В петък – 19 юли, един от дните на Шестия международен фолклорен фестивал „Златен прах“ – Челопеч, участници от чужбина в неговата програма, посетиха рудодобивното и преработвателно предприятие „Дънди Прешъс Металс Челопеч“. Специално за трите групи, които гостуваха в дружеството по различно време и проследиха пътя на рудата от земните недра, до производството на концентрат, в пространството до административната сграда на компанията бе организирана малка изложба с фотоси и материали, показващи дейността на колектива на фирмата.
Първи посетиха предприятието Северна Осетия и Босна и Херцеговина, а малко преди обяд това сториха и танцьорите от Япония и Корея. В следобедните часове гости на Радина Копринкова-Симеонова от отдел „Връзки с обществеността“, нейните помощници – стажантите, и работещи в дружеството, бяха фолклористите от Перу, Башкирия и танцьорите от ансамбъл „Фолклорика“ – София. Всяка от групите бе придружавана от представители на Организационния комитет на фестивала и ОбА.
Домакините разказаха на чуждестранните си посетители за историята на компанията, показаха им двете рудни тела как са разположени под земята. За пътя до тях по двете наклонени галерии „Вяра“ и „Надежда“, разтрошаването на рудната маса и постъпването й в обогатителната фабрика за производство на концентрат. На „Спирка „Минно планиране“, бе показано на гостите как се извършва подготовката за добивните дейности, как взимат проби от рудата геолозите, и маркшайдерите, които заснемат иззетите пространства и правят модели на подземните камери. Чрез таблети в машините „живата“ информация, обясни Радина Копринкова на гостите, постъпва в оперативния център на компанията, където се правят графици за развитието и живота на рудника. Те видяха и продуктите на фирмата – меден и пиритен концентрат, съвместната дейност с Община Челопеч, помощта за развитието на образованието, фирмената гимназия ЧПГЧО, социалната програма на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ с клубовете на възрастните и хората с увреждания, празниците на колектива на дружеството в парк „Корминеш“.
На специално място чрез очила за виртуална реалност фолклористите имаха възможност да „влязат“ в рудника, като немалко от тях проявиха интерес към този поглед под земята. Някои от гостите разгледаха и огромния челен товарач, който бе позициониран на площадката и не пропуснаха да си направят селфита от посещението си в компанията или да се снимат като оператори на тежката машина.