В късния следобед на 8 септември, представителни групи на общинските организации на БСП и на Българския антифашистки съюз в Златица и Пирдоп, поднесоха венци и цветя на паметника на Средногорския партизанин на Братската могила в местността „Бакаджик“ между двата града.
Традицията социалистите да припомнят с преклонение и признателно уважение за загиналите в борбите за социални правдини и своите идеи жители на Средногорието, е установена преди 76 години. През 1945 година, по инициатива на кмета на Златица Лазар Мръвков и бойни другари на антифашистите, е издигнат първия в страната паметник, който да напомня на поколенията за загубилите живота си в периода 1923 – 1944 г.
По спомени на един от ръководителите на местната власт в Пирдоп в това време – Александър Хаджикирилов, през лятото на 1945 г. в София се провежда изложба на скулптури, посветени на антифашистката съпротива. Сред експонатите се откроявала фигурата на партизанин, който гледа към Балкана, дело на проф. Иван Фунев. Тя е предпочетена от златичани за реализиране на тяхната идея. За кратко време в местността „Бакаджик“ е издигната каменна пресечена пирамида, а на автора на гипсовата отливка е възложено да изработи от бял врачански камък фигурата на партизанина.
Паметникът е открит на 9 септември същата година. На четири каменни пирамиди на мраморни плочи са изписани имената на 52 антифашисти. На 9 септември 1946 година костите на загиналите средногорци са събрани от лобните им места и със специална процесия, носени в ковчежета от техните другари, са положени в Братската могила. По късно към изписаните вече имена, отново на мраморни плочи, са добавени още 14 и така техният брой сега е 66, жители на седемте общини – Златица, Пирдоп, Копривщица, Антон, Мирково, Чавдар и Челопеч.