, а участващи в срещата пожелаха да получат автографи от госта на някои от неговите книги.