В „ДЪНДИ ПРЕШЪС МЕТАЛС ЧЕЛОПЕЧ“ Създават пилотен за отрасъла СМАРТ център

  • 0
  • 161 преглеждания

Традиционната среща на изпълнителния директор на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ д-р инж. Илия Гърков с представители на медиите от региона се проведе на 15 август – големият християнски празник Успение на Пресвета Богородица. Още в началото, във връзка с предстоящия Ден на миньора – 18 август, той отправи пожелания към колегите си, техните близки и приятели. Професионалният празник на рудодобивниците е и ден на хората, които са най-близко до тях, каза д-р инж. Илия Гърков. Това е празник на семействата ни, на децата ни, на всички, които са около нас. Пожелавам им да са здрави и успехите да съпътстват делата ни, подчерта той. Това е един от най-старите професионални празници и е под закрилата на най-стария български светец – Св. Иван Рилски.

В разговора си с журналистите д-р инж. Илия Гърков се спря на развитието на световната икономика, което към момента протича под знака на сблъсъка между САЩ и голяма част от техните партньори от Европейския съюз, арабските страни и Турция, Мексико и Канада. Растежът на глобално ниво продължава, което е положителна тенденция, сподели той, но има неустойчивост на пазара. В дългосрочен план не може да се определи какъв ще е резултатът, но това оказва влияние върху световната политика. Не може да се съревноваваш с целия свят, изрази личното си мнение изпълнителният директор на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“.

Стана дума и за поевтиняването на петрола на борсите, което е показател за „буксуващата“ световна икономика, а не за развитие, въпреки че очакванията на потребителите са да паднат цените и на горивата, но то обикновено не се случва. Пиковете и спадовете в глобалното развитие преди се случваха на периоди от седем до единадесет години, сега стават в рамките на една година, каза той. И ситуацията принуждава останалия свят да се обединява срещу САЩ. Вече има знаци за съгласуване на позициите между Иран и ЕС, Русия, Китай. Говори се и за търговски отношения на основата на националните валути, а не на долара.

Д-р инж. Илия Гърков заяви, че желанието на екипа на компанията е световната и българската икономика да се развива устойчиво, за да има по-добро бъдеще за Човечеството. На фона на тези взаимоотношения е важно да не се случват големи сътресения и да има предвидимост в растежа на световната икономика. Като част от икономическия потенциал на страната, „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ оказва влияние върху региона, в който развива дейност, чрез устойчивата си работа, положителни връзки и контакти с партньори, служителите са добре заплатени, спазва се законодателството, подпомага се местният бизнес и общините.

Вече се водят разговори между компанията и местната власт за учредяване на фонд, чрез който да се стимулират малките и средни фирми и техни проекти. Фондът, който се планира, е 5 млн.долара, и ще се управлява от банка, а целта е да се разработват проекти и дейности, които ще продължат във времето след закриване на добивните дружества. Това е изричното изискване на „Дънди Прешъс Металс“. За подпомагане от фонда ще могат да кандидатстват само местни фирми, на хора, които са живели дълго време в региона. Става дума за всички видове дейност, които са извън сферата на миннодобивната индустрия. Фондът е за Крумовград, посочи д-р инж. Илия Гърков. Идеята е натрупаният опит и потенциал да се използва и да стане пример за страната. В момента дружеството подкрепя няколко устойчиви бизнеса, но те са свързани с минната дейност и не отговарят на условията, които сега се дискутират.

По време на срещата бяха представени резултатите от дейността на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ за второто тримесечие на 2018 г. Планираните резултати са постигнати, подчерта изпълнителният директор на дружеството. Добити са 568 897 т. руда, преработената суровина е 554 997 т., а произведеният меден и пиритен концентрат, съответно 23 521 и 68 972 т. Приходите на компанията, предвид моментните цени на металите на световния пазар, са нараснали, което е показател за устойчивото развитие, но оказва влияние и върху концесионната такса. Продължава се работата по програмата за експлоатационното проучване и оптимизиране на производството. Прогнозните очаквания за изчерпване на залежите и приключване на работата на рудника остават в рамките на 10 години, каквито са били и през 2005 г. Което означава, че установяването на нови рудни тела и находища в границите на периметъра, проучван от компанията, продължава със същия темп, какъвто е бил и в предишните периоди. Природните ресурси са изчерпаеми и това показва дълготрайността и развитието на предприятието, устойчивост и поглед към бъдещето. Рудите, от които се извлича ценният метал мед, са със съдържание от 0.96 %, а в концентрата се достига до 16 %, каза д-р инж. Илия Гърков.

Изпълнителният директор на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ запозна представителите на местните медии със създавания в момента СМАРТ-център, чието оборудване и подготовка за работа още продължава. Уникалната разработка, която е стъпка към дигиталното бъдеще на компанията в Челопеч, е глобална за отрасъла като цяло и ще има огромно значение за развитието на рудодобива. Потенциалът на човешкия фактор ще бъде насочван към подпомагане и управляване на производства, които са отдалечени от центъра, в реално време. И това ще стане благодарение развитието на високите технологии, възможността на компанията да финансира подобни проекти и най-важното – готовността и желанието на хората да прилагат в работата си иновациите. Отдавна колективът на дружеството не приема новите технологии като заплаха за трудовата си заетост, заяви д-р инж. Илия Гърков.

Проектите, по които се работи, също вървят успешно – надграждане стената на хвостохранилището до кота 630, като първият етап ще приключи до средата на следващата година. Решен е проблемът с дъждовните води и тези от снеготопенето, които ще бъдат отвеждани извън съоръжението. Работи се и по рекултивацията на терени.

По време на срещата бе показан филм за извършващото се в момента на рудник „Ада тепе“, заснет в продължение на около 14 месеца, както и първото промишлено взривяване на обекта на 3 юли на кота 485 – първият работен хоризонт. Подготвени са около 12 км. пътища, като се изграждат и още. Извършен е ремонт на общински път и се работи по постоянния, който свързва рудника с населените места.

Към 1 юли в „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ са наети 159 човека като постоянен персонал в предприятието, а 48 от тях са такива, които са се върнали от работа в чужбина. Може би няма друга българска фирма, която да е стимулирала обратната трудова миграция, заяви д-р инж. Илия Гърков. Осигурява се високо заплащане, обучението е насочено към овладяване на нови квалификации и професии. И те са приложими навсякъде, без да се забелязва движение на подготвени кадри извън фирмата, заяви той. Официалното откриване на предприятието ще е към месец февруари – март 2019 г. заяви д-р инж. Илия Гърков.

Разговорът приключи с обещания за следващи подобни срещи и задоволството от страна на журналистите от актуалните новини, споделени от ръководството на компанията в навечерието на Деня на миньора.

Компанията тества в реални условия самообучаващ се дрон за работа под земята

Преди десетина дни е имало и още едно уникално за рудодобивната дейност и то – под земята, събитие, заяви на срещата с местните медии д-р инж. Илия Гърков. В рудник „Челопеч“ е тествано използването на самообучаващ и самоуправляващ се дрон. Разработката е на екип от студенти от САЩ и бизнесмен от Великобритания, който е лицензирал този вид летящо устройство. Опити са правени и в тестов рудник в Канада, но за първи път в Челопеч дронът „слиза“ под земята и показва в реални условия, че може да бъде приложен в добивната промишленост.

Идеите, които са приложими на дрона, са да се инсталират газ-анализатори на него и след взривяване, той да показва къде в реално време е възможно да се работи и къде трябва да се насочва струята за проветряване. Втората е при измерванията на маркшайдерите, които в момента са доста трудоемки и сложни. А с дрона е безопасно и възможно най-бързо, посочи той. Има идеи за още приложения, които в момента се обмислят. Самообучаващата се „машинка“, се справила доста бързо с новата и непознатата обстановка – буквално, каза д-р инж. Гърков, бяха необходими около 30 минути, за да започне да предава данни.

В предприятието работи и интерактивна видеостена, която показва всичко „он лайн“. Сега всяка дейност, инструктаж и програма за работа започва и свършва на видеостената.

Тържествена света литургия в Копривщица в старата църква
Prev Post Тържествена света литургия в Копривщица в старата църква
МИННАТА ОБЩНОСТ   Отбеляза професионалния си празник – Денят на Успението на Св. Иван Рилски
Next Post МИННАТА ОБЩНОСТ Отбеляза професионалния си празник – Денят на Успението на Св. Иван Рилски
Related Posts

Leave a Comment: