МИННАТА ОБЩНОСТ Отбеляза професионалния си празник – Денят на Успението на Св. Иван Рилски

  • 0
  • 86 преглеждания

Благодарение на всички пряко и непряко заети, браншът ежегодно заплаща над 170 млн. лева за осигуровки

Ден по-рано, на 17 август, българската минна общност отбеляза своя професионален празник – Деня на миньора. Официалното честване се състоя в хотел „Балкан“, където по традиция се събират стотици представители на тази жизненоважна за икономиката на България индустрия. Специални гости на честването бяха министърът на енергетиката Теменужка Петкова, министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, заместник-министрите Красимир Първанов, Жечо Станков, Лъчезар Борисов, Красимир Живков, представители на синдикалните организации в страната, на академичната и научна общност.

В своя обзорен доклад председателят на Българската минно-геоложка камара проф. дтн инж. Николай Вълканов обобщи, че изминалата година е била добра за бранша.

Минерално-суровинната индустрия е отрасъл със стратегическо значение за икономиката на България. Тя е в основата на всички други индустрии и е важен фактор за икономическата стабилност и енергийна независимост на страната. В по-широк контекст Европейският съюз и страните членки все повече се насочват към прилагане на политики за задълбочаване на индустриализацията и развитие на добивната промишленост във всяка от страните членки, повишаване на суровинната независимост, добива на полезни изкопаеми и устойчивото развитие на регионите.

България заема водеща позиция в европейския добив както по отношение на произведената продукция, така и по отношение на заетите в бранша. Общо инвестициите са над 5 млрд. лева. Компаниите в сектора инвестират 317 млн. лв. годишно.  Стойността на произведената продукция за 2017 г. е 2.7 млрд. лева. Отрасълът отбеляза близо 2.5 пъти по-висока производителност в сравнение със средната за страната. Пряко заетите в бранша са 24 000, а чрез свързаните производства и услуги броят стига до 120 000. Заплащането е сред най-високите в страната и макар цените на металите да отбелязаха спад с над 30 %  в последните месеци, възнагражденията на работещите в минно-суровинния отрасъл  се запазват. Това гарантира сигурност и спокойствие за хората, което е от голямо значение за безопасността при работа. Благодарение на всички пряко и непряко заети, браншът ежегодно заплаща над 170 млн. лева под формата на осигуровки.

„Има с какво да се гордеем днес. Развитието на минерално-суровинната индустрия върви ръка за ръка с устойчивото развитие на регионите. Там, където функционират предприятия от бранша, се забелязва увеличеното благосъстояние на общностите, развитие на човешките ресурси и опазване на културните традиции и спорта. От общо постъпилите 143 млн лева от концесионни плащания, 72 млн лв. са постъпили в общините, с което значително се подпомага развитието на инфраструктурата, здравеопазването и образованието. Високообразованите хора са решаващата предпоставка за въвеждане на иновации в работата и модернизиране на всички аспекти на производството. Икономиката на страната ще е толкова по-конкурентна, колкото по-конкурентна е минерално-суровинна индустрия.“ – заяви в изказването си министър Теменужка Петкова.

Тя допълни, че правителството подкрепя и стои твърдо зад минерално-суровинната индустрия. Инкриминирането на незаконния добив е сериозна крачка към регулирането на сектора.

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков отбеляза инвестициите в превенцията на трудовия травматизъм в минерално-суровинна индустрия и отговорното отношение на бизнеса към опазване живота и здравето на работещите.

БЪЛГАРСКАТА МИННО-ГЕОЛОЖКА КАМАРА

Връчи награди за принос към минерално-суровинната индустрия

Проф. дтн инж. Цоло Вутов, който водеше тържественото честване като председател на НТС по минно дело, геология и металургия, изтъкна приноса на минната наука и образование.  „Висококвалифицираните кадри от бранша през изминалата година имат високи постижения в науката и образованието, авторитетни участия в международни асоциации, научни комитети и форуми, което допринася за прилагането на най-добрите световни практики и взимането на изключително успешни решения в българската минерално-суровинна индустрия. През 2018 г. 26 български учени, мениджъри и специалисти от България са участвали в 25-тия Световен минен конгрес в Астана, Казахстан. Представителите на България са се представили изключително успешно с научни и практически разработки“, подчерта проф. Вутов.

По време на честването БМГК отличи най-добрите добивни компании за 2017 г. в категориите „Грижа за природата“, „Безопасност и здраве“, „Иновации“ и „Корпоративна социална отговорност“. Плакети и грамоти получиха „Горубсо-Мадан“ АД, „Асарел-Медет“ АД, „Асарел-Ремонт“ ООД, „Имерис Минералс България“ АД, „Рудметал“ АД и „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД. Минно-геоложкият университет „Св. Иван Рилски“ и „Минстрой Холдинг“ АД получиха грамоти за своята 65-годишнина.

За принос към минерално-суровинната индустрия бяха наградени инж. Драгомир Драганов – изпълнителен директор на „Елаците-Мед“ АД, д-р инж. Илия Гърков – изпълнителен директор на „Дънди Прешъс Металс“ ЕАД, инж. Иван Андреев – изпълнителен директор на БМГК в периода 2010 – 2017 г. и инж. Хубен Хубенов – член на УС на БМГК в периода 2010 – 2017 г.

Председателят на Научно-техническия съюз по минно дело и геология проф. дтн инж. Цоло Вутов удостои със званието „Заслужил миньор“ проф. Георги Стоянчев и „Заслужил геолог“ - проф. Добринка Ставракева.

Отличени бяха и трима от най-добрите студенти на МГУ „Св. Иван Рилски“, както и журналистът Йовка Николова от в. „Старозагорски новини“ за активно отразяване на бранша през 2017 г.

Материалите са предоставени от БМГК

В „ДЪНДИ ПРЕШЪС МЕТАЛС ЧЕЛОПЕЧ“  Създават пилотен за отрасъла СМАРТ център
Prev Post В „ДЪНДИ ПРЕШЪС МЕТАЛС ЧЕЛОПЕЧ“ Създават пилотен за отрасъла СМАРТ център
Рицарите на Пирдоп посрещнаха гости
Next Post Рицарите на Пирдоп посрещнаха гости
Related Posts

Leave a Comment: