На 19 юни група от седемнадесет студенти от катедрата по Минерални ресурси на Федералния технически университет в Цюрих, Швейцария, водени от преподавателя си д-р Албрехт Куадт, бяха на посещение в „Аурубис България“. Всички те са завършили обучението си в степен „Бакалавър“ и в момента се обучават за магистри по специалности от минния бранш и отрасъл „Цветна металургия“, сподели за местните медии техният ръководител д-р Куадт. Той е свързан с България от 1994 г., когато реализира първия си проект, и оттогава работи с БАН и български висши учебни заведения, които подготвят кадри за рудодобивната и преработвателната индустрия.
Посещението на швейцарските студенти в компании в България и в частност в региона, е организирано със съдействието на университета „Аристотел“ в гр. Солун, Република Гърция. А в групата са студенти от седем държави – Швейцария, Германия, Русия, САЩ, Великобритания, Сърбия и Франция. У нас, в предишните дни, те са се запознали с работата на открития рудник на „Елаците-Мед“ в Етрополския балкан и с обогатяването на медна руда в „Дънди Прешъс Металс Челопеч“.
В „Аурубис България“ техен водач бе инж. Милен Кадийски – ръководител „Научно развитие и изследвания“ в дружеството. След запознаване с компанията, бъдещите магистри са посетили отдела за изследвания и развитие и аналитичните лаборатории на фирмата, а след това са се запознали с оборудването и прилаганата технология в обогатителната фабрика и хвостохранилището.
Идеята за тяхното гостуване се зародила преди две години, когато инж. Милен Кадийски бил на геоложки форум в Швейцария, на който той разказал за България и успехите на „Аурубис България“. Визитата била организирана, като част от тяхната студентска производствена практика.
Д-р Албрехт Куадт разказа, че в програмата за обучение на магистрите е включен модул за посещение на рудни находища. Посетили са България, защото в нашата страна има действащи мини и находища, и там студентите могат да вида „на живо“ суровият материал – скалите, които съдържат рудата, а след това да проследят на следващо ниво процеса на обогатяването им чрез флотация, и компания, която произвежда от концентрата чиста мед. „Това е уникален шанс за тях да проследят целия този процес“, подчерта той. В „Аурубис България“ швейцарските студенти са се запознали с по-различни методи на работа, от тези, на които са свикнали в университета, каза преподавателят. Срещата с новите за тях приложения на технологиите били интересни за тях. Те са завършили обучението си за рудните находища и посещението им в компании у нас е последен етап от тяхната подготовка чрез практически курс в работещи фирми от отрасъла. Като част от културната им програма в нашата страна, те са посетили гр. Панагюрище, където са видели известното златно съкровище, били са още в Бачковския манастир, гр. Мелник, в столицата и на други места.
За подготовката си у нас разказа и Жан-Марк Бенц, студент от Швейцария, на 27 години. За първи път е в България и се е концентрирал върху научната част на своето обучение. В компанията от Групата „Аурубис“ е бил впечатлен от работата на аналитичните лаборатории и в отдела за изследвания и развитие, където се получават проби от чужбина и се анализират много сложни материали. След като приключи своята магистратура, смята да се отдаде на работа в минно предприятие и да се занимава с проучване на полезни изкопаеми и тяхната преработка. Посещението в „Аурубис България“ и в нашата страна смята за много успешно и полезно.
У нас швейцарските студенти ще бъдат до 26 юни, след което заминават за Гърция.