КМЕТЪТ НА ОБЩИНА КОПРИВЩИЦА ГЕНЧО ГЕРДАНОВ: В работата ни всичко трябва да бъде прозрачно

  • 0
  • 66 преглеждания

Г-н Герданов, с какво община Копривщица може да се похвали в развитието си през 2016 година?

- Първо, искам да честитя Новата 2017 година на жителите на Копривщица. Да им пожелая много здраве, успехи, благоденствие и просперитет. Да бъдем ръка за ръка хванати, да си помагаме и да се обичаме!

Отминалата 2016 бе успешна година за Копривщица. Една година, която със съдействието на общинска администрация, Дирекция на музеите, СУ „Любен Каравелов”, ДГ „Евлампия Векилова”, Клуб „Традиция”, читалище „Хаджи. Ненчо Палавеев”, се направиха много неща, свързани с подобряване начина на живот на копривщенци – основният приоритет на ръководството. Знате, че във  всички аспекти можем да се похвалим, че свършихме добра работа, като се започне  с културния и духовен живот на града ни, образователен, исторически, социален. Тук е мястото да спомена, че работим много добре с двете църковни настоятелства: към храм „Свето Успение Богородично”, председател на което е отец Богомил и към църквата „Свети Николай”, чиито председател е отец Румен.

Горд съм, че Копривщица през цялата 2016 година беше изпълнена с  много прояви. Като се започне с 1 януари -  Васильовден.  Отбелязахме 100 години от гибелта на Димчо Дебелянов, 138 години от освобождението на България – 3 март, 140 години от избухването на Априлското въстание. Годишнината от избухването на Априлската епопея чествахме много силно и емоционално, защото Копривщица блести ярко в историята ни с това, че освобождението на България е тръгнало от нашия град. Освен че всеки месец имахме събития, ще подчертая и че Офроуд рали се проведе в рамките на 2 месеца и градът ни беше пълен с автомобилисти, с което бе завишен интереса към града ни като туристическа дестинация. Копривщица бе предпочетено място за провеждането на събора на Съюза на инвалидите…

-         Т. е. Копривщица е предпочетена да бъде домакин на различни прояви?...

- Точно така. Имаше и кръг от световна проява. Така нареченото в превод състезание „Предизвикателството на мократа и хлъзгава гора”. Имаше състезатели чак от Австралия. Тази проява мина на много високо ниво. Проведоха се годишнини на Георги Бенковски, Любен Каравелов, отбелязани достойно от Дирекция на музеите. Много добре се представи читалище „Хаджи Ненчо Палавеев”. Да не пропусна и СУ „Любен Каравелов”. Целият учителски колектив участваше активно във всички мероприятия. Освен високата степен на образование, те  придават особен облик на Копривщица. Духовият оркестър, който се създаде към училището, представя България, може да се каже, в цяла Европа. Да не подмина и съставите, които се занимават с народни танци – „Кръшно хоро и „Усмивки”. За доброто представяне на Копривщица пред света принос имат и „Копришки бисери”, които пеят много хубави автентични песни и представят града ни със своите песни, възпяващи бита на копривщенци. И ако пропускам някой, ще моля за извинение. Клуб „Традиция” се представи също на високо ниво. Няма да забравя и най-малките ни жители, децата от ДГ „Евлампия Векилова”. Така че Копривщица не напразно спечели доста грамоти и доста награди в края 2016 година.

- А те бяха признание за…

- Признание за всичко, което  изредих. Това цялото нещо, което се случи в края на годината, не е дело на кмета, а на всички нас, защото бяхме ръка за ръка и това е плод на труда и на самите коприщени.

Цял свят вече знае, че Националният събор на народното творчество е включен в Регистъра на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Работата ми и със заместник-кмета, и със секретаря, и цялата общинска администрация, които положиха сериозни усилия, за да получим това признание, е плод на всички нас.

-  Искам да допълня и за още едно признание на Копривщица като туристическа дестинация – нашият град е в списъка на 30-те от най-хубавите места в света. През отминалата година Дирекция на музеите посрещна много японци, те гостуваха и в нашите хотели. В Копривщица работят много малко предприятия и единственото, на което разчитаме за инвестиции, са европейските проекти. Да поговорим и за тях. Какви европейски проекти бяха реализирани или подготвени за кандидатстване през отминалата година?

