ПИРДОПСКАТА ЛЕКОАТЛЕТКА ДИЛЯНА МИНКИНА

• 0
  • 74 преглеждания

С престижно класиране за Европа в Шотландия

Най-добрата средногорска атлетка и национална шампионка по крос “Кънтри” при девойките старша възраст – Диляна Минкина, бе включена в отбора на Европа за престижното и силно състезание, което се проведе на 9 януари в

Най-добрата средногорска атлетка и национална шампионка по крос “Кънтри” при девойките старша възраст – Диляна Минкина, бе включена в отбора на Европа за престижното и силно състезание, което се проведе на 9 януари в шотландската столица Единбург, съобщиха на електронните си сайтове Българската федерация по лека атлетика и сп. “Атлетика”. Новината потвърди и треньорът на състезателката в Спортен клуб “Средногорски атлет”Ваньо Масларски, който я придружаваше за участието й в авторитетното състезание.

В материала в двете публикации се отбелязва, че Диляна Минкина на последното състезание по крос “Кънтри” на стария континент, проведено на 13 декември в гр. Йер, Френция, се е класирала на 25 място. И това е направило впечатление на селекционерите на европейския отбор за традиционната надпревара, в която участват тимове на Европа, Великобритания и САЩ.

В Единбург Минкина бяга на дистанция от 4000 м. в групата си – девойки старша възраст. Тя е единствената наша състезателка, която на балканския шампионат по дисциплината спечели медал.

В престижното състезание нейното участие е второ за българска атлетки през последните години. През 2015 г. честта на страната ни и на европейската атлетика в дисциплината крос “Кънтри” защитава при жените Милица Мирчева. Тогава тя се класира на 27-мо място, уточняват от БФЛК и сп. “Атлетика”.

На силното състезание атлетката от Пирдоп се представи на обичайното си високо ниво и в конкуренцията от още 84 състезателки на нейната възраст, се нареди на престижното 13 място, с време от 14:51 минути. Отборът на Европа е втори в надпреварата, след състава на домакините от Великобритания и пред представителите на САЩ, съобщава изданието.

При мъжете победител е американецът Гарет Хийт, който на много трудното и кално трасе в парка „Холируд”, на дистанцията от 8000 м. е спрял хронометрите на 25:29 мин. Той е победил британската звезда Мо Фара, който е многократен европейски, световен и олимпийски шампион на 5000 и 10 000 м., завършил втори с време 25:31 м. Трети е друг представител на САЩ – Скот Фаубъл (25:38 м.).

При жените, бягали на дистанция от 6000 м., победата е спечелила двукратната шампионка в дисциплината крос „Кънтри” Кейт Ейвъри от Великобритания (21:05 м.), която е надделяла в спора за златния медал над също двукратната шампионка на Европа в тази дисциплина Фионуала МакКормак от Ейре (21:09 м.). На трето място е друга бивша европейска шампионка – Джема Стийл (21:31 м.) от отбора на Великобритания, която през 2014 г. в Самоков триумфира с титлата.

На снимката Диляна Минкина е с британеца Мо Фара – многократен европейски, световен и олимпийски шампион на 5000 и 10 000 м.