Национален турнир по народни борби „Дивата сцена“
На 28 и 29 юли Парк „Корминеш“ – Челопеч стана арена на първия по рода си турнир по народни борби, а организатори на мащабната и доставила неизразимо удоволствие и емоции на публиката проява, преминала под надслова „Дивата сцена“, бяха община Челопеч, кметът инж. Алекси Кесяков и неговият екип от ОбА, и Фондация „Българе“ – Пловдив, с продуцент и хореограф Христо Димитров. А за участие в четирите категории – до 60 кг., до 80 кг., до 100 кг. и над 100 кг., се бяха записали тридесет и двама майстори на схватките в стила „Свободна борба“ от различни краища на страната – Балкана, Шоплука, Родопите, Странджа, Североизточна България, Югозападните български земи, Тракия. Всички те доскоро са били част от националния отбор, носители на републикански европейски и световни титли, както и на изключителното престижното отличие – „Златният пояс на Дан Коалов“. Някои от тях бяха и действащи шампиони и победители в стотици двубои на различни турнири по народни борби. Те бяха дошли в с. Челопеч, за да премерят сили за титлата „Абсолютен шампион по народна борба в България“.
На откриването на 28 юли, продуцентът Христо Димитров сподели, че идеята за провеждането на надпреварата е с десетгодишна давност, но едва сега, през 2017-та година, е намерил подкрепа за нейната реализация от страна на инж. Алекси Кесяков и общинската администрация в с. Челопеч. Г-н Димитров благодари на домакините за съпричастието към турнира „Дивата сцена“ и гарантира, че той ще стане традиционен и всяка година на това място ще се събират много именити борци, като в бъдеще може да се превърне и в международен. С „Добре дошли!“ приветства състезателите и зрителите инж. Алекси Кесяков, който заяви, че трябва да бъдем горди с дълбоките си корени, успехите на спортистите ни и да поддържаме традициите си.
По време на двата дни на проявата Ансамбъл „Българе“ се представи пред зрителите и състезателите с най-красивите си танци и продукция от богатия си репертоар. А представителите на школите по народни борби от различните географски райони на България, даде повод на фолклористите, да покажат майсторството и уменията си в изпълнението на танци от съответната етнографска област. Огромният екип на ансамбъла включваше още духова музика, голям оркестър от гайдари, свирци с зурли и тъпан и множество помощници, а екип на ТВ „Българе“ засне от първата до последната минута концерта и народните борби. Чрез специално приложение случващото се на естрадата и на двата тепиха можеше да се наблюдава в реално време по Фейсбук.
В първия ден от турнира „Дивата сцена“ най-напред бяха представени всички състезатели и техните богати спортни биографии – Иван Джорев, Петър Арнаудов, Исмаил Реджеп и Георги Средков – област Тракия, Никола Левенов, Аспарух Томов, Васил Христов и Хасан Мола – Странджа, Найден Иванов, Димитър Кумчев, Станко Инджов и Димитър Касов – Родопи, Радослав Великов, Пенчо Дочев, Кръстин Бояджиев и Иван Деливерски – Мизия, Милан Благоев, Ирен Юруков, Панайот Димитров и Иван Благоев – Македония, Светослав Николов, Александър Димитров, Димитър Христов и Мирослав Гешев – Балкана, Дилян Димитров, Никола Миндилов, Драгомир Стойчев и Светослав Люцканов – Добруджа, Георги Русев, Руфат Ахмедов, Антон Шкретов и Йордан Кунгалов – Шопско.
Веднага след това започнаха и първите срещи от четвъртфиналите и полуфиналите, които противопоставиха на двата тепиха един срещу друг най-леките – Иван Джорев и Найден Иванов, и Панайот Димитров и Радослав Великов. Регламентът предвиждаше двубои от по петнадесет минути, като първите пет от тях, бяха за загрявка, а останалите десет – борба „на живот и смърт“, до туш, обяви водещият Атанас Сребрев . Така до финала на следващия ден достигнаха най-титлуваният борец на турнира – Радослав Великов – Танка Руди, и Иван Джорев в категория до 60 кг., Милан Благоев и Станко Инджов – до 80 кг., Иван Благоев и Светослав Люцканов – до 100 кг. и в супертежката категория – над 100 кг. – Димитър Кумчев и Драгомир Стойчев.
„браво тате!
За първия победител на турнира
Вторият състезателен ден от турнира по народни борби н Парк „Корминеш“ – 29 юли, започна веднага след концерта на Ансамбъл „Българе“. Първи на тепиха с много емоционална и проведена с хъс среща, в която победители бяха и двамата, майсторството си в свободната борба показаха синовете на Танка Руди – 5-годишният Симеон и 7-годишният Радослав Великови. Момчетата вдигнаха неимоверно много градуса на настроението сред зрителите с ефектно проведените хватки и силното си желание да покажат кой е по-добрият.
Веднага след това, представяни от фолклористите от ансамбъла с танц от тяхната фолклорна област, в тридесетминутни двубои се вкопчиха финалистите. Срещите протичаха „до туш“, реферирани от авторитетни съдии от Българската федерация по борба – Димчо Минчев – треньор в ЦСКА, Никола Николов – главен асистент „Борба и джудо“ в НСА и главен арбитър Петър Дойнов, съдия от международна категория, облечени, както подобава на турнира, в народни носии. Състезателите също излизаха на тепиха с джамадани – елечета с дълги плащове, вместо ръкави, богато украсени с шевици и гайтани. За всеки от завоювалите първия пояс на победител имаше, каквато е традицията на този род борби, жива награда – агънце, шиле, виторог овен и за супертежката категория – теленце, дарени от фирма „Бейгус“ – Златица.
Титлите „Най-добър борец“ в най-леката категория спечели Радослав Великов, бурно подкрепян по време на двубоя си от своите синове с възгласи „Браво тате!“ и „Хайде тате!“. В следващата поясът бе за Станко Инджов, а при 100-килограмовите състезатели шампион на турнира стана Светослав Люцканов. Не липсваха и атрактивни моменти по време на финалните двубои, като вместо помежду си, борците прилагаха хватки на… съдиите, или полягаха за минута на тепиха, да си починат от изтощителната борба.