- В процес на подготовка са два проекта за ремонт на сградата на общинска администрация и на сградата на детската градина, които възнамеряваме да подадем за финансиране към Фонд „Земеделие” при отваряне на мярка 7.2.  По отношение на европейските средства от Фонд „Земеделие”, ще кажа, че през този програмен период Копривщица е от селищата, за които има  сериозни рестрикции – попадаме в списъка с под 2 000 еквивалент жители и сме недопустими за финансиране на водопроводна мрежа. Ремонтите на канализационна мрежа са недопустими, а точкуването на проектите се извършва на база  район, жители, ниво на безработица и други показатели, което на практика намалява шансовете ни за успех. Ние сме градче с приблизително 2300 жители. Искахме да подменим водопровод и канализация, но за тези дейности финансиране няма, а за да сменим настилката на дадена улица, изискването е задължително подземната инфраструктура да е реконструирана. Тази година сме заложили двете улици, които са едни от най-лошите: „Иван Джартазанов“ и „Димо Пиринджиев“. Улиците са в „Арнаут махала“. Идеята на община Копривщица е да се подмени цялата  им подземна инфраструктура. Това ще бъде със средства от общинския бюджет и веднага след това ще се борим за евросредства, които ще бъдат за настилката отгоре. В този проект ще се помъчим да включим и улица „Христо Тороманов“ – зад училището. Една улица, на която преди години е сменен водопроводът и в момента тя отговаря на тези изисквания.

- Вие изпреварихте въпроса ми за водния цикъл. Копривщенци искаме да се започне да се работи за подмяната на водопроводната мрежа.

- В този програмен период за селища под 2 000 еквивалент жители няма предвидено финансиране  на водопроводна мрежа. Но за в бъдеще ще се помъча да се подсигурят целеви средства.

- Можем ли частично да подменяме водопроводната и канализационна мрежа? Поне да опитаме всяка година да подменяме водопроводни и канализационни тръби на различни улици?

- Точно това ни е идеята и затова не напразно казах тази година, ако можем да се преборим за двете споменати улици, които сме заложили в бюджета. Искаме догодина да се заложат средства за централната част на града - по бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“ от страната на площад „20 Април“. На този етап по европейски програми не може да участваме за водния цикъл. Ще се използват различни пътища и начини и ще започнем частично подменяне на  водопровода.

- Вашето мнение за връзката на града с Южна България.

- Тази връзка ми е голяма болка. Помъчихме се миналата година и пуснахме в продължение на един месец две бусчета до гр. Стрелча. Но транспортната фирма, която в момента е на територията на Копривщица, отказа тотално да  търпи загуби. Защото през тези два месеца нямаше много пътуващи.

- Мислила ли е общината за възможността за закупуване на електромобили? Икономичен и екологично чист транспорт.

- Има различни програми, по които може да се участва. Възложил съм на екипа „Евроинтеграция“. Така че в тази посока се мисли, но не смея да кажа, че на 100 % ще спечели. В бъдеще ще направим всичко възможно да има и такова нещо, защото е по-евтино.

- Има ли начертани през миналата година идеи, които не бяха изпълнени?

- Голяма болка ми е това, което се случи с „Въртопа“. Очаквахме финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройство и проведохме една процедура за строителство с под условие. Общинска администрация направи всичко възможно процедурата да се проведе по най-прозрачния начин. Знам, че има упреци, но кметът и никой от общинска администрация не иска да бъде обект на юридическо внимание. Затова направихме всичко възможно процедурата да се проведе по най-добрия начин. Бяха поканени независими специалисти. Въобще, цялата комисия бе съставена от специалисти. Процедурата беше проведена по най-прозрачния начин. Исканите средствата бяха от порядъка на 1 мил. и 400 хил. лв. През 2015 година бяха отпуснати 350 хил. лв. и беше изпълнен един малък участък от това, което е останало за ремонт на водопровода. С тези 1 400 000 лв. щяхме да довършим последния етап, но фирмата, която беше класирана на второ  място, оспорва решението на комисията и ни вкара в съдебен процес. Обжалва и в Комисията за защита на конкуренцията и към момента тече производство.

Комисията за защита на конкуренцията излезе със становище назначената комисия да преразгледа техническите предложения на участниците. Което бе сторено. Последва ново мое решение за класиране, което отново е обжалвано от същия участник.  Отбелязвам, че  по-ниската цена отдавна не е критерии. Ниската цена за даден обект е  предпоставка за лошо изпълнение и за ниско качество.

- На 9 януари бе проведено обществено обсъждане на бюджета на общината за настоящата година, което премина с приповдигнат тон, противопоставяне на мнения. Какви са приоритетите на общината за тази година в сферата на образованието и културата?

- Основният приоритет, който стои пред общинска администрация, е жителите на гр. Копривщица да живеят добре, да се чувстват уютно, да нямат проблеми от никакъв характер. Гостите на града ни да бъдат винаги добре дошли, и да идват все по-често. В Копривщица всеки гост, от която и точка на света да е, трябва да се чувства добре. Това е основният приоритет. Общинската администрация наброява около 160 човека, в които са Дирекция на музеите, СУ „Любен Каравелов“, Социален патронаж, Общинско предприятие, ДГ „Евлапия Векилова“. Това са екипите, които ще допринесат  за всичко това, което казах преди малко.  Дирекция на музеите и СУ „Любен Каравелов“ са на делегирани бюджети. Дирекция на музеите изпълнява и търговска дейност, така че тя и общинското предприятие са двете институции, които трябва да захранват общинския бюджет. Жителите на града ни трябва да бъдат много сериозно заинтересовани за приходите и тяхното изразходване. Това са двете институции, които ще помагат Копривщица да се поддържа добре, да е един привлекателен град. Действително на общественото обсъждане постави този актуален въпрос. Няма никой основание да се сърди.

- Заложените 100 хил. лв. от Дирекция на музеите за Гъркова къща ако не бъдат одобрени за започване на ремонтни дейности в този бъдещ музей, какво ще се случи?

- Колкото и нескромно да прозвучи, аз като кмет мисля, че съм направил всичко възможно къщата да бъде върната на Дирекция на музеите. Моята мечта е този край на града – Битпазар и четирите стари моста наоколо, заедно с църквата „Свети Николай“, да стане един ансамбъл, който да бъде посещаван от туристите. Така че аз не съм против да се възстанови Гъркова къща.

При едно добро и внимателно обсъждане на бюджета, мисля, че трябва да се заложат средства. Моята мечта беше да се кандидатства с проект по европейски програми. Но на момента, явно не могат да се случат, по причини, които споделих в началото на нашия разговор. На общественото обсъждане беше предложено средствата да се отклонят в друга посока. По изискване на Закона за държавния бюджет, Закона за местно самоуправление и 20-те закона, на които е подчинен бюджетът на дадена община, средствата не може да се отклоняват за подобен вид дейност, каквото беше предложението. По предложението за водохващането от Шириней, аз съм „За!“. Това е залегнало и в моята програма. Но моята идея е там да търсим целеви средства. Преди години е изработен проект, но той в момента не актуален и  ще трябват доста средства. Ще се борим Ширинейският водопровод да бъде ремонтиран.

Ще се върна малко назад за споменатия водопровод „Въртопа“. Миналата година направихме всичко възможно да бъдат изследвани водите  от двете водохващания – „Въртопа“ и „Шириней“. Доказано е, че водите от „Въртопа“ са с много добри показатели и са най добрите в Европа. Ние трябва да правим всичко възможно Копривщица да бъде захранена от там, а „Шириней“ да остане едно допълнително водохващане.

- Основана бе Асоциация „В и К“ на областно ниво? Тя, доколкото знам, има правомощията да кандидатства с такива проекти.

- Знаете, че миналата година след много срещи бе основана Асоциацията, в която членуват 25 общини от нашата област. Доколкото ми е известно Асоциацията работи много сериозно. Вече има общини, в които са с подменени  водопроводи и канализация. Имаме съседни общини, които са успели в предния програмен период. Явно в Копривщица вниманието ни е било съсредоточено в друга посока, но има проекти, които са осъществени на територията на Копривщица.

- Отминалата 2016 година беше белязана с проблеми при раздаване на земи на земеделските производители от града. Този въпрос как ще се реши през настоящата година?

- Наистина, имаше сериозни проблеми. Имаше предписание от Министерството на земеделието и храните да се преразгледат договорите. Община Копривщица назначи комисия, която да преразгледа различните договори. В момента се водят дела. Има хора, които оспорват това решение на комисията. Ще видим докъде ще се стигне. Но понеже това беше предписание от министъра на земеделието, кметът и ОбА не можеха да подминат това и да не се  направи комисия за преразглеждане. Санкциите към кмета персонално са много сериозни. В рамките на 50 хил. евро е глобата, ако кметът не беше назначил тази комисия. Като ръководител на местната власт правя каквото трябва, всичко да бъде прозрачно, в рамките на  изискванията, т.е спазване на законовите разпоредби.

- В края на строителните дейности ще направите ли отчет пред обществеността?

- Задължително. Няма нищо непрозрачно. Процедурите за изпълнение са направени пак по най-прозрачен начин. Фирмата, която е спечелила строителните и сега довършителните дейности, е спечелила пак по най-прозрачния начин. Ще направим по-широко обсъждане. Но съм си дал дума пред себе си, че копривщенци не могат да бъдат преглеждани  и лекувани в една сграда, която не отговаря на съвременните изисквания. Една сграда, в която мнозина споделят, че отиват болни, но излизат по-болни. Така че ще направя всичко възможно този център да бъде завършен и копривщенци да бъдат преглеждани подобаващо. Получих много упреци, че не е голяма сградата, но тя е достатъчна за нашето население.

Знаете че се борим всячески да спасим болницата в Пирдоп. Така че  при съществуваща болница, която в момента търпи страхотен упадък, седемте кмета от Средногорието се борим и предприятията на територията му помагат болницата да се запази. И ние тук да говорим, че трябвало да се прави голяма сграда, е съвсем несъстоятелно. Достатъчни са кабинетите за нашите лични лекари, които са качествени специалисти.

- Ще бъдат ли канени специалисти? Имаме задължение към МБАЛ-Пирдоп?

- Разбира се, Вие знаете че преди един месец, със съдействието на новооткритата болница в Панагюрище бяха осъществени прегледи за населението, които се проведоха в Старото училище. В бъдеще ще правя всичко възможно да идват по-често медицински специалисти. Защото най-важното нещо за човека е здравето и аз няма да спра и няма да се уморя да работя в тази посока.

Имаме задължения към МБАЛ - Пирдоп. Сега в бюджета на общината е залегнал нашият дълг. Предприятията, които са на територията на Средногорието ще изплатят целия дълг, който е в рамките на около 1 700 000 лв., но искат ангажимент и от седемте общини. Ние ще заложим в бюджета ни за болницата да се привеждат пари. Не само за болницата предстоят големи харчове. За отпадъците също. Нашето сметище трябва да бъде затворено и рекултивирано и ще извозваме нашите отпадъци в регионалното депо в Златица. Всички ние трябва да мислим за добри приходи в общинския бюджет, за да може копривщенци да живеят по-добре. Ние сме отдалечена община, с по особено географско разположение. Отдалечеността ще ни създаде трудности, но това са директиви, залегнали в европейското законодателство и трябва да го изпълняваме.

- И края един много болезнен въпрос – гората. Хората искат намаляване на сечта. Залесяване ще има ли тази година? Ще бъде ли позволено на копривщенци да се отопляват на дърва?

- Гората е природен ресурс. За нашата община е от важно значение. Преди години много голяма част от населението се е изхранвало  с този ресурс. Това, че в момента не се използва рационално – нямаме краен продукт. Дървопреработването не е добре развито, както беше преди години. Това също е голяма болка. По отношение на сечта, мисля, че се извършва по планови задания, които са заложени Министерството на земеделието и храните. Достатъчно внимание  се обръща на охраната и залесяването. Има лесоустройствени планове, по които се работи. В момента  в общинския бюджет са заложени средства за залесяване през тази година. В тази посока се работи.

- Благодаря за интервюто. Надяваме се след 6 месеца да направите и отчет на постигнатото. Желая Ви успех и здраве!

- Аз също желая на копривщенци здраве, просперитет и накрая им пожелавам много, много да се обичат.

В СЕЛО ДУШАНЦИ  Пяха и наричаха пръстени по православния календар
Prev Post В СЕЛО ДУШАНЦИ Пяха и наричаха пръстени по православния календар
Next Post КОПРИВЩЕНСКИ УЧЕНИЦИ Удостоени с награда от херцога на Единбург
Related Posts

Leave a Comment: