Денят на музеите – 18 май, бе отбелязан в община Пирдоп с вълнуващо и паметно тържество, проведено в Дядо-Лукановата къща, днес храм на миналото, съхранил в експозицията си безценни за местната история реликви.
Професионалният празник на работещите в културните институции е обявен през 1977 г. от Генералната конференция на Международния съвет на музеите ИКОМ и за първи път честван на следващата година. От 2003 г. това е и ден на приятелите на музеите, обявиха пред многото присъстващи водещите на тържеството Антония Нейкова и Иван Тодоров – членове на Клуб “Съхрани българското” при СОУ “Сава Савов”. А от няколко години честването се провежда по специална тема, като за 2016 това бе “Музеи и спомен – предметите разказват вашата история”.
По този повод кметът на общината Ангел Геров връчи на седем дарители на музей “Луканова къща” благодарствени грамоти за предоставени семейни реликви и архиви на културната институция. Той поднесе и поздравителен адрес на уредника на музея д-р Иван Иванов, който съобщи, че продължава традицията да се обогатява фонда на институцията с нови материали и артефакти. Един от най-богатите архиви, станали притежание на музея през последните години, е съхраненото богатство, притежавано от три поколения пирдопчани – опълченецът Димитър Савов, първи кмет на Пирдоп след Освобождението, сина му – адвокатът Симеон Савов и неговата дъщеря и Почетен гражданин на Пирдоп – актрисата Димитрина Савова. Огромните по количество материали са предоставени от семейство Сашка и Николай Нешкови, които първи получиха благодарствената грамота. Сред удостоените с наградата са още Веселин Богданов, дипломатът Тодор Дичев, Христо Кюркчиев, Цветанка Луканова, Ренета Атанасова и Мария Чепишева.
Честването след официалната част продължи с представяне на живота и делото на пирдопчанина иконом поп Тодор Стоянов Митов, архиерейски наместник на София и изповедник на Апостола на свободата Васил Левски.
Членовете на клуб “Съхрани българското” Християна Сараджова, Ивелина Минчева и Никол Господинова с текстове и мултимедийна презентация разкриха пред пирдопчани страници от живота на този известен родолюбец и патриот, член на революционния комитет в София, представител на българската екзархия във Велес и Скопие преди Освобождението, активен деятел по време на Кресненско-Разложкото въстание и на комитета “Единство” в българската столица, както и инициатор за отбелязване в целия славянски свят на 1000-годишнината от смъртта на Св. Методий.
Пред посетителите в този ден на музея бе представен епизодът от изповедта на Левски от поп Тодор в тъмницата, като в ролята на свещеника бе представителят на Регионален клуб “Традиция” – Златица Георги Игнатов, а в тази на Дякона – петокласникът от ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” в с. Антон – Благой Симандов. Георги Игнатов прочете и част от словото на иконома, което той произнася в църквата “Св. Неделя” в София на 6 април 1885 г. по време на тържествената служба в чест на Св. Св. Кирил и Методий.
В края на вечерта пирдопчани и гостите на музей “Луканова къща” от съседни общини пожелаха да не се забравя този малко познат на съвременниците ни българин, заслужил уважението и почитта на поколенията със своя достоен живот и дела за Отечеството.