И тази година парк “Корминеш” в едноименната местност южно от село Челопеч се огласи от сладкия глас на стотици хлопки и звънци и се развесели от чудесните хрумвания и костюмите на маскираните деца и възрастни по време на традиционния карнавал в селото – “Сирница”. Зрители от целия район аплодираха изявите на участниците, които дружно и спазвайки завещаното от предците, прогониха злото, за да се възроди природата и постави началото на новия стопански цикъл за българина.
Карнавалът “Сирница `2017” се организира от читалище “Труд и постоянство”, с подкрепата и съдействието на община Челопеч. Той бе открит от председателя на настоятелството Радка Костова, а приветствие към жителите и гостите на селото отправи кметът инж. Алекси Кесяков”. В знак на развиващото се през годините партньорство между местната власт и културната институция г-жа Костова връчи на кмета специален плакет, сувенир и бутилка вино.
Първи пред публиката се представиха членовете на Кукерски клуб “Златното руно”, които дадоха начало на празника. Специални гости за него на домакините бяха групи кукери и самодейци от село Бояново, община Елхово, водени от кмета си Кръстьо Драганов, който бе и член на журито, и от село Полена, община Симитли.
Обичаят “Сирни Заговезни” в с. Челопеч по традиция започва с обредното заораване и засяване на мегдана, за да плодородна и богата на реколта годината, което направиха представители на Кукерски клуб “Златното руно”. Заедно с кукерите в местността “Корминеш” пристигна и Пролетта, за да се пробуди земята за нов живот. Самодейци от читалище “Труд и постоянство” пресъздадоха семейния обичай “Прошка”. Сцената на амфитеатъра се изпълни с весели хора, деца се опитваха да хапнат от халвата, за да са здрави и късметът да ги спохожда през годината.
Веднага след това бе дадено и начало на конкурсната част на карнавала, водеща на който бе Невелина Сараджова. Той премина в две възрастови групи – до и над 12 години, индивидуално и групово и в осем категории. Определянето на най-добрите маски, както и на кукерите, направи специално жури, ръководено от секретаря на общината Нина Калоянова. При преминаването на участниците публиката имаше удоволствието да се срещне с Малката кибритопродавачка (Дели Асенова), Малкият ловец (Валери Асенов), Малката Русалка (Нелина Кесова), Крали Марко (Ники Алексиев), Георги Бенковски (Георги Македонски), един Каубой, Баба Цоцолана (Мария-Александра от с. Душанци) и много други.
В категорията “Карнавални костюми” – групово, се представиха народните приказка “Житената питка”, “Примък – отмък”, “Снежанка и джуджетата”. При кукерите в тази възраст се изявиха Малкото мече, както и група мечета от приказка на Андерсен. Своите маски пред зрителите показаха и членовете на Младежката кукерска група при читалище “Светлина” в с. Бояново, с ръководител Радостина Василева. Съставът е създаден преди 70 години и има множество награди от участия във фестивали на маскарадните игри.
В групата на индивидуалните маски над 12 години, на гости на челопечани бяха дошли руският президент Владимир Путин, Малката булка и един Умен полицай. При груповите участия се изявиха Еньовчетата от с. Челопеч, Ходила баба Тана на пазар от село Чавдар, Нещастната свекърва и др.
Празникът “Сирница `2017” в село Челопеч продължи с дефиле на страшните кукери и с представянето на участниците от Клуб “Златното руно”, които показаха седем нови маски Гостите от село Полена, община Симитли, се изявиха пред челопечани с обичая “Васильовден”.
Най-добрите карнавални и кукерски маски – индивидуално и групово, бяха наградени от журито. За победители при най-малките бяха определени – на първо място Крали Марко, на второ – каубоят, а на трето – Баба Цоцолана. В групата над 12 години първото място заслужи Малката булка от Челопеч, следвана от Умния полицай и Путин. При масовите изяви приза за първото място до 12 години взеха Снежанка и нейните седем джуджета, а над тази възраст – представителите на с. Чавдар с “Ходила баба Тана на пазар”.
От кукерските маски като най-добра журито определи Неподвластният кукер (Михаела Бабачева), следван от Страшното каро (Тодор Бабачев) и Страшната маска (Иван Дионисиев). За кукерските клубове, чийто членове изпълниха до краен предел естрадата, също имаше награди, а единодушно членовете на журито дадоха първата на “Златното руно”.