ПЕТКРАТНАТА СВЕТОВНА ШАМПИОНКА СТАНКА ЗЛАТИВА

• 0
  • 90 преглеждания

Поздрави състезателките на Спортен клуб „Стоян Николов“

В рамките само на пет дни представители на Спортен клуб „Стоян Николов“ – Златица взеха участие в две поредни състезание – за първи път в Държавния лично-отборен шампионат за момичета, кадетки и девойки, проведен на 10 април в гр. Сливен и на 14 април в гр. Стара Загора за подготвителна група деца и за деца – учащи, класическа борба.

В първото състезание в спора за отличията са се борили над 90 кадетки от 19 клуба в страната и още 60 девойки от 15 тима, развиващи този спорт. От гр. Златица са участвали две състезателки, които се подготвят и в двата стила – класическа и свободна борба. Момичетата се занимават със спорт от година и половина, сподели техният треньор Иван Нешков. Във възрастовата група „Момичета“, в категория до 48 кг., Елица Бъчварова, след като свалила килограми, за да „влезе“ в категорията си, започнала много силно представянето си на тепиха. В първата среща тя победила с технически туш (10 : 0 т.), като изпълнила и много ефектно хватката „Заден суплес“. Във втората си поява тя победила с туш своята противничка само за 40 секунди.

Във финалната схватка Елица отпаднала физически и загубила двубоя с много добре подготвената състезателка от гр. Средец. В групата си с 14 момичета, тя е завоювала сребърното отличие, пред погледа на петкратната световна шампионка Станка Златева. На Елица Бъчварова предстои участие на силната Републиканска спартакиада в гр. Пловдив, където се очаква отново да се представи на високо ниво.

При кадетките в категория до 56 кг.честта на клуба от Златица защитавала Елвира Раева. Още в първата си среща тя загубила и отпаднала от по-нататъшно участие в първенството.

В Стара Загора на четвъртия традиционен турнир в чест на Кольо Узунов по класическа борба Спортен клуб „Стоян Николов“ е записал в стартовите листове седем свои борци от подготвителна група и ученици от пети и шести клас, а в надпреварата за златните медали са участвали около 130 състезатели от 12 клуба.

При най-малките, в категория до 28 кг., клубът от Златица имал двама представители – дебютантите Станислав Ненов и Кристиян Петков. Двамата показали на тепиха голямото си желание и стремеж да се представят добре, но се видяло, че все още не са достигнали нивото на своята подготовка, достатъчно им да побеждават, заяви техният треньор Иван Нешков.

В категория до 38 кг. Евгени Петров в първия кръг допуснал загуба, но след това се преборил решително за бронзовия медал и постигнал победа с туш, което му отредило третото място на турнира. Почти същата ситуация се развила и при следващия участник от гр. Златица на състезанието. В категория 42 кг. Йоан Алексиев, загубил в първата си среща, но завоювал победа с туш във втората и така участвал в малкия финал. Йоан е ученик в четвърти клас и все още няма достатъчно състезателен опит. В двубоя той отстъпил на далеч по-рутинираният свой противник и останал четвърти.

В категория 53 кг. Виолин Николов записал в актива си три последователни победи и заслужено завоювал златния медал на турнира „Кольо Узунов“. Той показал, че има значителен потенциал, който трябва да доразвива и разгърне в на шампионата в гр. Ловеч през месец май, заяви неговият треньор.

При децата, в категория до 30 кг. Никалъс Зашев изтеглил труден жребий, като в първите си две срещи трябвало да се изправи на тепиха срещу шампиона на България и бронзовия медалист. Той се борил упорито, но загубил и двата двубоя и отпаднал от състезанието. Последният представител на СК „Стоян Николов“ в гр. Стара Загора бил в категория до 59 кг. Валентин Червенков, въпреки че бил доста по-лек от своите противници, постигнал две победи, но и допуснал също толкова загуби. Двата успеха го наредили на третото място на почетната стълбичка, окичвайки гърдите си с бронзов медал.

На отбора предстоят участия на силния международен турнир в памет на Васил и Георги Илиеви в гр. София. Трима състезатели от тима по същото време ще защитават с националния тим на България честта на страната ни на турнир в Букурещ, Румъния. Треньорското ръководство и съотборниците им пожелават на Захари Зашев, Стас Серафимов и Светослав Николов да се завърнат с медали от това си представяне.