Изразиха уважение към Рилската чудотворна икона „Света Богородица Покровителка“
Град Пирдоп и местната църква „Свето Успение Богородично“ първи от енориите от Ловчанската митрополия приеха за едно денонощие Чудотворната икона на Света Богородица „Осеновица“ (Покровителка), която от 23 до 30 октомври бе на благодатно посещение в епархията по покана на Негово Високопреосвещенство митрополит Гавриил.
В понеделник – 23 октомври, малко след 14 часа иконата и реликварият с мощите на 32-ма светци бяха тържествено внесени в църквата и приветствани от много миряни, които се поклониха пред Светлия образ на Божията майка и се помолиха пред нея за свое и на близките си здраве. Те бяха придружавани от Митрополит Гавриил, архимандрит Калистрат от Рилската света обител, архиерейския наместник отец хаджи Йордан Георгиев, ставрофорен свещеноиконом отец хаджи Недко Бръмбаров, отец Венеамин от Ловчанската митрополия и отец Антоний – предстоятел на църквата в с. Челопеч и служител в храма в Пирдоп. Сред свещенослужителите важно бе присъствието и на йеромонах Нестор – Никола Бръмбаров, който бе пристигнал специално за посещението на иконата от манастира „Св. Троица“ край гр. Лом. Както е известно, той е син на отец хаджи Недко Бръмбаров и след като завърши Богословие, даде монашески обет.
До вечерта и през цялата следваща утрин – 24 октомври, Чудотворната икона и скъпите мощи се радваха на благопочтителното внимание на десетки пирдопчани и жители на съседните общини, между които и немалко деца, придружавани от родители. Тържествената литургия в тяхна чест бе водена от Негово Високопреосвещенство митрополит Гавриил, в съслужие с всички свещенослужители. В песнопенията по време на службата се включиха архимандрит Калистрат и богослов Иван Бръмбаров. Присъстващите на празничното богослужение си запалваха по свещици, получиха нафора за здраве и се докосваха до чудотворната икона и светите мощи.
„Света Богородица Одигитрия (Осеновица – Осеняваща) и реликварият с мощите се съхраняват в главния храм на Рилския манастир. Около образа на Божията майка са разположени мощи на 32-ма християнски светци, които са били в най-близкото обкръжение на Спасителя – Св. Лазар, Света Мария Магдалина, Свети Пророк Даниил, Свети Апостол и Евангелист Матей, Свети Апостал и евангелист Лука, Св. цар константин Велики и др. Според предание, иконата е от XII в. и е била в софийската ротонда „Св. Георги. Помогнала е на византийския император Мануил I Комнин да се изцери и той я е оставил в храма. По-късно е отнесена в старопрестолната столица Търново, а след това в Рилския манастир. Изнася се от обителта само два пъти – годишно – на петия ден от Светлата седмица и на 1 август – в началото на Богородичния пост. Та е една от трите чудотворни икони на Света Богородица, които са в нашата страна – останалите са в Троянския и Бачковския манастири. Почита се като изцелителка на тежки заболявания. Предотвратявала е чумна и холерна епидемии преди два века в Рила и през XIX век на десетки български селища.
След 14 часа Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил, архимандрит Калистрат и отец Венеамин отпътуваха с чудотворната икона за гр. Етрополе. След това тя гостува в Ботевград и други енории на епархията.