Д-Р ИНЖ. ГЕОРГИ АНЧЕВ Представи ЦЕРН пред учениците от ЧПГЧО

  • 0
  • 81 преглеждания

Във вторник – 12 ноември, възпитаниците на ЧПГЧО „Челопеч“ имаха интересна среща с българския инженер д-р Георги Анчев, който от 22 години работи в ЦЕРН и е ръководител на екип от наши учени, разработил електрониката за мощния ускорител. Д-р инж. Анчев е от с. Мирково и пристигна в с. Челопеч по покана на учителката по физика в гимназията Мария Динекова по повод 20-годишнината от българското участие в изследователската работа в него. През лятото на настоящата година тя бе част от родни преподаватели, които имаха възможност да повишат своята професионална подготовка в изследователския център, който се намира в Швейцария. От 2008 г. до сега над 680 учители по физика са участвали в 13 обучителни програми и са получили достъп до тях ЦЕРН.

Домакините се бяха подготвили добре за разговора, който им предстои с д-р инж. Георги Анчев. Те бяха подготвили специална малка диплянка, с която представят центъра и неговата изследователска дейност и извършени експерименти, която получиха всички участващи в проявата. На срещата с него присъства началникът на Регионалното управление на образованието в Софийска област Росица Иванова, Илонка Ценкова – експерт от РУО, Надя Кантарева-Барух – директор на Национално издателство за образование и наука „Аз-Буки“ и зам.-директорът Николай Кънчев. Възпитаници на ЧПГЧО „Челопеч“ изработиха макети на някои от обектите от центъра, други сътвориха и стихове, посветени на него и науката „Физика“, а под формата на голяма филмова лента бяха показани най-важните експерименти и кога те са осъществени.

Г-жа Динекова представи д-р инж. Георги Анчев, който с интересна мултимедийна презентация разказа за ЦЕРН, проектите, в които участва и тези, които се изпълняват там. ЦЕРН е създаден през 1954 г. от 12 европейски страни, а България е приета за член през 1999 г., като 20-та страна в екипа. В момента в него работят учени от 23 европейски държави. Колективът, който той ръководи, е разработил уред, използван при експериментите, като възможностите му далеч надхвърлят тези на най-модерните съвременни фотоапарати – може да прави до 40 млн. снимки в секунда. Към края на 2020 и началото на 2021 г. ускорителят ще бъде планово спрян и това е най-доброто време за посещение в ЦЕРН каза той. До момента над 2500 ученици от България са участвали в различни обучителни програми в Женева.

С въпроси д-р инж. Георги Анчев провокира учениците на ЧПГЧО, които отговориха правилно на неговите въпроси. За най-бързо справилите се с тях имаше атрактивни сувенири.

На края на срещата г-жа Динекова удостои с грамоти и предметни награди авторите на стиховете и на макетите на обекти от ЦЕРН. А за всички участници имаше по една „елементарна частица“ – ефектен сладкиш, приготвен от възпитаниците на гимназията.

В ДЕТСКА ГРАДИНА „ВЯРА, НАДЕЖДА, ЛЮБОВ“ – ЗЛАТИЦА  Празник на есента
Prev Post В ДЕТСКА ГРАДИНА „ВЯРА, НАДЕЖДА, ЛЮБОВ“ – ЗЛАТИЦА Празник на есента
„АУРУБИС БЪЛГАРИЯ“  Показа производството си на отлични ученици
Next Post „АУРУБИС БЪЛГАРИЯ“ Показа производството си на отлични ученици
Related Posts

Leave a Comment: