- Г-н Генов, имате ли вече данни как приключи за общината 2021 г.?
- Изпратихме една успешна за Община Златица година, макар и в условията на Ковид-19 и няколко парламентарни и президентски избори. Задачите, които си бяхме поставили, съумяхме да реализираме. Разбира се, винаги има още какво да се желае, но с оглед на обстоятелствата, смятам, че нещата се случиха.
Градът ни има ново лице и то може да се види от всеки – и от живеещите, и от гостите на Златица. Удоволствие да се разходиш по централните улици „Владислав Варненчик“ и „Софийско шосе“. От години в Златица не е реализиран такъв мащабен проект, като добавям и улица „Розова долина“, която беше част от него. В края на отминалата година реализирахме и проекта за ремонт и реконструкция на централните части в трите села – Карлиево, Петрич и Църквище, който бе осъществен с държавно финансиране. Сега и съставните към общината села имат нов и приветлив облик, приет със задоволство и адмирации от живеещите в тях.
По двете централни улици имаше много стари дървета, които създадоха затруднения при реализацията на проекта. Премахването им беше много преекспонирано в публичното пространство. От 144-те десетилетни дървета голяма част от тях бяха опасни за преминаващите по тротоарите граждани, и за автомобилите по двете улици. Трябваше да ги премахнем. Не получихме одобрение от някои граждани, но съм убеден, че сега те приемат тази наложителна за извършване стъпка от общината. Ако не бяхме ги премахнали, проектът нямаше да се случи, тъй като корените им щяха да го компрометират. На тяхно място, с помощта на „Геотехмин“ засадихме 254 нови дръвчета. И така създадохме това ново лице на града. През 2021 г. продължихме да работим, като добавихме към този проект и рехабилитацията и облагородяването на няколко пустеещи площи в центъра на Златица, което допълнително повиши ефекта от предприетата от нас стъпка.
Понеже сме на тази тема, да поясня, че проектът не е пиар на Стоян Генов, защото при встъпването ми в длъжност неговата реализация беше започнала по улица „Розова долина“, и за него имаше вече осигурено финансиране. Беше абсурдно да се спира нещо хубаво. Съгласуванията бяха направени, всички институции бяха удостоверили, включително и „В и К“, че той е реален. Гарантирано бе, че поставените по тях метални водопроводни тръби през 90-те години на миналия век са годни и е възможно асфалтиране на централните улици. Това е последният етап от работата по ниската зона на град Златица. Проектът беше една отдавнашна необходимост и го изпълнихме.
През 2021 година успяхме да реализираме, съвместно с останалите общини от региона, изграждането на компостиращата и сепарираща инсталация в ДТБО, които предстоят в скоро време да бъдат пуснати в експлоатация. Оборудвахме с нова техника кухнята на социалния патронаж, но, за съжаление, ОбС не гласува предложението ни за осигуряване на „топъл обяд“ на жители на Златица. И общината не помогна в условията на ковид кризата нуждаещи се от подкрепа граждани. Новото оборудване се използва, но на него се приготвя храна под капацитета на възможностите му.
Въведена бе в експлоатация по европейски проект нова волейболна площадка в двора на СУ „Свети Паисий Хилендарски“. Подменихме аварийно част от водопровода по ул. „Св. Св. Кирил и Методий“. По сигнал на граждани се подмениха 150 м. от захранващия тръбопровод по ул. „Васил Левски“, откъдето постоянно течаща вода достига до пет чешми до пл. „Македония“. Тръбите там бяха етернитови и затлачени във времето от корени. Направена бе цялостна подмяна на тръбите на водохващането на село Църквище, тъй като за няколко дни жителите му останаха без вода и трябваше да се намесим веднага.
По две асфалтирани улици – „Христо Ботев“ и „Тополница“ с бюджетни средства изградихме тротоари, а след това и озеленихме, със съдействието на „Геотехмин“, „Елаците-Мед“, „Геострой, „Геотрейдинг“ и „Дънди Прешъс Металс Челопеч“. Успяхме през 2021 г. да постигнем и по-висок процент на събираемост на местните данъци и такси, в сравнение с предходната 2020-та. В резултат на това компенсирахме в известна степен отказа на ОбС да бъде одобрен Годишният план за горите, както и корекциите в наредбата за местните данъци и такси, което лиши общинския бюджет от няколко стотин хиляди лева приходи. На този фон изплатихме 136 598. 01 лева стари задължения по наложени от частен съдебен изпълнител запори на общината от предходния мандат.
- Какво Ви предстои през Новата 2022 година?
- Най-важното, което ни предстои и очакват нашите съграждани, е да започнем подмяна на водопровода в града, асфалтиране на улици и изграждане на тротоари. Използвахме целия капацитет на екипа на ОбА и за две години ги подготвихме за реализация, което не се е случвало от десетилетия в Златица. Първият от тях стартира тези дни за изграждане на водопровод, тротоари и озеленяване на ул. „Захари и Мария Сергиеви“. Това ще се осъществи изцяло с финансиране от „Дънди Прешъс Металс Челопеч“. Благодарение на компанията и на проф. д-р инж. Илия Гърков, това става възможно. Както се знае, социалната програма на дружеството обхващаше само съставните селища. Сега, за първи път средства се насочват и към град Златица. Улица „Захари и Мария Сергиеви“ не е избрана произволно – първо, водопроводът по нея отдавна се нуждае от подмяна, и по данни на предприятие „В и К“ по нея твърде често стават аварии. На второ място, няма тротоари, а в същото време е изключително комуникативна и единствен достъп за живеещите в трите блока граждани. А и като дължина отговаря точно на сумата, която „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ни предостави. В тази пътна отсечка има и символика – семейството Сергиеви са дарители на читалището, ние ще ремонтираме улицата с дарени от компанията средства.
Вторият и най-голям проект, е подмяната на водопровод на седем улици в град Златица, които също сме избрали съвместно с представители на „В и К“ и ще се обновят по решение на общинския съвет. Това са улица „Кашана“, където по пътната лента от запад на около 200 м. ще бъде изграден нов водопровод, нов тротоар и изцяло ново асфалтиране. На ул. „Полковник Мандрикин“, която е покрай Дневния център за деца с увреждания и е в много лошо състояние, ще се изградят водопровод и тротоари, като също изцяло ще се асфалтира. Това ще се случи и на ул. „Рад Радев“, а по ул. „Оборище“, която свързва западната и източната част на града над железопътната линия и е изключително проблемна, ще се подмени водопроводът, с цялостно асфалтиране. На улиците „Нено Гугов“, „Генерал Гурко“ и „Опълченска“ ще се подмени водопроводът, а асфалтовото покритие ще бъде възстановено.
За реализиране на строителните дейности, благодарение на ОбА, с финансиране от общинския бюджет и с финансовата подкрепа на „Геотехмин“, „Елаците-Мед“, „Геострой, „Геотрейдинг“ по Благотворителната програма „Българските добродетели“, за което благодаря на проф. Цоло Вутов, са акумулирани над 1 600 000 лв. Проектът е подкрепен и с решение на общинския съвет. Съгласуван е с всички инстанции, с които това трябва да стане и неговото начало също предстои. Използвам случая, да помоля съгражданите, които живеят в районите, където ще се извършват мащабните строителни работи, да ни извинят за временното неудобство, което ще имат и да им благодаря предварително за тяхното търпение и разбиране.
Третият голям проект, който ни предстои да изпълним в следващите месеци, отново е за водопровод. За него спечелихме финансиране в края на 2020 г., благодарение на многото часове работа и усилия на сегашния екип на ОбА. На 22 декември 2021 г. подписахме договора за реализация на проекта, а на 27 декември и споразумението с финансиращата институция. Единадесетте месеца, които бяха заложени като времеви хоризонт за фирмата, подготвяща проектната документация и реализацията на проекта, приключваха през месец ноември. Документацията ни беше предоставена чак през месец октомври, а сумата, осигурена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, е в размер на 350 000 лв. Въобще не става дума за милиони, както се говори, това са инсинуации. Времето до края на ноември не стигна на фирмата да се изпълни проектът, тъй като трябваше да се проведат и съгласувателните процедури. Проведохме разговори с ръководството на МРРБ, намерихме разбиране по този проблем и оттам ни гарантираха, че сумата ще бъде прехвърлена за изпълнение на проекта през тази година, за да започнем и неговата реализация. Проектът е направен на етапи, и след изпълнението на този, веднага можем да кандидатстваме за финансиране на следващия. Този подход за разработване на цялостния проект ни беше подсказан от МРРБ, за да може работата по него да се изпълнява последователно, с по-малко средства и напред във времето, и за да може всеки отделен етап да се въвежда веднага в експлоатация.
Съвместно с общинския съвет ще продължим да търсим решение на проблема с питейната вода на село Карлиево. Той е от години и налага в определени месеци на годината да има затруднения във водоснабдяването на домакинствата. Смятам, че с обединените усилия на местната власт, на съветниците и хората, ще успеем да постигнем положителен резултат в тази насока.
- В социалните мрежи напоследък се появиха публикации за върнати средства от общината в държавния бюджет, за предадени артефакти в национален музея. Какво трябва да знае местната общност на Златица по тези твърдения?
- Първото, което искам да кажа по този въпрос, е, че когато нашите съграждани искат информация по интересуващи ги теми и проблеми, да се обръщат към общината. Ние сме готови да предоставяме устно и писмено информация за всичко, което те искат да знаят, за да не се стига до там да се спекулира с вниманието и чувствата на хората.
По двете теми казвам следното: 350 000 лв. са средствата, които държавата ни предоставя. Слуховете за 2.5 млн. лв. са измислица. Всеки един етап от този проект има своята количествено-стойностна сметка. И в нея се съдържа сумата за изпълнението му. На този етап никой не може да каже дали общо средствата за цялостната му реализация са 2.5 или 5 млн. лева. Защото всичко, след работата по първия етап, ще зависи от одобрение на всеки следващ, както и от цените в страната и инфлацията им.
За ситуацията с артефактите – по трасето за довеждащия газопровод от гр. Панагюрище до землището на град Златица и „Аурубис България“, бяха извършени проучвания от археолози на два могилни некропола, които са в наша територия. Те бяха направени от специалисти на Националния археологически институт и музей. Намерените от тях артефакти на двата обекта няма как да останат в Златица, тъй като ние нямаме исторически музей. Законът за културното наследство изрично разпорежда, при липсата на местен музей, те да се предават в най-близкия такъв. За нас това са музеите в гр. Панагюрище и гр. Клисура, но те са в друга административна област – Пазарджишката. Затова намерените артефакти археолозите предават в Регионалния исторически музей – София. Колкото и да иска кметът и обществеността на Златица да останат тук, на този етап това няма как да се случи. Вече проведохме срещи с директора на РИМ – София и получихме уверението, че ако един ден в общината се създаде такава институция, артефактите ще ни бъдат върнати обратно. Такава е практиката в цялата страна и някои златичани знаят добре това и какво се случи с археологически материали, намерени преди десетилетия при проведени разкопки в района.
- Как се развиват отношенията Ви с компаниите – партньори на общината?
- Имаме много позитивни, делови и коректни отношения с трите големи компании в региона. С тях имаме подписани партньорски програми, които изпълнихме. Някои от постигнатите между нас договорености ще бъдат заложени за реализиране и в следващия програмен период.
С подкрепата на „Аурубис България“ вече подменихме спешно покривната конструкция на читалището в с. Църквище. Извършен бе основен ремонт на битовия корпус на Спортна зала „Гроздан Шентов“, подмяна на изкуствената тревна настилка на мини футболното игрище в СУ „Св. Паисий Хилендарски“. Направи се ремонт на помещенията на отделите за деца и възрастни в библиотеката на читалище „Христо Смирненски“. Подменена бе дограма в Детска градина ,,Слънце“. Започнахме реконструкция, която ще продължи и в следващия период, на едно от емблематичните за всеки златичанин място, познато като „Градинката при „Пещерата“. Там в момента усилено се работи. Има известни трудности, тъй като в тази територия се намира незаконен обект, за който е издадена заповед още от предното ръководство на общината за неговото премахване, но тя не е изпълнена. Надявам се, че ще успеем да убедим собственика да премахне доброволно построеното, защото събарянето му по силата на съдебно определение, ще е за негова сметка.
Изграждането на здравните кабинети през 2020 г. и тяхното функциониране, заетите фелдшери, снабдяването им с консумативи и лекарства от първа необходимост, изцяло се дължи и отново е благодарение на партньорството ни с „Аурубис България“. Те са от изключително важно значение за жителите на трите ни съставни села – Карлиево, Петрич и Църквище, тъй като, както е известно, в тях живеят предимно възрастни хора.
С трите компании реализирахме залесителни инициативи, като най-мащабна беше тази с „Геотехмин“, „Елаците-Мед“, „Геострой, „Геотрейдинг“, по проекта „Нашето зелено утре“. С екипа на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ засадихме фиданки по улица „Христо Ботев“, с „Аурубис България“ – в двора на метоха и създадохме орехова гора в пространството под жепе гара Златица. Дърветата, които засадихме заедно, са вече над 300 броя. Това са положителни стъпки, които ще следваме и занапред. С ръководството и екипа на „Аурубис“ постигнахме добри резултати и по реализацията на проектите на компанията за довеждащия газопровод и за изграждане на фотоволтаичната централа. Вложихме целия си капацитет, за да организираме в срок всички необходими процедури.
Благодарен съм и на „Група ГЕОТЕХМИН ЗА БЛАГОТВОРИТЕЛНАТА ПРОГРАМА „Българските добродетели“, и на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ за подкрепата, която ни оказват. За първи път и трите компании имат партньорска програма, насочена към град Златица. Традиционно дружествата подпомагат развитието на спорта и културата. „Елаците-Мед“ ни помагат при належащи ремонтни работи с материали, техника и др., за което ние, като местна власт и общественост, сме изключително признателни. С „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ работим по съвместни проекти за благоустрояване и развитие на селата Карлиево, Църквище и Петрич. В тази насока ще продължим и в бъдеще. Особено положителен знак за нас е включването ни в програмата за подкрепа на малкия и среден бизнес. Двама наши съграждани спечелиха със своите проекти финансиране, за да бъдат реализирани.
- Оптимист ли сте за развитието на Община Златица през настоящата година и занапред?
- Оптимист съм и няма как да не бъда, защото вървим в правилната посока. Само да припомня, че през миналата година общината ни бе посетена от президента на Република България, което не се е случвало от средата на деветдесетте години на миналия век, и още от един министър, трима зам.-министри и двама посланици. Получихме и най-високата награда на Националното сдружение на общините за принос в развитието на местните власти. Казвам го, защото най-после съумяхме да привлечем вниманието на ръководители и институции в държавата към нашите проблеми и да получим съдействие за тяхното решаване. Това е своеобразен пробив в отношението им към нас през последните години.
С общинската администрация работихме много, за да изградим едно ново лице на екипа. Посрещахме и обслужвахме нашите съграждани с отговорност и няма нито една подадена жалба за непредоставени навреме и качествено услуги. Дадохме повече от десет доброволни трудови дни и спестихме на общинския бюджет хиляди лева разходи за изграждане на зелени площи и поддържане на чистотата, ако бяхме ангажирали фирми, които да го направят. За настоящата година предизвикателство пред нас ще бъде към тези акции да приобщим и граждани, защото те създават изключителното усещане за съпричастност към развитието на общината.
Вече сме на около половината път от мандата и очаквам 2022 година да е най-динамична и резултатна за постигане на онова, което заложихме през миналата. Целия си капацитет сме насочили към реализацията на трите големи проекта, а намеренията ни са да продължим и по-нататък. Подали сме проектно предложение за финансиране от Министерство на културата за възстановяване и консервация на сградата на административното управление на Златица през Възраждането – конакът. Комплексът е паметник на културата от местно значение и не бива да го оставяме да продължава да се руши. Работим и по довършване на футболното игрище в двора на Професионална гимназия „Златица“. Благодарен съм на общинския съвет, че направи необходимото за придобиването на територия на гимназията, което беше резултат на дългогодишни усилия държавата да го прехвърли на общината.
Спечелихме национално финансиране за изграждане на подпорна стена на река Карлиевска и за ремонт на покрива на старата сграда на СУ „Св. Паисий Хилендарски“, който е на стойност 233 000 лв. СТЕМ-проектът в учебното заведение също се финансира от общината по партньорската програма с „Аурубис България“. Предстои ни подписване на новата програма с компанията за следващите две години. Кандидатствахме по т. нар. Норвежка програма за подмяна на уличното осветление, но там сме сред общините в резерв и очакваме на следващ етап да бъдем финансирани. Подготвили сме и проектна документация за ремонт на моста над река Тополница в село Петрич, който е наложителен.
Работим активно за развитие на спорта и през миналата година съдействахме за създаването на мъжко направление към Футболен клуб „Средногорец 2016“, който ще продължим да подкрепяме. Помогнахме за провеждането на национални състезания по планинско бягане и планинско колоездене, на турнира по класическа борба в памет на Стоян Николов. С общински средства и по партньорската програма с „Аурубис България“ придадохме нов облик на хижа „Свищи плаз“, която е една от най-добрите по маршрута Ком – Емине по Стара планина. В хижата бяха извършени мащабни ремонтни дейности и изградена отоплителна система. В планинския дом има направени резервации за месеци напред. Правим важни стъпки и за реализиране на множество културни събития, исторически прояви и проекти, които да се случат в следващите една – две години.
Във финансово отношение предизвикателство за нас ще бъде изплащането на сумата от 583 399.81 лв. финансови корекции, наложени на общината от управляващия орган за нарушения в документацията по проведени обществени поръчки през миналия мандат, във връзка с изграждането на двете инсталации за битови отпадъци. Оптимист съм, защото знам и вярвам, че с екипа на ОбА, ОбС и с подкрепата на обществеността ще реализираме своите идеи и начертания. Като членове на Сдружението на средногорските общини ще продължим да търсим решение на общите проблемите, най-важният от които е транспортът. Ще продължим да кандидатстваме съвместно в интегрирани проекти.
- Накрая, като Ви благодаря за отделеното време, какво бихте пожелали или призовали жителите на Златица и съставните селища?
- На всички жители на Община Златица и на хората от целия Средногорски регион желая здраве, щастие и късмет, успех във начинанията. Вярвам в настоящето и бъдещето. Наясно съм, че нещата в Златица вече се случват. Голяма част от хората ни подкрепят и виждат, че сме под постоянен некоректен натиск и неспиращи проверки от държавни институции за неща, които не ние сме извършили. Зная и това, че немалко от онова, за което стана дума в разговора ни, няма да се хареса на някои наши съграждани, но такива са фактите и те са неоспорими. Нека не позволяваме на негативното да обсебва мислите ни и да ни пречи да виждаме обективно случващото се около нас. Нека си вярваме повече, да обединяваме усилията си и всеки да бъде полезен за развитието на общината.