В ДЕНЯ НА ПРОШКАТА Кукери прогониха злото и пожелаха здраве и берекет

  • 0
  • 81 преглеждания

В неделя – 18 февруари, както и в дните преди неподвластния на времето празник „Сирни Заговезни“, в почти всички селища в региона се проведоха дефилета на кукери, маскарадни игри и карнавали, представящи в наши дни традиционното народно поверие за прогонване на лошото от душите и сърцата на хората, от домовете и селищата им и пожелаващи здраве и берекет през започващата стопанска година.

С представите на българина в миналото обичаят е поставял началото на новия земеделски цикъл и затова характерен елемент от него е символичното заораване и засяване на мегдана и посрещането на Пролетта.

В Община Челопеч десетки жители и гости от съседни общини бяха наобиколили центъра на селото, за да се насладят на изявите на самодейците и многообразието на маски, карнавални и кукерски костюми, ритуали и обредни действия, танци и веселие. Начало на празника даде кметът инж. Алекси Кесяков, който поздрави челопечани и им поиска и сам даде прошка за неволно сторените грешки.

Тази година, заедно челопешките кукери от Клуб „Златното руно“, и самодейците от читалище „Труд и постоянство“, в традиционния карнавал и дефиле на кукери участваха гостуващите групи от с. Маломир, Община Тунджа, Област Ямбол, от село Долна Секирна, Област Перник, от с. Христо Даново, Карловско и от с. Джерман.

Най-напред на площада се появиха домакините от Танцов състав „Българче“ и Клуб „Златното руно“, които за първи път представиха новата си и специално подготвена за празника постановка и танц – „Сирница в Челопеч“. Кулминацията на изпълнението бе появата на Пролетта, носена на ръце от двама кукери и прескачането на „огъня“ – камара от снопове дървета. Извършено бе и заораването на мегдана и засяването му с жито, което не стана „лесно“, защото „воловете“ не се подчиняваха много на стопанката си, която ги водеше. След това започна и карнавалът, който по регламент премина в две възрастови категории – до 12 и над 12 години, и в две групи – индивидуално и групово, а след това – пак в същите възрасти, индивидуално и групово за кукерски игри и маски, оценявани от петчленно жури, с председател Сашка Вътева – директор на Дирекция в Общинската администрация.

Пред публиката и журито се представиха осем маскирани – Мечо Пух, Хитър Петър, Баба Марта, Пролетта, Райна Княгиня, по един Зоро и Каубой, яхнали пони, а в груповата изява – Пролетта, Лятото и Есента, Трима умници, братче и сестриче от Венеция.  Сред груповите маскирани до 12 години имаше „Мечетата на Андерсен“, Синеок кукер, Черен овен от гр. Панагюрище, едно Рогато чудовище, дори Царица Кукерка, Моми Кукерици, както и отбор юнаци, Кукери гиздави, представители на Клуб „Сръчни ръце“ при челопешкото читалище. В групата над 12 години се изявиха двама миньори на по 104 години, които не скриха изненадата си от появата у нас на „някакви си джендъри“, дошли от Луната, президентът на САЩ Доналд Тръпм, една Баба Марта, както и четиринадесет Чавдарски Баби Яги.

Самодейци от културната институция представиха, както всеки път, но с нова хореография обичая „Ламкане“, който завърши с песента „Изгреяла е ясна звездица“ и народно хоро.

След заседание, журито обяви победителите. На първо място при децата в карнавала индивидуално е Баба Марта – Александра-Мария Делчева от с. Душанци, при маските грамотата и предметната награда заслужи Алекси Кесяков, с представянето на страшното Чудовище рогато. При групите за маски в същата възраст победители станаха „Мечетата на Андерсен, от детската градина в с. Челопеч. В категорията над 12 години за карнавални костюми първа награда не се присъди, а за втората парична премия получи Баба Марта – Ненка Алипиева. При групите най-много заслужиха първенството Чавдарските Баби Яги. За кукерски маски първото място спечели Страшен кукер – Иван Иванов, а за групите наградата от 200 лева взеха представителите на село Джерман, с обичая „Сватба“. На второ място е кукерски клуб „Златното руно“, а на трето – кукерската група от с. Христо Даново, с обичая „Пеперуда“.

Атракция на празника „Сирни Заговезни“ в с. Челопеч бе появата на гостуващата група „Каракча“ при читалище „Просвета“ в с. Маламир. Носители на много награди от фестивали на маските и кукерските игри, те също се представиха с ритуала „Заораване и засяване на мегдана“, с който се символизира възраждането на природата. Затова неочаквано пред зрителите стопанката на воловете „роди“ „на място“.

В тази част от празника изяви имаха още две групи кукери от с. Челопеч и още гостите от с. Джерман, от с. Христо Даново и съставът от с. Долна Секирна, Пернишко. На финала на „Сирни Заговезни“ в с. Челопеч в центъра на площада се събраха всички групи кукери, които официално закриха традиционната проява, огласяйки селото с оглушителния звън да стотици хлопки и звънци, за да прогонят злото от домовете, сърцата и душите на неговите жители.

Вечерта на площада бе запален и голям огън, около който самодейци и жители на селото завъртяха народни хора.

В Буново въртях оратници ден преди празника
Prev Post В Буново въртях оратници ден преди празника
В МИРКОВО  Стихове за България на „Сирни Заговезни“
Next Post В МИРКОВО Стихове за България на „Сирни Заговезни“
Related Posts

Leave a Comment: