„ГЕОТЕХМИН“ И „ЕЛАЦИТЕ-МЕД“ С ново предизвикателство към ученици

  • 0
  • 73 преглеждания

За 6-та поредна година двете компании „Геотехмин“ - София и „Елаците-Мед“ отправиха предизвикателство към учениците от общините, в които развиват дейност – Копривщица, Златица, Челопеч, Чавдар, Мирково и Етрополе, с желанието да стимулират тяхната активност, креативност, творчество и изследователски дух. Тази година темата на конкурса е „Съкровища от миналото – животът и трудът на хората от моя край“. Той се провежда в рамките на програмата за Корпоративна социална отговорност на двете дружества „Култура и национална идентичност“.  Целта на организаторите е учениците от две възрастови групи – от 1 до 4 клас и от 5 до 7 клас, да направят опит да издирят и разкажат истории на хора, живели и се трудили в миналото. Според своите умения учениците трябва да пресъздадат своята история чрез рисунки или разказ, очерк, статия или интервю. По традиция уроците по родолюбие са под формата на беседи, провеждани във всички учебни заведения. За лектори бяха поканени телевизионните водещи на предаването „Историята оживява” на телевизия BiT Иван Кънчев и Марио Мишев.

Предвидените беседи са според възрастовата група на участниците в конкурса. Акцент в тях са темите за родолюбието, необходимостта да познаваш родния  край, местните герои и героите от националната ни история. На срещите присъстваха Диана Марини, Експерт „Връзки с обществеността“ и Даниела Теофанова,  Директор на Дирекция „Връзки с обществеността“ и Аделина Божичкова, от „Геотехмин”.  Диана Марини запозна присъстващите ученици с тази инициатива и представи гостите Марио Мишев и Иван Кънчев.

На 4 април представители на организаторите бяха във възрожденския град Копривщица, след това се срещнаха с ученици от пети до осми клас на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Челопеч, а по-късно и с възпитаници на ОУ „Георги Бенковски“ в с. Мирково. На 5 април такива срещи имаше в гр. Етрополе, а на 6 април – в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Чавдар, в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ – Златица, а след обяд отново в училището в с. Челопеч. Беседите се провеждаха с ученици от различни възрастови групи.

Водещите на срещите Иван и Марио започваха своето обучение много непринудено и предразполагащо, като показаха различни презентации и непрестанно разменяха ролите си. В първата презентация те показаха кратък клип за различните географски области на страната и нейните природни красоти. С друг клип бяха показани участници в Априлското въстание, в трети – важни постижения на български учени в различни сфери. За всички присъстващи беше интересно да научат или да си припомнят  имената на видни българи, допринесли за славата на България.

Учениците бяха запознати и с условията и целта на конкурса, както и какви качества да проявят при събирането на информацията за своите изследвания или интервюта.

Оказа се, че доста деца са виждали своето родословно дърво, което е похвално и има какво да разкажат. Днес не се налага да жертваме живота си, но трябва да обичаме родния край, да работим за неговия просперитет,  подчертаха водещите. Те дадоха някои основни препоръки за провеждането на интервю, при което е наложително да се спазват три основни правила – проучи, напиши и провери.  Децата показаха значителен интерес към беседите и зададоха допълнителни въпроси на своите гости.

ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯТ ДИРЕКТОР НА ДВЕ БЪЛГАРСКИ МИННИ ДРУЖЕСТВА   Отличен с престижна международна награда
Prev Post ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯТ ДИРЕКТОР НА ДВЕ БЪЛГАРСКИ МИННИ ДРУЖЕСТВА Отличен с престижна международна награда
Next Post Ротарианци, интерактори и общински служители залесяваха в Средна гора
Related Posts

Leave a Comment: