Народните традиции и младостта победиха студа
Люта зима и сибирски студ обхванаха страната в дните на два от най-тачените зимни празници за българина – Йордановден и Ивановден. Но въпреки много ниските температури и ледения вятър, във всички селища от региона се проведоха традиционните чествания за Богоявление – 6 януари и Божият символ – кръстът, бе целта на мнозина, които с подобаваща смелост и издръжливост се хвърлиха във водите на реки и вирове, за да го извадят.
ЗА ТРЕТА ПОРЕДНА ГОДИНА
Именник извади кръста от антонската река
При изключително неблагоприятни метеорологични условия бе честван Йордановден в с. Антон на 6 януари. В най-силния порив на ледения сибирски вятър, снежна виелица и спиращ дъха студ, отец хаджи Недко Бръмбаров отслужи водосвет. Пред сградата на общината бяха се събрали доста жители на селото, дошли специално да присъстват на обичая Богоявление и хвърлянето на кръста във водите на малкия вир, образуван от преградената река, преминаваща през центъра на селото.
По-издръжливите и смелите се наловиха на народно хоро, а служители на общинската администрация раздаваха на желаещите по чаша греяно червено вино и чай, както и питка с мед и чубрица.
Трима смелчаци се бяха съблекли в мразовитото време голи до кръста, готови да се хвърлят във водите на реката, където със сигурност бе по-топло, отколкото навън на поривите на студения вятър. Двама Илиевци и именникът Йордан Пелитов показаха, че младостта от студ не се страхува. И когато точно в 11 часа отец Недко хвърли Божия знак във вира, тримата се сборичкаха, за да изпитат късмета си и да го извадят от водата. Щастието се усмихна на Йордан Пелитов.
Деветнадесетгодишният антончанин за трета поредна година е човекът, който успява да намери кръстния знак и когато го направи, го вдигна тържествуващ високо над главата си. Отец хаджи Недко Бръмбаров благослови младежа и го поръси със светена вода. Кметът на общината инж. Стоян Гарчев възнагради именника с бутилка уиски и парична премия от сто лева. Поздравления той получи и от останалите двама млади мъже, с които търсиха кръста в реката.
Празникът продължи с народни хора и коментари от присъстващи на честването, които споделяха, че през последните години такъв студ и вятър на този ден не е имало. И действително, поради снежните виелици на Подбалканския път видимостта на места бе под десет метра, което затрудняваше движението на автомобили. Предвид усложнената пътна обстановка то не бе интензивно.