АНГЕЛ ГЕРОВ – КМЕТ НА ОБЩИНА ПИРДОП: Уверен съм в желания от всички ни напредък на общината

  • 0
  • 141 преглеждания

-         Г-н Геров, как започна община Пирдоп 2017 г.? Бюджет от седем милиона лева достатъчни ли са дейностите на местната власт? За какво ще има и за какво няма да стигнат пари през следващите месеци?

-         Седем милиона бюджет не е реалният, защото знаете, че има неразплатени суми от няколко години и за да бъде балансирана финансовата рамка на общината, сме заложили на бюджет от 7 млн. лв. В действителност през 2017 г. ще можем да разполагаме с около 5 млн. лв. и това се знае от гражданите, защото задълженията ни са натрупвани през немалко години.

На последната част от въпроса Ви, ще кажа, че средства няма да ни стигнат за инфраструктура, за сметопочистване и сметоизвозване, за много други неща. Ще отбележа, че от месец февруари т. г. ще трябва да започнем да извозваме битовите отпадъци на новото регионално сметище в община Златица. А това е свързано с заплащането на такси, от които не може да се избяга. Общата такса на депониран там отпадък е 82 лв. До момента община Пирдоп и която и да е община от района, такъв не е заплащала. И той е отделно от сметосъбирането и сметоизвозването, което организираме ние. Годината ще покаже какъв ще е дефицитът в този вид дейност, тъй като разчетите за битовите отпадъци получихме късно и нямаше време да се направят необходимите сметки и разчети и да се види с колко да бъде променена такса „Смет“.

Във връзка с това възнамерявам да проведем публично обсъждане как да заплащаме тази такса и какъв да бъде размерът й. Първоначалните сметки показаха много сериозни суми, които няма да се харесат на жителите на община Пирдоп. Но, такава е реалната ситуация, истината. Държавата е поела определени ангажименти към ЕС и тези такси са съгласно националното законодателство, което трябва да спазваме.

-         Какво изпълни и какво не успя да изпълни през 2016 г. община Пирдоп?

-         Това, което можеше да бъде изпълнено, бе направено – кандидатствахме с проекти по програмата за развитие на селските райони. Участвахме с три проекта, което е максимално допустимото по оперативната програма. Опитахме се да подобрим празничния и културен календар.

Не успяхме да завършим това, което имахме като идея – да променим методиката и начина на сметосъбирането и сметоизвозването. По този проблем сме все още в процес на доизглаждане на нещата, тъй като направеният анализ показва, че четирикубиковите контейнери са много голям разход и не предоставят на гражданите достатъчно добра услуга. Намерението ни е постепенно те да бъдат заменени с еднокубиковите тип „Бобър“. Не можахме да осигурим нормални условия за спорт на желаещите да се занимават – визирам залата, стадиона.

По отношение взаимоотношенията между ОбС и общинската администрация, мога да кажа, че те са много добри. Разбира се, има спорове и несъгласия от едната или другата страна, но това е нормално. Различни хора сме и в спора се ражда истината. Показателно е, че до момента няма неизпълнени решения, като само няколко са в процес на реализация, защото имат определени срокове.

Имахме готовност, но не успяхме да участваме за финансиране на проекта за реставрация и консервация на Еленската базилика. Бях си поставил като своя лична цел да направим всичко възможно да закупим терените южно от руините, което по обективни и субективни причини не се случи. Опитахме се да приведем в приличен вид гробищните паркове, като направихме доста, но има още какво да се желае за техния по-добър облик и съм убеден, че през настоящата година ще изпълним и този ангажимент.

Направихме всичко възможно да пуснем в действие метачната машина, но, за съжаление, се сблъскахме с много проблеми с нея. Случваха се чести повреди, дори и в момента е с дефект, който ни попречи да я използваме за почистване на снега по улиците. Не успяхме да въведем единната транспортна схема, която е крайно необходима на жителите на региона. Не постигнахме със всички съседни общини и големите предприятия единомислие по извеждането от тежкото финансово състояние на МБАЛ.

Не са малко намеренията ни, които не изпълнихме, и има доста предизвикателства пред общината, и още неща, които трябва да се свършат. Но с този ограничен финансов ресурс, с който разполагаме, хубавите работи ще става бавно и полека. Няма как програмите и идеите, които имаме, да се случат бързо и веднага. Имам такова желание, но действителността показва друго. Много неща не зависят от местната власт, има процедурни изисквания и пречки, които държавата е администрирала и които сме задължени да спазваме. Иска ни се, например, нещо да се случи за две или три седмици, а реално то става за пет или шест месеца, докато се извървят всички стъпки, по които трябва да се мине, за да стане.

-         В публичното пространство се появиха информации, че изпълнителният директор на МБАЛ д-р Маргарита Гетова и членовете на управителния съвет са подали оставка…

-         Да, и аз така чух и четох, но не знам д-р Гетова да е подавала оставка. Документ с такова желание от нейна страна  в общината няма и не е постъпвало. А смятам, че и до другите акционери няма. Към днешна дата (Бел. на ред.: - 19 януари) аз такова нещо не съм видял. Всеки може да казва и да коментира каквото си иска в публичното пространство, най-вече в социалните мрежи. Но такива са фактите.

-         Общински съвет – Златица прие декларация против намаляване дейността на очно отделение и физиотерапията. Какво е положението в пирдопската болника към момента?

-         Положението е критично. Работещите в болницата не са получавали възнагражденията си от няколко месеца. Моята информация е, че всички хирурзи са подали молби за напускане. Знае се, че отделението временно е затворено. Същото е и за реанимацията. Това, което имам като информация при мен, е заповедта на министъра на здравеопазването, препратена от зам.-министъра, в която се казва, че поради непокриване на медицинските стандарти Министерство на здравеопазването сваля нивото на компетентност на отделенията по хирургия, на очно и физиотерапия от второ на първо.

Посетихме МБАЛ с председателя на ОбС г-жа Шентова и д-р Лилия Кисикова от очно отделение обясни, че първо ниво за такова отделение няма. За да се изпълни министерската заповед дейността му трябва да бъде организирана като доболнична или възложена на общопрактикуващ лекар.

Проведе се със специалистите в МБАЛ много сериозен разговор, като се пое ангажимент да бъде подготвено възражение спрямо тази заповед, което е вече изготвено и е изпратено до Административния съд, каквито са разпоредбите. Какво ще бъде решението по него на съдебния състав и на МЗ, остава да гадаем. Не съм специалист и от това, което видях, смятам че заповедта е неправомерна, но едно е, какво смятам аз, а друго – как преценяват състоянието на лечебното заведение компетентните органи.

За физиотерапията бе обяснено, че тя може да функционира и към медицинския център, а не към болницата. Но ще се преценява кое е по-доброто като решение. Неприятното е, че целият състав на отделението е подал молби за напускане. Финансов ресурс болницата няма, тъй като сметките на МБАЛ са запорирани от кредитори още в НЗОК, която превежда парите, заработени от лечебна дейност, директно на тях. Ако в близките дни няма решение за финансиране и оздравяване на болницата, агонията ще приключи. Надявам се на здрав разум от всички кметове и ръководители на предприятия. Моето мнение, е, че през последните месеци само се срещаме и не намираме изход от кризата. Такова е действителното положение, по което няма какво да увъртаме. На МБАЛ й трябват спешни пари, които да задоволят кредиторите, да се разплатят заплатите и да се направят някои неотложни ремонти. Подготвили сме предложение, което ще бъде дадено на ръководствата на трите големи компании. Ако го приемат – добре.

Изразявам своите адмирации към хората, които работят в МБАЛ, въпреки че няколко месеца не са получавали заплати и не знаят дали този труд, който са положили, ще бъде възнаграден.

-         Родители и педагози са притеснени за транспорта на учениците до учебните заведения и вкъщи. Как стоят нещата там?

-         Нещата и тук не са добре. Проблемът е почти като този с болницата – всеки дърпа към себе си. Тези, които имат финансов ресурс, могат да си позволят да превозват ученици от съседните общини. Чух обвинения към община Пирдоп, че пари за транспорта на децата има, но ги прибирала и не ги давала, което е абсолютна лъжа. Но никой не пожела да излезе открито да го заяви или да направи такъв документ, който да бъде основа за изясняването на проблема. Пускат се разни „становища“ в социалните мрежи, което не е коректно. Истината мога да я докажа, а всяко противно мнение е въпрос на оценка, дали е реално, на съдебните органи. Гарантирам, че който мисли така, при едно съдебно дело, ще загуби и ще има моралното задължение да плати транспорта на децата от джоба си.

А истината е следната – държавата отпуска пари за транспорт на децата в селата Антон и Душанци, учещи в гр. Пирдоп. Деца, живеещи в селата Мирково, Чавдар и Челопеч, и учещи в нашия град, нямат право на безплатен транспорт. И това не го е решил кметът на Пирдоп, на Мирково или който и да е кмет, а Министерство на образованието и науката. Водихме много дълги и тежки разговори с представители на институцията, които твърдят, че наредбата за превоз на ученици е ясна и точна. Безплатен транспорт се осигурява на ученици до първото средищно училище. Факт е, че действително за учениците от трите общини, такова училище се явява това в Златица, което смятам за дискриминация. Има деца, които избират и са приети да продължат образованието си в СУ – Пирдоп, в ПГТХТ, в ПГМЕ в града ни. И за район, какъвто е нашият, отчитайки тези три километра между двата града, наредбата е несъвършена.

Водили сме разговори и с „Аурубис България“ и кметовете на другите общини, за да решим проблема и как да превозваме учениците от съседните общини. Община Пирдоп няма как да си позволи тази дейност. Ако имахме достатъчно финансов ресурс, бихме го направили веднага и от сърце. Но не можем да плащаме на фирма, която да ги превозва, тъй като, например от с. Мирково до гр. Пирдоп сумата е около 4500 лв. на месец. И ако не се изплатят, при едно евентуално съдебно дело, ще бъдем задължени вече с около 15 000 лв.

Независимо от тези реални аргументи, някои директори оповестиха в публичното пространство, че кметът на общината не желае да се занимава с проблемите на образованието. Имам предвид директора на СУ „Саво Савов“ г-н Четьов, който си позволи да настрои и обществения съвет, и училищното настоятелство срещу общината. Наговори несъществуващи и нереални неща, че общината не мисли за образованието. Само че проблемът стои на дневен ред по далеч по-различен начин.

Не сме престанали да търсим варианти за осигуряване на транспорта на учениците. И от понеделник – 23 януари, за сметка на бюджета на общината, единият от двата ученически автобуса, които имаме, ще превозва децата от с. Чавдар. Това е възможно, тъй като броят на учениците от селото, учещи в Пирдоп, съответства точно на седящите места в автобуса. Проблемът е с тези от село Мирково, които са повече, а ние не разполага с такова превозно средство. Надявам се в скоро време да се въведе в действие транспортната схема, чрез която да се осигури транспортирането и на учениците от с. Мирково до гр. Пирдоп навреме за учебни занятия.

-         Стана дума за спасяване на руините на Еленската базилика от разрушаване. Очаква се отваряне на програма на МРРБ за финансиране на проекти за обекти от културно-историческото наследство при 50 % съфинансиране от общините. Има ли възможност общината да кандидатства по тази програма?

-         Община Пирдоп може да входира проекта за реставрация и консервация на Еленската базилика, само че не може да го дофинансира, тъй като той е на стойност около 8 – 9 млн. лв., за да бъде направено всичко както трябва и каквото е необходимо за запазването на паметника. Няма откъде да вземем половината от тези средства.

Еленската базилика, от това, което имам като наблюдения по нейното състояние, до две-три години ще я загубим. А тя е уникална за района и страната с укрепленията, които са изградени около нея през Средновековието. Опасявам се, че ще загубим нещо, което за нас е безценно.

-         Г-н Геров, един личен въпрос – тандемът кметове баща и син на различни общини, как стои в публичното пространство?

-         Помагаме си непрекъснато. С всички кметове на общините от региона поддържам контакт, информираме се взаимно, подпомагаме си, когато е необходимо.

Не мога да не черпя опит и го правя когато ми се налага от кмета на община Чавдар Пенчо Геров. Иначе, в публичното пространство, особено в социалните мрежи сме обект на немалко критика. Но и такива хора има, за съжаление. Нека да пишат каквото мислят, ние сме на принципа да вършим това, което е необходимо и правилно.

Нужно е да имаш подкрепа и най-вече да получиш правилния съвет. Това е важно и когато имаш казус и има човек с опит, да потърсиш неговото мнение и той да ти подскаже как да се разреши най-добре и в интерес на хората. Това, определено, много ми помага. Благодарен съм, че винаги, когато е било необходимо, се е отзовавал и ми е давал ценни напътствия и верни решения на трудности, които съм имал. Зная, че и занапред ще е така, за което не мога да не бъда признателен и като негов син, и като кмет на община Пирдоп.

-         И последен въпрос - оптимист ли е кметът Ангел Геров?

-         Ако не бях оптимист, не бих приел отговорността да се кандидатирам за тази важна и „гореща“ длъжност. Оптимист съм, но вече умерен. Защото преди да поема местната власт, съм си мислил, че някои неща могат да се решават бързо и лесно. Оказва се, че не е точно така и има огромна разлика между частния бизнес и управлението на обществените дела. В местната власт си зависим от много неща – регулатори, държавна администрация, висше управление. Докато ти разрешат да изпълниш дадено намерение или решение на общинския съвет, минава време. А в частния бизнес – имаш ли инвестиционна инициатива, и искаш да направиш нещо, заемаш се с него и то става, като носиш и съответната лична отговорност.

В общинското управление имаш пречки, защото се изразходват общи пари, които се контролират от държавата. Например, намираш нещо, което ще ти е от полза, но докато изминеш всички стъпки за неговото придобиване, някой друг вече го е закупил и оставаш без него. Или се налага същото да се намери, но вече на по-скъп вариант. Такива са нещата, но, поел съм своята отговорност и ще я изпълнявам, с увереността, че ще успеем да постигнем очаквания и желан от всички ни напредък на община Пирдоп.

СНЕГОПОЧИСТВАНЕТО В ПИРДОП

Отговорност на общината и гражданите

Във връзка с постъпили питания от граждани за проблемите със снегопочистването в гр. Пирдоп, на проведен през миналата седмица разговор, кметът Ангел Геров обясни, че най-напред се почистват улиците с приоритет – тези, по които е най-интензивен трафикът от превозни средства. След това се минава и по второстепенните улици. Фирмата, изпълняваща дейността снегопочистване е санкционирана вече за неизпълнение както трябва на възложената й дейност.

Г-н Геров поясни, че финансовият ресурс за зимното поддържане е държавна дейност, а не се заплаща от местните данъци и такси, а към този момент в общината не е постъпил нито един лев. Той обаче посочи, че тази година ще се наложи снегопочистването да се дофинансира от местния бюджет, защото снегът е много. Но решаването на проблема е зависим и от жителите на града. Не може всеки да спира автомобила си където и както си иска, заяви той. И сподели, че е бил свидетел поне на двадесет случая, когато снегопочистващата машина да не може да премине покрай спрели автомобили, за да почисти от сняг дадена улица. Същевременно и студеното време е причина да не може да срабоити за разтопяване на снега пясъчносолната смес. Със затоплянето на времето през последните дни и спирането на снеговалежа, се полагат грижи главните пътни артерии да се почистят, каза г-н кметът.

Общата дължина на уличната мрежа в гр. Пирдоп и село Душанци е 84 км., обясни той. И е много трудно наведнъж те да бъдат освободени от непрекъснато натрупващия сняг. Има забавяния в крайните квартали, където снегорините минават по-късно. При непрекъснатия снеговалеж се налага по няколко пъти да се преминава по главните улици, където е основният поток от автомобили. Вярно е и това, че скоро зима с толкова много сняг и продължителни ниски температури, не е имало.

Използването на химикали за стопяването на снега е скъпо и непосилно за общината, каза по време на разговора кметът Ангел Геров. Идеята на общината е била да се пръскат три определени улици – „Цар Освободител“, „Княз Александър Батенберг“ и половината от ул. „Георги Бенковски“, за да се види каква ще е разходната норма и колко пари ще са необходими за дейността. Повреда на сметопочистващата машина не дала възможност да се реализира това намерение, посочи той. Точно преди застудяването дефектирала помпа, скъсали се и маркучи, което я извадило от строя.

Разчетите обаче показали, че с 500 кг. от тези химикали, които струват и толкова лева, може да се третират трите улици само веднъж. При интензивен снеговалеж, какъвто се очаква и тази седмица, ще се налага по тях да се минава три-четири пъти, заяви г-н Геров. Всеки може да изчисли какво ще струва това на общината за целия град, при средна ширина на улиците от 6 м. и разходна норма от 500 кг. препарат на 1000 л. вода, като вземе предвид и колко дни вали сняг.

Със сигурност има и пропуски,посочи той, но при получаването на сигнали, веднага се реагира. Хората по снегопочистването са от 5:30 часа сутрин на работа и до 9 часа вече са на предела на силите си. И въпреки това се успява да направят пътеки само за придвижване по главните улици и по центъра.

В понеделник – 23 януари, се предприеха действия за почистване на паркингите и центъра на Пирдоп, като отново паркирали на тях автомобили попречиха на работниците да си свършат работата, която им бе възложена както трябва. Въпреки че на няколко места в централната част на града бяха поставени информационни табели, които да предупредят собствениците на превозни средства да ги преместят.

ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ В ПИРДОП  Определи местата за два паметника в града
Prev Post ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ В ПИРДОП Определи местата за два паметника в града
ДОБРИНА ГАЙТАНДЖИЕВА ОТ ЗЛАТИЦА  Получи почетния знак на общината
Next Post ДОБРИНА ГАЙТАНДЖИЕВА ОТ ЗЛАТИЦА Получи почетния знак на общината
Related Posts

Leave a Comment: